Cigaretové ohorky a tabakové náplne nepatria na zem, ale do cesty

Hnevajú vás cigaretové ohorky odhodené na zem v okolí zastávok verejnej hromadnej dopravy? Že tam sa fajčiť nesmie? Viac ako tri štvrtiny Slovákov vnímajú najviac cigaretového odpadu paradoxne na takýchto miestach, kde je fajčenie zakázané. Slovenský technologický startup EcoButt ponúka riešenie ako sa s environmentálnou záťažou z cigaretových ohorkov vyrovnať. Prináša kampaň EcoButtni svet svojou cestou. Jej cieľom je predstaviť verejnosti možnosti recyklácie tabakových filtrov a motivovať tak k zodpovednejšiemu prístupu k svojmu okoliu. 

Spoločensky zodpovedný prístup k našej planéte je čoraz viac dôležitý. Vedeli ste, že ročne sa na celom svete vyhodí až 4,5 bilióna použitých cigaretových filtrov? Aj na Slovensku 35,8 % dospelých fajčiarov priznáva, že ešte stále hádžu cigaretové ohorky na zem. Vyplynulo to z rozsiahlej celoslovenskej ankety zameranej na rôzne druhy závislostí vrátane fajčenia, do ktorej sa zapojilo viac ako 21-tisíc Slovákov1. Výsledky tiež potvrdili, že užívatelia nahrievaného tabaku sú zodpovednejší k prírode. Tabakové náplne v porovnaní s fajčiarmi klasických cigariet zahadzuje na zem polovica z nich.

Nie na zem. Do cesty

Ukázalo sa tiež, že osveta o škodlivosti cigaretových náplní v prírode je stále potrebná. ​Takmer 60 % Slovákov ani netuší, že ohorky a tabakové náplne možno recyklovať. Preto sa spoločnosť EcoButt rozhodla zamerať práve na osvetu. Myšlienky projektu EcoButtni svet svojou cestou podporujú aj osobnosti ako stand-up komička Simona Salátová a influenceri Natália Pažická či Radoslav Hoppej.

„Cigaretové ohorky a tabakové náplne nepatria na zem, ale do cesty,“ opakuje hlavné motto kampane Hugo Repáň, zakladateľ projektu EcoButt. Slovenský technologický startup založil ešte ako študent a navrhol spôsob využitia tohto odpadu. Dnes má za sebou prvé úspechy a buduje infraštruktúru s cieľom vytvoriť čo najviac možností, aby ľudia neodhadzovali cigaretové ohorky do prírody. „Cigaretový ohorok obsahuje približne 7 000 toxických a karcinogénnych látok, ktoré vznikajú pri horení tabaku. Hneď ako fajčiar hodí cigaretový ohorok na zem a zaprší, všetky toxické látky sa dostávajú do podzemných vôd a pôdy a postupne kontaminujú celý ekosystém. Preto mi prišlo na um, že ak by sme fajčiarom vyrobili dostatok zberných nádob, ohorky by jednoducho nehádzali na zem,“  vysvetľuje Hugo Repáň. Nebola to jeho jediná zaujímavá a prospešná myšlienka pri uvažovaní nad environmentálnymi aspektmi. Zišlo mu na um, že bez rizika  možno ohorky primiešať do asfaltovej zmesi pri budovaní ciest.

Pre fajčiara odpad, pre EcoButt materiál

Asfaltová cesta, v ktorej sú primiešané cigaretové ohorky, už nie je nebezpečenstvom pre prírodu. „Čierne spojivo, bitumen, ktoré spája asfalt dokopy, má schopnosť zabrániť translokácii toxických látok z cigaretových ohorkov alebo tabakových náplní z asfaltovej zmesi. Ostanú tam bezpečne zakonzervované,“ konkretizuje Hugo Repáň.

V októbri 2022 sa spoločnosti EcoButt podarilo vyasfaltovať v Žiari nad Hronom prvú cestu na svete, ktorej súčasťou sú aj recyklované ohorky. Dnes už okrem klasických ohorkov recykluje aj náplne zo zariadenia na nahrievanie tabaku. Vďaka partnerstvám so spoločensky zodpovednými firmami objem recyklácie rastie. „V súčasnosti len v spolupráci s Philip Morris mesačne vyzbierame a spracujeme viac ako pol tony tabakových náplní zo zariadení na nahrievanie tabaku, čo vystačí približne na 1 000 m² cesty. V predajniach ich pravidelne vyzdvihneme a recyklujeme,“ hovorí Hugo Repáň.

