Ostro sledované prsia

V polovici januára v Divadle Nová scéna odhalením Prsnej steny odštartovala ďalšia časť medzinárodného projektu Ostro sledované prsia vo V4. Jej organizátormi sú česká Aliance žen s rakovinou prsu a slovenské organizácie Ružová stužka n. f., Europa Donna Slovensko a OZ Amazonky.

Projekt je pokračovaním kampane, ktorou sa Aliance žen s rakovinou prsu prezentovala na 50. Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch v roku 2015. Úspech, s ktorým sa stretla, Alianciu žen inšpiroval k tomu, aby nápadu predĺžila život a z festivalovej extravaganzy ju premenila na dlhodobú kampaň. Stena postupne zavítala do regiónov, verejnosť sa s ňou stretla v 24 českých mestách a teraz sa stáva súčasťou boja proti rakovine prsníka slovenských neziskových organizácií.

Cieľom kampane Ostro sledované prsia je upozorniť slovenskú verejnosť na dôležitosť prevencie a mamografického skríningu v boji proti rakovine prsníka. Kampaň nabáda ženy k zodpovednosti za svoje zdravie. Tento rok je na Slovensku Rokom prevencie onkologických ochorení a Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so zdravotnými poisťovňami rozbieha nový skríningový program zameraný na aktívne vyhľadávanie skorých štádií rakoviny prsníka. Cieľom mamografického skríningu je včas, v skorých štádiách, zachytiť zhubné nádory prsníka alebo chorobné zmeny, z ktorých by sa zhubný nádor mohol vyvinúť, kedy je výrazne lepšia úspešnosť liečby. V Českej republike mamografický skríning prebieha už 17 rokov a zúčastňuje sa na ňom 75 percent populácie žien v rizikovom veku a výsledky v znížení úmrtnosti sú signifikantné. Toto je cieľom aktivít aj na Slovensku. U nás v súčasnosti absolvuje preventívne bezplatné mamografické vyšetrenie každé dva roky len 20 % žien vo veku 40 až 69 rokov, s tým preukázateľne súvisí vysoká úmrtnosť. Na Slovensku „zbytočne“ –   pre zanedbanú prevenciu, zomiera až 300 žien ročne. „Takéto podujatia prispievajú k tomu, aby sme dokázali to, čo je naším spoločným cieľom: poukázať na potrebu včasnej diagnostiky najčastejšieho nádorového ochorenia žien, v takom štádiu, keď je šanca na vyliečenie najvyššia. V tomto nám vo veľkej miere pomôže aj celoplošný skríning, ktorý sa nám spolu s Ministerstvom zdravotníctva práve začiatkom tohto roka podarilo spustiť. Celoplošný skríning je práve ten spôsob, ktorý dokáže najefektívnejšie znižovať úmrtnosť na karcinóm prsníka,“ povedal štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR onkológ prof. MUDr. Stanislav Špánik, CSc.

„Celoplošný skríning je jedinou metódou, ktorou vieme zachytiť včasné štádium rakoviny prsníka vo veľkosti len niekoľkých milimetrov. V tejto fáze sú nádory prsníka veľmi dobre liečiteľné, pacientka sa nemusí podrobiť veľkému operačnému zákroku, dokonca nepotrebuje chemoterapiu ani rádioterapiu,“ povedal profesor Špánik, štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR, ktorý je zároveň onkológom.

Rakovina prsníka je choroba ako každá iná – najúspešnejšie sa lieči vo včasnom štádiu!

OZ Amazonky a Ružová stužka, n. f., Europa Donna Slovensko minulý rok úspešne podporovali osvetu o mamografickom skríningu unikátnym projektom Poď na mamografiu #jasomužbola a oceňovaním auditovaných mamografických pracovísk. Na mnohých výjazdoch sa stretli so ženami, ktoré učili správne samovyšetrenie prsníkov, vyvracali mýty o mamografii a hovorili o zdravej životospráve s dôrazom na hodnotu prevencie. Dušou a neoficiálno-oficiálnou ambasadorkou mamografického skríningu na Slovensku je MUDr. Alena Kállayová, CSc. rádiologička z Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety. „Teším sa z toho, že tento rok pani ministerka zdravotníctva vyhlásila za Rok prevencie a spolu s ministerstvom sa nám po dlhom čase podarí konečne spustiť skríningové programy najčastejších onkologických ochorení, medzi tým aj skríning rakoviny prsníka. Rakovina je choroba ako každá iná. Dá sa liečiť, ale háčik je v tom, že ju treba zachytiť včas. Ak sa to podarí, ženy môžu naďalej žiť plnohodnotným životom. Aj kampane, ako je kampaň Ostro sledované prsia, majú ženám pripomínať, aby sa zaujímali o prevenciu a starali sa o svoje zdravie. Na Slovensku chodí na mamografiu menej ako štvrtina žien, ktoré by mali chodiť a v podstate zo strachu sa potom dostávajú k diagnostike neskoro,“ dopĺňa doktorka Kállayová.

