V súvislosti s chorobou COVID-19 je aktuálne v hre – okrem nebezpečenstva nákazy neviditeľným koronavírusom, aj život a bezpečnosť žien, detí a mladých ľudí na Slovensku. V dôsledku stresu, karantény aj pracovných obmedzení spôsobených pandémiou zaznamenala internetová poradňa pre mladých ľudí IPčko.sk, poskytujúca bezplatnú, anonymnú, psychologickú a sociálnu pomoc citeľný vzostup násilia v slovenských domácnostiach.
Odkedy naše životy ovláda COVID-19, prichádzajú na online linku dôvery IPčko.sk ľudia s rôznymi príbehmi, bolesťami a obavami, ktoré sa dejú za zatvorenými dverami ich bytov a domov. Ženy, deti a mladí ľudia zažívajúci domáce násilie sa ocitajú v situácii, ktorú si neraz ani nevieme predstaviť. Nevieme si predstaviť, že niečo také ako kedykoľvek si počas karantény sadnúť k počítaču či vziať mobil do ruky nie je samozrejmosťou pre každého. Alebo že dokonca takéto aktivity môžu ohroziť bezpečie človeka a vyvolať konflikt s vážnymi fyzickými aj psychickými následkami. Od začiatku „koronačasu“ máme asi trikrát viac kontaktov s témou domáceho násilia. Píšu nám mladí ľudia, ktorí sa nám zdôverujú s tým, čo sa u nich doma deje, naši poradcovia sú v tých momentoch s nimi a spoločne hľadajú možnosti ako to zvládnuť a kde hľadať pomoc.
COVID-19 nás dostal so situácie, ktorú nepoznáme. Zo dňa na deň sa v nej snažíme lepšie zorientovať a nastaviť si život na nový režim. Tí, ktorí sa vo svojich domácnostiach necítia bezpečne, majú svoje dni náročnejšie a možnosti pomoci obmedzenejšie, ale stále nejaké formy pomoci existujú! Počet kontaktov nás priviedol k myšlienke „urobiť niečo“ čím by IPčko – okrem našich poradenských služieb – mohlo prispieť k ochrane a bezpečnosti tých, ktorým sa ubližuje. Kontaktujú nás mladí ľudia aj samotné ženy zažívajúce domáce násilie. V týchto chvíľach majú menej príležitostí telefonovať na niektorú z liniek pomoci, aby neohrozili svoju bezpečnosť, keďže sa nachádzajú v jednej domácnosti s človekom, ktorý ubližuje, a preto častejšie využívajú tzv. „tichú pomoc“ prostredníctvom e-mailov alebo chatov. Aj u nás na našej stránke IPčko.sk
„Ani neviem, kde začať. Nikdy to u nás doma nebolo ľahké. Otec často pije, potom na nás kričí a niekoľkokrát mňa aj mamu udrel. Ale teraz to je všetko ešte horšie! Zavreli mi školu, som len doma. Otca z práce tiež poslali domov, a tak pije viac ako zvyčajne. Je naliaty stále. Budí sa opitý, len si dopĺňa hladinu! Bojím sa ho. Len sa potáca a nezrozumiteľne kričí! Včera mamu strašne zbil. Nedokázala som ju ochrániť, radšej som sa schovala ako taký hnusný slaboch. Hocikedy to môžem schytať aj ja, hocikedy nás môže zabiť!“
„Manželovi hrozí prepustenie z práce, ja som na OČR-ke, deti nechodia do školy, všetci sme doma, je tu dusno. Je stále agresívnejší, kričí na mňa aj na deti, so všetkým trieska, uráža ma, ponižuje, nadáva nám, deti sa ho boja a ja sa bojím tiež. Každý deň je to horšie a horšie. Už som aj pár schytala. Za čo? To nikto nevie, len tak, lebo chcel, musel a mohol. Toto nie je karanténa, toto je väzenie. Neviem, ako dlho to vydržíme.“
Ako je uvedené aj na stránke Ministerstve vnútra SR, násilie v domácnostiach je špecifické v tom, že k nemu dochádza vždy v intímnych vzťahoch medzi najbližšími osobami a má hlboký dopad na celú rodinu. Ide o násilie, ktorého cieľom je ovládať alebo utláčať inú bytosť, a to ponižovaním a vyvolávaním strachu – slovným, fyzickým a citovým týraním. Domáce násilie nie je len jedna bitka, či jeden príležitostný incident. Ide o opakovanú viktimizáciu, t. j. dlhodobo trvajúce násilie a týranie. Obeť je vystavovaná násiliu zas a znova, pretože medzi ňou a páchateľom je blízky vzťah!
