Niekoľko faktov o rakovine močového mechúra

ONKOLOGICKÉ OCHORENIA

 

Rakovina močového mechúra patrí medzi najčastejšie ochorenia, s ktorými sa urológovia stretávajú v každodennej praxi. V Európe sa ročne karcinóm močového mechúra diagnostikuje približne 120 tisícom mužov a žien, pričom na Slovensku ročne pribudne asi 800 nových prípadov tohto ochorenia.

5 rýchlych faktov

 

  1. Viac ako 90 % všetkých zhubných nádorov močového mechúra predstavujú urotelové karcinómy, ktoré vznikajú premenou zdravých buniek vnútornej výstelky mechúra na rakovinové a ich nekontrolovaným rastom.
  2. Rakovina močového mechúra patrí k najčastejším zhubným nádorom genitourinárneho systému. Výskyt sa zvyšuje s vekom. Vyše 70 % pacientov s karcinómom močového mechúra má viac ako 65 rokov.
  3. Problémy pri močení a prítomnosť krvi v moči sú najčastejšími ťažkosťami, s ktorými pacienti s rakovinou močového mechúra prichádzajú za lekárom. Bolesť v podbrušku alebo driekovej oblasti, nevysvetliteľné chudnutie, nechutenstvo a bolesť kostí môžu svedčiť pre pokročilého nádorové ochorenie.
  4. Muži majú troj- až štvornásobne vyššiu pravdepodobnosť vzniku karcinómu močového mechúra, avšak ženy majú vyššiu pravdepodobnosť, že na toto ochorenie zomrú.
  5. Nádory močového mechúra sú vo väčšie prípadov vyliečiteľné. Platí to hlavne pre tzv. povrchové typy, pri ktorých však hrozí, že sa budú často opakovať, pacienti preto musia byť celý život sledovaní. Sedemdesiat pacientov má ochorenie pod kontrolou.

 

3 prekvapujúce správy

 

  1. Najviac sú rakovinou močového mechúra ohrození ľudia, ktorí denne pracujú s chemikáliami, napr. aj lekári, upratovačky, zubní laboranti, kozmetičky, kaderníčky.
  2. Za posledných 30 rokov sa strojnásobilo množstvo zhubných nádorov močového mechúra. Ubudlo však tých, ktorí karcinómu močového mechúra podľahli.
  3. Rakovina močového mechúra je nebezpečná v tom, že trvá dlho, kým sa prejaví. Iba tretina pacientov zvykne cítiť bolesť v podbruší. Nesiahajte po výživových doplnkoch, keď sa vám opakujú probémy s močením. Aj obyčajné premnoženie baktérií treba vyšetriť a liečiť antibiotikami.

Rizikové faktory

Nie je úplne jasné, čo spôsobuje rakovinu močového mechúra. Dodnes sa identifikovalo množstvo rizikových faktorov, no u niektorých pacientov so zhubným nádorom močového mechúra nie je prítomný žiaden z nich. Rizikový faktor teda sám o sebe nie je príčinou vzniku zhubného nádorového ochorenia.

Vedecky potvrdené rizikové faktory:

Fajčenie je najčastejší rizikový faktor. Fajčenie je najčastejším rizikovým faktorom rakoviny močového mechúra, pričom fajčiari majú štvor- až sedemnásobne vyššiu pravdepodobnosť vzniku karcinómu ako nefajčiari. Až polovica všetkých prípadov je spôsobená práve fajčením, pričom riziko sa znižuje až štyri roky po skončení s fajčením.

Vystavenie sa chemickým látkam, najmä benzénom. Ide o chemické látky používané pri výrobe textilu, gumy, kože a vo farbivách používaných v tlačiarenskom priemysle. Nebezpečné sú tiež niektoré prirodzene sa vyskytujúce chemické látky, tzv. aromatické amíny.

Pravdepodobné rizikové faktory:

Pôsobenie arzénu. V prírode sa prirodzene vyskytuje, zdravotné ťažkosti však môže spôsobiť, ak sa do ľudského organizmu dostane vo vyššom množstve. Prítomnosť arzénu v pitnej vode sa dáva do súvisu so zvýšeným výskytom karcinómu močového mechúra.

Chronický zápal a infekcie močového mechúra, kamene v močovom mechúre (urolity) a opakované infekcie močového mechúra (cystitídy) zvyšujú riziko vzniku karcinómu. Karcinóm močového mechúra sa častejšie vyskytuje u ľudí, ktorí majú dlhodobo zavedený močový (permanentný) katéter.

Genetická predispozícia a rodinná anamnéza.

Diabetes mellitus 2. typu.

Predchádzajúca rakovina močového mechúra či iný predchádzajúci urotelový zhubný nádor.

Predchádzajúca chemoterapia na báze cyklofosfamidu alebo rádioterapia.

Najčastejšie skoré príznaky

Zmena vyprázdňovania zahŕňajúca ťažkosti s močením, nutkanie na močenie, neschopnosť močiť, patrí k najčastejším skorým príznakom aj vedno s prítomnosťou krvi v moči. Zhubný nádor močového mechúra môže brániť odtoku moču z obličky. Nahromadenie moču v obličke môže viesť k jej rozšíreniu (označované ako hydronefróza) a spôsobovať bolesť.

Viac na www.nierakovine.sk

 

Súvisiace články

kvalitna-vyziva-onkologicky-pacient

VÝŽIVA ONKOLOGICKÝCH PACIENTOV Strata telesnej hmotnosti a podvýživa patria medzi najčastejšie nežiaduce sprievodné javy onkologickej lie

Evka BAcigalová s prsnou stenou

V polovici januára v Divadle Nová scéna odhalením Prsnej steny odštartovala ďalšia časť medzinárodného projektu Ostro sledované prsia vo V

skrining

Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm, KRCa) je najčastejšie nádorové ochorenie tráviacej trubice a jedno z troch na

metastaza-kosti

ONKOLOGICKÉ OCHORENIA V prípade, že sa nádor do kostí rozšíril z iného ložiska v tele, hovoríme o kostných metastázach. Vznikajú vtedy

leukemia

Medzinárodný deň detskej rakoviny, ktorý pripadol na 15. február, má zvýšiť povedomie o onkologických ochoreniach detí a o ich liečbe. V

rakovina-pluca

Rozhovor Ako si pacienti počas pandémie zvykli na zmenenú situáciu v ambulancii všeobecného lekára? „Veľkú časť našej práce naďale