ZA CIGARETAMI V RUKÁCH DETÍ JE ĽAHOSTAJNOSŤ DOSPELÝCH

Fajčenie a iné formy konzumácie tabaku a nikotínu sa považujú za jednu z hlavných príčin chorobnosti a predčasnej úmrtnosti, ktorej sa dá predchádzať. A napriek všeobecne známym rizikám fajčenia, obzvlášť pre deti, si cigarety a podobné výrobky dokážu stále kúpiť nielen mladiství, ale aj deti základných škôl. Pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia, ktorý je  20. novembra, iniciatíva Na veku záleží, ktorá sa už viac ako 25 rokov venuje ochrane detí a mladistvých pred fajčením, apeluje na predavačov a dospelých: nebuďte ľahostajní k predaju cigariet deťom.

Uprostred leta 2024 Slovenská obchodná inšpekcia v spolupráci s iniciatívou Na veku záleží zrealizovala celoslovenskú kontrolnú akciu zameranú na dodržiavanie zákazu predaja tabakových výrobkov mladším ako 18 rokov. Pod dohľadom inšpektorov sa 10 maloletých (11 – 14 rokov) a 16 mladistvých (15 – 17 rokov) figurantov zúčastnilo 853 kontrol, pri ktorých sa snažili kúpiť cigarety, výrobky na fajčenie neobsahujúce tabak, bezdymové tabakové výrobky či elektronické cigarety v rôznych typoch predajní. 

KTO NAJVIAC CHYBOVAL

Počas kontrolnej akcie Slovenskej obchodnej inšpekcie bolo preverovaných 853 obchodníkov, z toho 812 v kamenných obchodoch a 41 v e-shopoch. „Výsledky ukázali, že vo viac ako štvrtine (28,02 %) kontrol obchodníci porušili zákon a predali tabakové a súvisiace výrobky osobám mladším ako 18 rokov, čo znamená, že takmer každý štvrtý pokus neplnoletej osoby o kúpu bol úspešný. Alarmujúce je, že v 11 % prípadov (presne 11,30 %) sa výrobky dokonca dostali do rúk deťom vo veku 11 – 14 rokov, teda žiakom základných škôl. I napriek tomu, že ide o zlepšenie celkových výsledkov oproti minulému roku (35,95 % porušenie zákona), stav dodržiavania zákona je stále znepokojivý a cesta k úplnému zamedzeniu predaja tabakových a súvisiacich výrobkov deťom je ešte dlhá,“ uviedla Nadežda Machútová, ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).

 

Najväčšie porušenia zákona odhalili kontroly na čerpacích staniciach, kde v takmer každom treťom prípade (38,98 %) obchodníci nedodržali vekové obmedzenie a predali tabakové a súvisiace výrobky neplnoletým. Zo 118 kontrolovaných čerpacích staníc došlo k porušeniu zákona v 46 prípadoch, čo jasne ukazuje, že práve na týchto miestach je problém najvypuklejší.

Na opačnom konci rebríčka pochybení sú trafiky a novinové stánky, kde bolo zistené porušenie v približne pätine prípadov (21,84 %), a obchodné reťazce, kde kontrolóri zistili pochybenia vo štvrtine prípadov (23,98 %). Z týchto údajov je vidieť rozdiely medzi jednotlivými typmi predajní, čo môže naznačovať odlišný prístup personálu k zodpovednosti za dodržiavanie zákona.

FAJČENIE JE PRE ZDRAVIE DETÍ OHROZUJÚCA ZÁVISLOSŤ

Aj menej intenzívne fajčenie môže u detí a tínedžerov významne znížiť imunitu, znížiť obsah kyslíka v krvi, spôsobovať častejšie respiračné ochorenia, zvyšovať riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb, a to najmä zvýšený krvný tlak už mladom veku. „Fajčenie od skorého veku sa podpisuje pod väčšiu únavu detí, pokles ich výkonu a častejšie bolesti hlavy. V súčasnosti sú veľkým problémom aj iné spôsoby konzumácie nikotínu, pri ktorých je ešte rýchlejšia cesta k závislosti ako pri klasickom fajčení. Napríklad čoraz populárnejšie nikotínové vrecúška majú omnoho vyšší obsah nikotínu, ako klasické cigarety. . Z toho vyplýva, že majú silný stimulačný a psychoaktívny účinok, a vyšší adiktívny potenciál v porovnaní s klasickou cigaretou,“ vysvetľuje riziká Sabína Lužica Brédová, odborníčka na závislosti z OZ Prima.  Veľkým problémom sú podľa odborníkov aj elektronické cigarety, ktoré mnohí predajcovia ani nepovažujú za zdroj nikotínu, a preto ich bez akejkoľvek prekážky predajú aj deťom a mladistvým.