Charakteristické znaky domáceho násilia:
Domáce násilie sa vyskytuje vo všetkých sociálno-ekonomických podmienkach, vekových skupinách, sexuálnej orientácii, etnicite a kultúre. Násilie páchané na ženách je vysoko rozšírené, žiaľ je najbežnejšou formou násilia. Až jedna z piatich žien na Slovensku zažila fyzické násilie zo strany partnera/manžela, jedna z dvoch žien zažila psychické násilie, jedna z troch žien prenasledovanie v offline a v online priestore a jedna z 12 žien zažila sexuálne násilie. Domáce násilie má tendenciu narastať počas všetkých mimoriadnych spoločenských situácií, vrátane epidémií a pandémií. Podľa informácií zo sveta sa vo februári 2020 od vypuknutia pandémie COVID-19 zvýšil počet prípadov domáceho násilia páchaného na ženách trojnásobne v porovnaní s februárom 2019. Domáce násilie vyúsťuje do vážnych fyzických, psychických a sexuálnych následkov (reprodukčné zdravotné problémy, sexuálne prenosné infekcie a neplánované tehotenstvá).
Násilie páchané na vás alebo na vašich deťoch NIE JE v poriadku, nie je to vaša vina a nie ste za to zodpovedná, AJ KEĎ NÁSILNÍK TVRDÍ OPAK.
Správanie a konanie násilníkov je neakceptovateľné a trestné – JE TO TRESTNÝ ČIN.
Neváhajte sa obrátiť na odborníkov z Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212, na organizácie z vášho regiónu, ktoré pomáhajú ženám v podobnej situácii alebo na linky dôvery. Zoznam organizácií, ktoré fungujú v krízovom režime je v tabuľke.
Na ceste k bezpečiu vám pomôže aj Polícia SR a ďalšie kompetentné inštitúcie – NIE STE V TOM SAMA.
Bezpečnostný plán je osobný praktický plán, ktorý obsahuje spôsoby, ako zostať v bezpečí počas vzťahu, plánovania odchodu alebo po odchode. Plánovanie bezpečnosti zahŕňa spôsob, ako sa vyrovnať s emóciami, informovať priateľov a rodinu o zneužívaní, podniknúť právne kroky a pod.
Naučte svoje deti, kedy a ako zavolať na číslo 158.
Ak je to možné, požiadajte ich, aby opustili dom (napríklad sa dohodnite so susedmi) alebo, aby sa ukryli na bezpečnom mieste v dome, keď sa situácia začne stupňovať.
Vymyslite si kódové slovo a dohodnite sa s deťmi, aby o jeho význame nehovorili iným, vysvetlite im, že ak poviete toto slovo, znamená to, že majú čo najbezpečnejšie privolať pomoc (bezpečne opustiť byt/dom a privolať susedov alebo vziať telefón, ísť na bezpečné miesto v byte/dome a odtiaľ zavolať pomoc).
Identifikujte miestnosť/priestor, do ktorej môžu ísť, keď sa boja, nechajte v tomto priestore nejaký predmet (napr. hračku), aby sa cítili bezpečnejšie.
Poučte ich, aby zostali mimo kuchyne, kúpeľne a iných oblastí, kde sa nachádzajú predmety, ktoré by sa mohli použiť ako zbrane.
Naučte ich, že hoci chcú chrániť svojich rodičov, nikdy by nemali zasahovať.
Pomôžte im zostaviť zoznam ľudí, s ktorými sa môžu porozprávať, ktorým dôverujú.
Ak ste tehotná a ste v dome so schodmi, skúste sa zdržiavať na prízemí. Ďalšou taktikou, ktorá môže byť nápomocná pri zachovaní bezpečnosti, je dostať sa do fetálnej polohy.
Návštevy lekára môžu byť príležitosťou na diskusiu o tom, čo sa deje vo vašom vzťahu.
Ak váš partner ide s vami na tieto stretnutia, skúste nájsť okamih, keď je mimo miestnosť a požiadajte svojho lekára, sestričku alebo recepčnú o spoluprácu, aby ho poslali mimo ambulanciu. Ak ste sa rozhodli opustiť svoj vzťah, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa môže stať aktívnym účastníkom vášho plánu odísť.
Ďalšie stratégie bezpečnosti, ktoré sa dajú použiť pred a počas násilného incidentu, aj stratégie bezpečnosti po odchode sú znázornené v tabuľke.
Keď sa žena pokúsi zo vzťahu s násilníkom odísť, násilie sa môže stupňovať. Na toto treba pamätať pred odchodom:
My, ktorí máme v našich domovoch pocit bezpečia a istoty, nebuďme ľahostajní voči tomu, čo sa deje a čo počujeme za dverami našich susedov.
Pomôžte napríklad aj tým, že sa podelíte s článkami alebo letákmi o domácom násilí, ktoré nájdete na www.IPčko.sk. Alebo na facebookovej stránke organizácie.
Autor: Katarína Vincová