Dva piliere boja proti rakovine krčka maternice – preventívne gynekologické vyšetrenie a očkovanie proti HPV vírusu!

NIE RAKOVINE

 

Pacientska aliancia NIE RAKOVINE podporuje organizovaný skríningový onkologický program rakoviny krčka maternice, ktorý koncom leta odštartovalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. V boji s týmto ochorením máme dva piliere: pravidelnú a kvalitnú gynekologickú prevenciu spolu s očkovaním tínedžerov i dospelých proti vírusu HPV. Kombináciou oboch by bolo možné toto ochorenie úplne odstrániť!

 

Nízka účasť na skríningu

Na Slovensku každý deň ochorejú na rakovinu krčka maternice dve ženy, pričom až každý tretí prípad sa kvôli neskorému diagnostikovaniu tohto ochorenia končí smrťou. Pravidelným skríningom sa pritom môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia! Základom prevencie rakoviny krčka maternice je bezbolestné vyšetrenie steru krčka maternice počas  pravidelného vyšetrenie u gynekológa. Zdravotné poisťovne preto pozývajú na gynekologické vyšetrenie ženy vo veku od 23 do 64 rokov, ktoré v predchádzajúcich troch rokoch neabsolvovali cytologické vyšetrenie.

Na Slovensku je však účasť žien na gynekologickom skríningu nízka. „Žiaľ, na preventívne cytologické vyšetrenie chodí pravidelne len niečo vyše 20 % žien, čo je veľmi málo. Do ambulancií gynekológov prichádzajú často po viacerých rokoch, neraz už s prejavmi rozvinutého ochorenia. Aj preto chceme podporiť úsilie MZ SR, odborníkov a zdravotných poisťovní a zorganizovali sme sériu osvetových podujatí NIE RAKOVINE TOUR, ktorá odštartovala 21. augusta v Košiciach a do cieľa prišla 28. októbra v Banskej Bystrici. „Cieľom bolo upozorniť na dôležitosť pravidelných gynekologických prehliadok a tiež na význam očkovania proti HPV vírusu, ktorý spôsobuje až 99 percent prípadov tohto ochorenia. Viac informácií o očkovaní proti HPV sa rodičia dozvedia aj v ambulaciách pediatrov,“ povedala prezidentka aliancie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.

Cytológia alebo genotypizačný test?

Pacientska organizácia NIE rakovine poukazuje tiež na vedecké štúdie, ktoré potvrdzujú, že  až jedna z troch žien s diagnostikovanou rakovinou krčka maternice mala normálny výsledok Pap testu – cytologického vyšetrenia. Modernejšou metódou je HPV genotypizačný test, ktorý pracuje na báze DNA a dokáže včas identifikovať vírus spôsobujúci rakovinu krčka maternice. Vzorka pre HPV DNA test sa získava rovnako ako vzorka pre Pap test. HPV DNA test zisťuje 14 vysokorizikových HPV typov v jednej analýze a osobitne zisťuje tiež výsledky pre HPV 16 a HPV 18, ktoré spôsobujú približne 99 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice. HPV DNA test dokáže vylúčiť možné ochorenie na tri až päť rokov alebo naopak odhaliť príčinu ochorenia ešte skôr, než sa rozvinie.

„Na Slovensku sa tento skríngový test neuhrádza zo zdravotného poistenia ako primárna skríningová metóda, hoci svet je nasmerovaný na primárny HPV skríning a v mnohých krajinách sveta je súčasťou národných skríningových programov či regionálnych programov,“ hovorí Jana Pifflová Španková.

nie rakovine
Maketa prsníkov

Profesionálne smernice pritom podporujú skríning pomocou HPV testu založeného na DNA, pri ktorom sa zisťuje, či je žena vystavená riziku choroby alebo sa jej už choroba vyvíja.

