Alergológovia a imunológovia Slovenska budú pacientom bližšie vďaka Facebooku

ALERGOLÓGIA

V čase častého šírenia dezinformácií z oblasti medicíny prináša Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie platformu, na ktorej široká verejnosť nájde zaujímavé a relevantné informácie o alergiách a imunite. Ako jedna z prvých odborných spoločností na Slovensku založila na Facebooku svoju stránku – Alergológovia a imunológovia Slovenska. Jej súčasťou bude aj chatbot, ktorý ľuďom poradí v otázke, či za ich aktuálnymi symptómami stojí alergia, chrípka, prechladnutie alebo covid.  

„Založenie stránky na Facebooku vnímame ako nutnosť tejto doby. Je všeobecne známe, že na internete je plno dezinformácií, ktoré sa týkajú zdravia a liečby. Chceme do virtuálneho priestoru pridať kanál, ktorým sa budú šíriť relevantné informácie o alergológii a imunológii, bezpečné pre ľudí. Zároveň budeme prinášať novinky z tohto moderného klinického odboru, ktorý prenikol do všetkých častí medicíny,“ vysvetľuje prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA z Univerzitnej nemocnice v Martine, ktorý je predsedom SSAKI.

Alergia v súčasnosti postihuje jedného z troch ľudí a podľa odhadov ňou do roku 2025 bude trpieť až polovica svetovej populácie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú alergické ochorenia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce vo svete a v oblasti kvality života predstavujú nielen spoločenskú, ale aj ekonomickú záťaž. Alergológovia uvádzajú, že je dôležité pristupovať k alergii ako k závažnému ochoreniu, správne ho liečiť, nielen potláčať jeho príznaky, a sústrediť sa na ďalšie investície do modernej a kvalitnej liečby.

 

Chatbot na stránke dokáže odlíšiť alergiu od covidu

V prechodných obdobiach, keď je veľa ľudí náchylných na prechladnutie a svet zároveň bojuje s pandémiou, je ťažké identifikovať, ktoré príznaky môžu signalizovať nákazu koronavírusom a ktoré len bežné ochorenie. Ak sa však k tomu pridá alergia, situácia sa ešte komplikuje. Na Facebooku alergológov a imunológov Slovenska pomôže napríklad aj s týmto problémom šikovný chatbot. Cez četovaciu aplikáciu záujemcom vysvetlí napríklad to, že príznaky, ktoré sú bežné pri alergii – ako svrbenie nosa a očí, či vodnaté, červené a opuchnuté oči alebo nádcha, sa pri ostatných ochoreniach nevyskytujú alebo vyskytujú zriedka.

 

Ako to funguje:

Chatbot je algoritmus, ktorý vedie konverzáciu s ľuďmi bez potreby ľudského správcu.

V reálnom čase môže komunikovať s veľkým množstvom užívateľov naraz a navyše s každým personalizovane. Užívateľa sa postupne spýta, ktoré príznaky ho trápia. Na základe zvolených odpovedí následne vyhodnotí, či sa najviac zhodujú s príznakmi na chrípku, prechladnutie, alergiu alebo covid. Nie je však samozrejme neomylný a rady, ktoré poskytuje, sú najmä informatívneho charakteru.

 

Sledovatelia na stránke nájdu aj relevantné vyjadrenia lekárov k jednotlivým formám alergických ochorení, možnostiam ich liečby a prevencie, nástrojom budovania efektívnej imunity, ako aj k očkovaniu, ktoré stálo pri zrode imunológie a doposiaľ ju sprevádza. SSAKI tiež propaguje modernú liečbu s najlepším výsledkom pre pacienta, a to v správnom čase. Teda vtedy, keď má pacient šancu svoju situáciu riešiť. Stránka ponúkne zaujímavé informácie aj pre samotných lekárov, ktorí sa môžu oboznámiť s najmodernejšími liečebnými postupmi, ako aj poznatkami o rôznych imunitne podmienených chorobných stavoch.

O SSAKI:

Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie predstavuje jednu z odborných spoločností pod záštitou Slovenskej lekárskej spoločnosti a má doposiaľ viac než 300 členov. Zastrešuje predovšetkým špecialistov v odbore klinická imunológia a alergológia. Jej cieľom je diagnostika a liečba širokého spektra imunitne podmienených ochorení. Zároveň prináša zásadný vklad aj do iných odborov. Vzhľadom na narastajúci počet pacientov s poruchami imunity je jej význam nespochybniteľný.

(red)

 

Súvisiace články

bodnutie-hmyzom

ALERGIE  Myslite na prevenciu   Začiatok jesene, rovnako ako leto, sú rizikové obdobia pre ľudí, ktorí po ťažkej alergickej reakcii na bo

Na Slovensku trpí alergiou až 40 % obyvateľstva. Úlohu v zvyšujúcom sa počte alergických ochorení hrá nielen genetika, ale aj vplyv

alergie-ilustrak

RUBRIKA IMUNITA A ALERGIE Najväčším problémom ľudstva dnes nie sú infekčné ochorenia, ale civilizačné. Pri vzniku viacerých z nich, onk

alergie

ALERGICKÉ OCHORENIA   V Európe aj na Slovensku každoročne pribúda počet ľudí, ktorí trpia na rôzne druhy respiračných alergických