Jedným z dôvodov, prečo sa odporúča s dieťaťom navštevovať zubnú ambulanciu už po prerezaní prvých zúbkov, je získavanie pozitívnej skúsenosti. Vtedy zvyčajne netreba žiadne zásahy a dieťatko si postupne zvyká a nadobúda voči zubnému lekárovi dôveru.
Vybrať pre dieťa „správneho“ zubného lekára sa nemusí podariť na prvýkrát. „Možnosťou je vybrať si špecializované pracovisko, kde sa venujú výhradne deťom, pretože stomatológovia, ktorí pracujú s dospelými ľuďmi, nemusia mať s deťmi toľko trpezlivosti a empatie,“ hovorí detská stomatologička Beáta Marčanová z detskej polikliniky Dr. Martinko. „Pokiaľ ide o detských pacientov veľa pracujeme so psychológiou, volíme vhodné slová a celé vyšetrenie a ošetrenie prebieha hravou formou. Často tiež treba vedieť zo sekundy na sekundu zaimprovizovať a odhadnúť typológiu dieťaťa, pretože na každé platí niečo iné.“
Aby prvá a aj každá ďalšia návšteva u zubára s dieťaťom prebehla čo najpokojnejšie, odporúča sa nikdy dieťa zubárom nestrašiť (keď budeš jesť toľko sladkostí, budú ti trhať zub, a ak si nebudeš zúbky dobre umývať, u zubára to bude bolieť…) a neprenášať na dieťa ani vlastný strach zo stomatológa.
„Čo, naopak, treba robiť, je vysvetľovať dieťaťu, čo sa u zubára bude diať. Hovorte o návšteve zubára ako o niečom, čo bude zážitok. Že sa povozíte na čarovnom kresle, pozriete si rozprávku, pani zubárka spočíta dieťatku zúbky špeciálnym zrkadielkom, naučí ho, ako si zúbky správne umývať a mnoho iného. Dobrou pomôckou bývajú knižky či rozprávky so zubnou tematikou, aby dieťa malo akú-takú predstavu, ako to u nás vyzerá. Môžete sa tiež hrať, že vyšetrujete plyšové zvieratko, bábiku alebo seba navzájom,“ odporúča stomatologička Beáta Marčanová.
Prerezávajú sa približne od štvrtého do 12. mesiaca veku dieťaťa. Umývať ich treba hneď, ako „vykuknú“. Najlepšou pomôckou na umývanie zúbkov je klasická detská zubná kefka s malou pracovnou hlavičkou s mäkkými štetinkami. Pre bábätká existuje aj silikónová kefka na prst, ktorá zároveň masíruje boľavé ďasno. Nedostatočná hygiena vedie k problémom so zubami aj v detskom veku. Ako pre dospelých, aj pre deti platí, že zubná kefka by nemala byť jedinou domácou pomôckou pri čistení zubov. „Z každého jedla a pitia nám zostávajú zvyšky na zuboch a medzi nimi. Ak si ich večer pred spaním dôsledne odstránime domácou dentálnou hygienou, chránime si stav zubov, peňaženku aj ďalšie orgány tela,“ hovorí dentálna hygienička Ľubica Thierová, Dipl. d. h. Cieľom je udržiavať zuby čo najdlhšie hladké a bez povlaku. Hoci ostene niekoľko hodín mäkký, potom zmineralizuje, stvrdne a mení sa na zubný kameň, ktorý vypĺňa priestor medzi zubami. Ten sa nedá dobre vyčistiť a zubného kameňa sa tiež zbavíme iba na dentálnej hygiene. Pri mliečnych zuboch môžu deti používať okrem klasickej zubnej kefky aj prvé jednozväzkové kefky. Používajú sa ako prvé a bez pasty. Čistenie jednozväzkovou kefkou nemusia deti vykonávať len v kúpeľni. Takúto hygienu zvládnete spolu s nimi napríklad aj pri pozeraní rozprávky. Až potom príde na rad klasická detská kefka s pastou.
Ak rodičia kladú dôraz na správnu dentálnu hygienu, vytvoria si ich ratolesti návyk, ktorý im bude v dospelosti veľmi osožný. Zároveň pomáhajú deťom predchádzať problémom so zubami. Takto sa deti vyhnú mnohým zákrokom, ktoré môžu viesť k strachu či dokonca traume zo zubných lekárov. „Postup pri umývaní zubov je rovnaký ako u dospelých. Ak si deti čistia zuby samy, rodič by im ich mal dočistiť, aj keď je dieťa pomaly na hranici puberty. Vidím veľké rozdiely v zdraví stoličiek detí, ktorým sa o zuby starajú aj rodičia, a detí, ktoré to majú na starosti samy,“ hovorí stomatologička Beáta Marčanová.
Pravidelná návšteva zubného lekára vytvára dôležitý návyk a zároveň deti motivuje k starostlivosti o chrup.
Autor: Simona Nováková