Účinnou prevenciou je očkovanie 

Human papillomavirus (HPV) je jediný onkogénny vírus, proti ktorému existuje účinná prevencia – očkovanie. Je to dôležitý prostriedok prevencie aj proti iným onkologickým ochoreniam spojeným s infekciou HPV. Niektoré druhy HPV okrem rakoviny krčka maternice spôsobujú aj viacero ďalších onkologických ochorení u žien i mužov, proti ktorým neexistuje iná ochrana okrem očkovania. Počet nádorov spojených s HPV u nás narastá. Najvyšší výskyt rakovinotvorného HPV je vo vekovej kategórii 25 – 29 rokov. Od infekcie k vzniku nádoru môže uplynúť až 15 rokov.

Proti HPV vírusu by sa mali očkovať chlapci i dievčatá. Podľa prezidentky aliancie NIE RAKOVINE je ideálne očkovať už tínedžerov. „Je vysoká pravdepodobnosť, že pred začiatkom sexuálneho života nebudú nakazení HPV. U sexuálne aktívnych mladých ľudí sa už  táto nákaza nedá vylúčiť. Rodičia by mali mať možnosť ochrániť svoje dcéry a synov pred infekciou HPV už v tínedžerskom veku čo najúčinnejšie. Rakovine krčka maternice sa dá vakcináciou predísť a zabrániť tak neskoršiemu vzniku onkologického ochorenia. Napriek tomu je miera zaočkovanosti proti HPV na Slovensku nízka, a to je potrebné zmeniť,“ doplnila Jana Pifflová Španková.

Na Slovensku sú v súčasnosti dostupné dve vakcíny, dvojvalentná a deväťvalentná vakcína. Dvojvalentná vakcína sa pre 12-ročné deti plne hradí zo zdravotného poistenia a sú v nej obsiahnuté dva typy ľudského papilomavírusu (HPV typy 16 a 18). Deväťvalentná vakcína obsahuje deväť  najbežnejších typov HPV a pokrýva 77 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku. Je to jediná priama najširšia ochrana pred HPV infekciami a 12-ročným deťom sa táto vakcína čiastočne hradí zo zdravotného poistenia.

Okrem rakoviny krčka maternice sa HPV infekcia môže podieľať aj na rakovine penisu, vagíny, konečníka, vulvy, ústnej dutiny a nosohltanu. Proti HPV vírusu by sa teda mali očkovať dospelé ženy aj muži. HPV infekcia prebieha spravidla nepovšimnute, nezanecháva však dostatočné hladiny protilátok, preto je potrebná vakcinácia. Infekcia sa rozvinie až 20 % HPV pozitívnych ľudí. Najčastejšie nakazení sú mladí ľudia vo veku 18 až 25 rokov. Najvyšší výskyt rakovinotvorného HPV je tiež vo vekovej kategórii 25 až 29 rokov. Vývoj od infekcie k nádoru môže trvať aj 15 rokov.

„ĎAKUJEME, že spolu s nami hovoríte NIE RAKOVINE KRČKA MATERNICE.“

 

NIE RAKOVINE TOUR

Zážitková osvetová road show sa na prelome leta a jesene zamerala predovšetkým na osvetu o karcinóme krčka maternice a potrebu včasnej detekcie vírusov HPV, ktoré toto onkologické ochorenie spôsobujú. Edukačný tím pacientskej organizácie NIE RAKOVINE sa záujemcom predstavil aj s názornou edukáciou o onkologickej prevencii a včasnej a jednoduchej metóde odhalenia polypov v hrubom čreve. Ženy si mohli vyskúšať praktický nácvik samovyšetrovania prsníkov na špeciálnom simulátore. Skvelými pomocníkmi bola dobre známa nadrozmerná maketa čreva a novinkou aj maketa pľúc. Slovákov a Slovenky všetkých vekových kategórií upozorňovali dobre vyškolení edukátori z radov zdravotníkov aj vyliečených onkopacientov na to, čo majú pravidelne robiť pre svoje zdravie. Zážitkovú NIE RAKOVINE TOUR účasťou podporili tiež zakladatelia pacientskej aliancie NIE RAKOVINE Patrik Herman, Jana Pifflová Španková či Bibiana Ondrejková.

