Atopická dermatitída je viac ako len stav kože

Atopická dermatitída alebo atopický ekzém, je jedno z najčastejších neinfekčných chronických systémových zápalových ochorení kože s veľmi nepríjemnými príznakmi. Hoci je toto imunitne sprostredkované ochorenie nevyliečiteľné, dá sa liečiť.

Aj keď sú vyrážky a začervenanie kože navonok viditeľné prejavy atopickej dermatitídy, skutočný príbeh sa odohráva pod povrchom. Nadmerne aktívny imunitný systém citlivo až prehnane reaguje aj na najmenšie alergény alebo dráždivé látky a výsledkom je spustenie zápalových procesov v tele. Práve zápal vedie k charakteristickým prejavom – k svrbeniu.

Cyklus svrbenia a škrabania

Pre atopiu je typické obťažujúce svrbenie a veľmi suchá pokožka. Často sú na koži začervenané miesta, na ktorých sa vytvárajú pľuzgieriky a malé mokvajúce vyrážky. Aj keď škrabanie prináša krátku úľavu, z dlhodobého hľadiska sa tým ochorenie len zhoršuje. Nazýva sa to cyklus škrabania a svrbenia. Pri atopickej dermatitíde je vonkajšia vrstva kože slabšia a náchylnejšia na zápal spôsobený imunitnou reakciou. Škrabanie prispieva k rozpadu kožných buniek, čím sa pokožka poškodzuje. Čím sa pacient viac škriabe, tým sú symptómy ochorenia horšie. Zvyšuje sa tiež riziko vzniku bakteriálnej a vírusovej infekcie. Presnú príčinu ochorenia nepoznáme, vedci však hovoria, že ide o kombináciu genetiky a ďalších faktorov.

Nepríjemné prejavy

Ľudia so sklonom k atopii sa často nevyspia, pretože záchvaty svrbenia prichádzajú najmä v noci. Hoci sú atopický exzém a pokožka so sklonom k atopii skôr problémom detského veku, môže sa prejaviť aj v dospelosti. Pri vzniku tohto ochorenia hrá úlohu funkčná porucha kože, čo je podmienené jej suchosťou a porušenou kožnou bariérou. Ochranná bariéra sa ľahko naruší, napríklad mydlom, detergentmi či častým kontaktom s vodou. Koža stráca vlhkosť a tvorí sa v nej menej mazu, vznikajú v nej malé prasklinky, ktoré umožňujú zvýšený prienik rôznych alergénov a cudzorodých látok, na čo pokožka reaguje svrbením a začervenaním. Je to začarovaný kruh, v ktorom sa striedajú lepšie a horšie obdobia.
Intenzita, frekvencia a rozsah vzplanutia ochorenia sú individuálne.

„Atopická dermatitída najčastejšie postihuje oblasti, ako sú kolená, lakte, krk, dlane a líca, ale aj iných častiach tela. Avšak aj v období, keď je pokožka čistá, teda bez lézií, a pacient práve netrpí svrbením, môže byť zápal pod povrchom kože stále aktívny a je len otázkou času, kedy sa prejavy opäť objavia. To je dôvod, prečo sa pri atopickej dermatitíde opakovane striedajú obdobia zlepšenia a zhoršenia tzv. vzplanutia ochorenia odborne exacerbácie,” hovorí dermatovenerolologička prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., MHA, MPH.

Okrem toho trápia pacientov s atopickou dermatitídou často sa vyskytujúce ďalšie pridružené atopické či alergické ochorenia vyvolané spoločným východiskovým zápalovým procesom, napríklad astma, potravinové alergie, alergická nádcha, chronické zápaly prínosových dutín, či alergické zápaly očných spojiviek.

Stratená rovnováha

bioderma-atoderm

 

Maz je najdôležitejšou súčasťou hydrolipidov tvoriacich ochrannú vrstvu na povrchu pokožky. Ak sa ochranná vrstva naruší, pleť sa vysúša. Veľmi suchá a podráždená pokožka citlivo reaguje aj na zdanlivo neškodné prírodné mydlo. Prevencia a liečba suchosti kože sú základnými predpokladmi zvládnutia nielen svrbenia. Aby sa pokožka zbytočne nevysúšala a nestrácala ochrannú vrstvu, potrebuje špeciálnu starostlivosť, ktorá podráždenú pokožku vyživuje a hydratuje a súčasne zmierni napätie. Spoľahnúť sa možno na upokojujúci balzam Bioderma Atoderm Intensive Baume pre suchú, citlivú a atopickú pokožku, ktorý ju chráni pred podráždením. Medzi prostriedky, ktoré pomáhajú zvládať ľahšie formy atopického ekzému, patria emolienciá. Ide o masti, krémy, mlieka, ktoré kožu nielen zmäkčujú a zvláčnia, ale svojím zložením dokážu v koži udržiavať vlhkosť a pomáhajú pri obnovovaní rovnováhy problematickej pokožky so sklonom k atopii, vysúšaniu či šupinateniu.

Nevyliečiteľná, ale liečiteľná

Prvým krokom – aj v prípade stredne ťažkých a ťažkých foriem ochorenia, je vždy vonkajšia, tzv. lokálna liečba. Ide o celé spektrum lokálnych imunosupresív, kortikosteroidných, dechtových a antimikrobiálnych krémov a mastí. Keď lokálna liečba nestačí, potrebná je tzv. systémová liečba, prípadne fototerapia. Pokrok v štúdiu podstaty atopickej dermatitídy však so sebou prináša vývoj nových systémových liekov, ktoré cielene zasahujú do zápalového procesu, ktorý sa podieľa na vývoji tohto ochorenia vrátane biologickej liečby atopickej dermatitídy

 

(iba)

 

Foto titulka: Shutterstock