Pilotný projekt recyklácie

Philip Morris motivuje a učí svojich zákazníkov, aby tabakové náplne zbierali do špeciálnych uzatvárateľných vrecúšok a nosili ich na recykláciu do predajní. „Spoluprácu s EcoButt sme začali v júni 2022. V pilotnom projekte sme zbierali použité náplne zo zariadení na nahrievanie tabaku najprv v troch predajniach na Slovensku. Zamestnanci v predajniach len šírili informácie o možnosti priniesť použité náplne na recykláciu. Doteraz sme vyzbierali 2,3 tony tabakových náplní a dnes už zber prebieha na všetkých našich devätnástich predajniach. Ľudia sú čoraz citlivejší na ochranu životného prostredia a sú ochotní prispievať na projekty, ktoré sa snažia minimalizovať negatívne vplyvy na planétu a my sme urobili všetko pre to, aby sme im to umožnili,“ vysvetľuje Lucia Blahová, Suistainability Lead zo spoločnosti Philip Morris Slovensko.

Na tlačovej konferencii k projektu EcoButtni svet svojou cestou sa zúčastnili: sprava Lucia Blahová, Suistainability Lead zo spoločnosti Philip Morris Slovensko,   stand-up komička Simona Salátová, influenceri Natália Pažická a Radoslav Hoppej, Veronika Repiská, spoluzakladateľka občianskeho združenia Upracme Slovensko a Miroslav Jurkovič, projektový manažér SPAK-EKO. Dole v strede Hugo Repáň.
Na tlačovej konferencii k projektu „EcoButtni svet svojou cestou“ sa zúčastnili: sprava Lucia Blahová, Suistainability Lead zo spoločnosti Philip Morris Slovensko,   stand-up komička Simona Salátová, influenceri Natália Pažická a Radoslav Hoppej, Veronika Repiská, spoluzakladateľka občianskeho združenia „Upracme Slovensko“ a Miroslav Jurkovič, projektový manažér SPAK-EKO. Dole v strede Hugo Repáň.

 

SPAK-EKO proti environmentálnemu znečisteniu ohorkami

Spoločná aktivita proti environmentálnemu znečisteniu ohorkami, v skratke SPAK-EKO, je vzdelávacia kampaň, ktorej cieľom je informovať spotrebiteľov o správnom nakladaní s odpadom pochádzajúcim z tabakových produktov. V odpade končia výrobky z materiálov, ktoré sa v prírode vôbec nerozkladajú alebo len veľmi ťažko. Problémom tabakových filtrov je, že aj keď sú vyrobené na prírodnej báze z drevnej buničiny, obsahujú aj plast – acetát celulózy. Jeho rozklad v prírode trvá roky. A preto nepatrí na zem, ale do koša,“ hovorí odborník na cirkulárnu ekonomiku, obaly a jednorazové plastové výrobky Miroslav Jurkovič, projektový manažér SPAK-EKO.

Podľa jeho slov viac ako polovica fajčiarov verí, že cigaretové ohorky sú biologicky rozložiteľné. „Filter však obsahuje plasty a rozkladá sa až 15 rokov. Nehovoriac o kontaminácii celého ekosystému toxickými látkami,“ dopĺňa Miroslav Jurkovič.

Upracme Slovensko

Množstvo odhodených ohorkov eviduje aj občianske združenie Upracme Slovensko. Do ich akcií sa za päť rokov existencie zapojilo viac ako 62 000 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali takmer tisíc ton odpadu. „Zbierame cigaretové ohorky a tabakové náplne a vnímame to ako problém najmä v mestách. Myslím si, že takmer nenájdete lavičku, okolo ktorej by neboli odhodené ohorky, aj keď je v jej okolí kôš. Vďaka aktivitám, ako je ´EcoButtni svet svojou cestotou´ veríme, že okolo lavičiek v parku bude ohorkov čoraz menej. Už dnes vidíme, že situácia sa postupne zlepšuje,“ hovorí Veronika Repiská, spoluzakladateľka občianskeho združenia Upracme Slovensko.

 

Hugo Repáň, zakladateľ projektu EcoButt.
Hugo Repáň, zakladateľ spoločnosti EcoButt.

EcoButt preto plánuje aj naďalej rozširovať spoluprácu so združeniami a organizáciami s cieľom znižovať cigaretový odpad a spoločne vymyslieť pre samosprávy funkčný model, ktorý by bolo možné realizovať naprieč Slovenskom. „Problém s ohorkami a tabakovými náplňami je komplexný a komplexné sú aj riešenia. Popolník na ulici to nevyrieši. Kým sa nespojíme a nebudeme ťahať za jeden koniec povrazu, nebude to fungovať. Postupom času sa ukázalo, aké dôležité je, aby jednotlivé subjekty spolupracovali,“ uzatvára Hugo Repáň.

______________________________

1 Zdroj: MY regionálne noviny, Petit Press 

Zdroj fotografií: EcoButt

Súvisiace články