Na cestách Slovenskom edukačný tím zdôrazňoval informácie a dôležitosť zúčastniť sa na skríningu karcinómu krčka maternice a tiež pripomínal rodičom teenagerov, aby nepremeškali očkovanie HPV, ktoré sa v 12. roku života hradí z verejného poistenia. Okrem toho priniesla preventívna onko tour rodinám, mamám, ockom, deťom, starším i mladým ľuďom motiváciu a informácie, ako sa môžu zapojiť do onkologických skríningov prsníkov, hrubého čreva a krčka maternice, aby ochránili svoje zdravie. Na otázky návštevníkom osobne odpovedali a všetko radi vysvetlili dobrovoľníci z radov vyliečených onkologických pacientov – členovia pacientskej aliancie NIE RAKOVINE, ktorým práve tieto vyšetrenia zachránili život.

Pomoc na dosah ruky

Pacientska aliancia NIE RAKOVINE už piaty rok obhajuje práva onkologických pacientov a poskytuje svoje poradenské služby na týchto platformách:

ONLINE PORADŇA

Kliknite na www.nierakovine.sk a nájdite si v hornej lište Online poradňu. Na stránke je viacero odborníkov, vrátane gynekológa, ktorí odpovedajú na otázky zaslané cez online formulár.

BEZPLATNÁ PACIENTSKÁ LINKA 0800 800 183

Funguje každý pracovný deň od ôsmej do 16. hod.

 

PACIENTSKE PORADNE

Pacient pacientovi rozumie. Z vlastných skúseností vie, čo znamená počuť „máte rakovinu“ a ako sa s ňou žije. Preto aliancia NIE RAKOVINE zriadila poradne v Košiciach, Nitre, Trnave a Bratislave, lebo je veľmi dôležité, aby ľudia s rakovinou cítili, že nie sú opustení, že im má kto pomôcť, poradiť, vypočuť ich.

 

NIE RAKOVINE tvoria ľudia, ktorí chcú úprimne zlepšiť onkológiu na Slovensku. Podporujú primárnu prevenciu a včasnú diagnostiku. Opakovane sa obracajú na vládu s konkrétnymi požiadavkami, sledujú, či prešli do praxe a neúnavne sa domáhajú toho najlepšieho pre pacientov. Cez svoje unikátne poradne pomáhajú onko pacientom a ich príbuzným zvládnuť náročné situácie. Vyškolení dobrovoľníci z radov bývalých onkologických pacientov poskytujú psychosociálnu podporu súčasným pacientom.

 

Viac na www.nierakovine.sk

Súvisiace články

hepatitida

Chronické hepatitídy prebiehajú dlho bez príznakov. Mnohé z nich sú fibrogénne a prechádzajú do cirhózy pečene. Najzávažnejšou komplik

kolonoskopia

PREVENTÍVNY ONKOLOGICKÝ SKRÍNING   Kolonoskopia je diagnostická a zároveň aj terapeutická metóda. Zisťuje sa pri nej prítomnosť poly

liga proti rakovine

ONKOLOGICKÉ OCHORENIA  Význam prevencie onkologických ochorení je nespochybniteľný. Len na Slovensku každoročne pribudne viac ako 30 000 ľu

mocovy-mechur-rakovina

  ONKOLOGICKÉ OCHORENIA  Ako liečime na Slovensku pacientov s pokročilou rakovinou močového mechúra? Pacientska aliancia NIE RAKOVINE upo

rakovina-pluc

ONKOLOGICKÉ CHOROBY Ochorenie, ktoré si na  Slovensku každoročne vyžiada viac ako dve tisícky ľudských životov, má úzky súvis s fajč

onko smutok

DUŠEVNÉ ZDRAVIE Keď stratíme svojho blízkeho, prechádzame náročným procesom smútenia. Aby došlo k zdravému spracovaniu straty, je nevy