Medzinárodná časť projektu Ostro sledované prsia vo V4 odštartovala v októbri 2018 v budapeštianskom divadle Vígszínház, na Slovensku mala premiéru v Štátnom divadle Košice. Od polovice januára do polovice februára tohto roka projekt pokračoval v Divadle Nová scéna v Bratislave a od februára v Poľsku. Kampaň putuje po netradičných miestach – divadlách. Stovky divákov sa tak môžu denne pred Prsnou stenou sadrových odliatkov pŕs zdravých, ale i chorých žien zamyslieť nad dôležitosťou prevencie v boji s rakovinou prsníka. OZ Amazonky a Ružová stužka n. f. ponúkli odvážnym Slovenkám možnosť vytvorenia odliatku prsníka zo sadry. Odliatky postupne plnili Prsnú stenu a poputujú do ďalšieho divadla, ďalšieho mesta, ďalšej krajiny.

 Zdieľanie informácií od ženy, ktorá si ochorením prešla, je oveľa emotívnejšie ako tisíc letákov a zanechá aj hlbšiu stopu, povedala Eva Knappová z českej Aliance žen s rakovinou prsu.

Iniciátorkou podujatia Ostro sledované prsia je riaditeľka českej Aliance žen s rakovinou prsu Eva Knappová: „Tento projekt má ambíciu venovať sa prevencii z iného hľadiska, ako bolo doteraz bežné. Zdieľanie informácií od ženy, ktorá si ochorením prešla, je oveľa emotívnejšie ako tisíc letákov a zanechá aj hlbšiu stopu,“ povedala na margo projektu, ktorý sa aj na Slovensku stane symbolom podpory, spolupatričnosti žien – zdravých s tými, ktoré práve s ochorením bojujú.

Vyvrcholením medzinárodného projektu bude prezentácia Prsnej steny na svetovej konferencii Reach to Recovery International, v júni 2019 v Prahe, stena sa stane symbolom podpory, spolupatričnosti žien – zdravých s tými, ktorí práve s ochorením bojujú. Pokračovať budú v tomto roku i kampane OZ Amazonky a Ružová stužka, n. f, Europa Donna Slovensko – Beh pre zdravé prsia, Poď na mamografiu #jasomužbola a oceňovanie mamografických pracovísk.

Skríning pomôže odhaliť rakovinu prsníka včas

Mamografické vyšetrenie je v súčasnosti jediná metóda, vďaka ktorej je možné zachytiť aj včasné štádium rakoviny prsníka, keď má nádor len niekoľko milimetrov či je dokonca v predrakovinovom štádiu. Skúsenosti z krajín, kde je skríning zavedený, potvrdzujú, že tento proces efektívne a kvalitne funguje. V tejto fáze je rakovina prsníka veľmi dobre liečiteľná, bez veľkého operačného zásahu, väčšinou aj bez chemoterapie či rádioterapie. „Stále platí, že mnoho žien na Slovensku diagnostikujeme už s pokročilou rakovinou prsníka a v priemere 300 žien ročne u nás zomiera zbytočne. Celoplošný, štátom garantovaný mamografický skríning môže tento stav výrazne zlepšiť a zachrániť týmto ženám životy. To je cieľom skríningu. Súčasne je mamografia skríningovou metódou, ktorá vie zachytiť nádor vo včasných štádiách, vo veľkosti niekoľkých milimetrov, alebo dokonca v štádiu prekancerózy, kedy transformácia normálnych buniek na rakovinové ešte nenastala. Tak vieme mnohým ženám zachovať kvalitu ich života, nedochádza k skráteniu života, nehovoriac o tom, že takto diagnostikované ženy nepotrebujú veľmi náročnú a drahú liečbu,“  hovorí rádiologička z Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety MUDr. Alena Kállayová, CSc. „Na skríning budeme formou pozvánky pozývať ženy, ktoré doteraz na mamografiu nechodili. V rámci pozvánky ich budeme informovať, ktoré pracoviská v ich okolí majú voľné termíny a sú preverené, robia teda kvalitnú diagnostiku a sú tiež schopné rozširovať objem vyšetrených zdravých žien, ktoré si potvrdia svoje zdravie, a tie, ktoré majú problém, budú sa ďalej liečiť. V súčasnosti je na Slovensku preverených päť pracovísk, ktoré môžu byť zazmluvnené na skríning a môže sa na nich so skríningom začať. Takéto pracoviská majú povinnosť oznámiť žene do troch dní negatívny nález, povinnosť ukončiť diagnostiku do troch pracovných dní a povinnosť nadviazať na ďalšie pracovisko, ktoré ženu dodiagnostikuje,“ dodáva doktorka Kállayová.

Ivana Baranovičová

Súvisiace články

onko smutok

DUŠEVNÉ ZDRAVIE Keď stratíme svojho blízkeho, prechádzame náročným procesom smútenia. Aby došlo k zdravému spracovaniu straty, je nevy

mocovy-mechur-rakovina

  ONKOLOGICKÉ OCHORENIA  Ako liečime na Slovensku pacientov s pokročilou rakovinou močového mechúra? Pacientska aliancia NIE RAKOVINE upo

skrining

Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm, KRCa) je najčastejšie nádorové ochorenie tráviacej trubice a jedno z troch na

Kállayová

Od januára spustilo Ministerstvo zdravotníctva SR skríningové programy zamerané na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, prs

leukemia

Medzinárodný deň detskej rakoviny, ktorý pripadol na 15. február, má zvýšiť povedomie o onkologických ochoreniach detí a o ich liečbe. V

nie rakovine

PREVENCIA   Na prvej z vybraných slovenských škôl sa v polovici júna spustil pilotný vzdelávací projekt o prevencii rakoviny pod záštit