 

KDE PRAMENÍ ĽAHOSTAJNOSŤ DOSPELÝCH K CIGARETÁM V RUKÁCH DETÍ

Napriek tomu, že predajcovia majú k dispozícii viacero spôsobov, ako zabrániť predaju tabakových výrobkov mladistvým, predavači tieto pravidlá často ignorujú. Podľa sociologičky Silvie Porubänovej táto ľahostajnosť súvisí s vysokou mierou tolerancie voči fajčeniu v spoločnosti. „Dnes žijeme v ťažkej dobe, zavalení rôznymi problémami a závislosti sa stali súčasťou našich životov,“ vysvetľuje Silvia Porubänová. Fajčenie či používanie nikotínových výrobkov, dokonca aj medzi deťmi a mladistvými, už v súčasnosti nevyvoláva taký odsudzujúci postoj, ako tomu bolo pred desaťročiami. Mnohí dospelí, konfrontovaní so závažnejšími závislosťami, ako je alkoholizmus či drogová závislosť u mladistvých, vnímajú fajčenie ako „menšiu“ závislosť, ktorú je jednoduchšie tolerovať. 

AKÉ KROKY PRIJMÚ PREDAJCOVIA?

Iniciatíva „Na veku záleží“ dlhodobo spolupracuje s obchodníkmi na vzdelávaní zamestnancov o právach a povinnostiach pri predaji tabakových výrobkov a výrobkov na fajčenie. Tento rok, spolu so Zväzom obchodu SR, Slovenskou alianciou moderného obchodu, Asociáciou hotelov a reštaurácií SR, predajcami tabaku, čerpacími stanicami a ďalšími partnermi, pripravili komplexný online aj offline systém vzdelávania v oblasti dodržiavania zákona o ochrane nefajčiarov. Napriek týmto opatreniam však kontrola Slovenskej obchodnej inšpekcie odhalila, že tabakové výrobky boli predané takmer každému štvrtému dieťaťu. Ako ďalej?

 

Dodržiavanie zákona o ochrane nefajčiarov berú obchodníci vážne, a preto sa stretnú pri okrúhlom stole s iniciatívou Na veku záleží a Slovenskou obchodnou inšpekciou. Spoločne budú hľadať nové spôsoby, ako ešte lepšie chrániť mládež pred prístupom k tabakovým výrobkom. Toto stretnutie im dá príležitosť vymeniť si skúsenosti z praxe, navrhnúť konkrétne opatrenia a posilniť vzdelávanie predajcov.

 

www.navekuzalezi.sk

Súvisiace články

deti-stravovanie

STRAVOVANIE DETÍ   Zdravá a vyvážená strava je základom pre správne fungovanie človeka. V detstve má navyše veľký vplyv na zdravý

ploche-nohy-deti

PORADŇA ORTOPÉDA Môj 15-ročný syn má neskutočne ploché nohy. Športuje, od piatich rokov hrá futbal, ale posledné dva roky má silné boles

dentalna-hygiena-deti

DETI A DENTÁLNA HYGIENA   So starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu začíname už od narodenia. Rodičia sa starajú o prvé zúbky svojich

obermaierova2

Rast sa riadi pomerne presnými pravidlami pre určité obdobie detstva. Detičky rastú normálne, len ak sú zdravé. Porucha rastu, naopak, signali

leukemia

Medzinárodný deň detskej rakoviny, ktorý pripadol na 15. február, má zvýšiť povedomie o onkologických ochoreniach detí a o ich liečbe. V

domace-nasielie

INTERNETOVÁ LINKA DÔVERY IPčko V súvislosti s chorobou COVID-19 je aktuálne v hre – okrem nebezpečenstva nákazy neviditeľným koronavíru