Dlhodobé následky COVID-19 a podporná liečba vysokými dávkami infúzneho vitamínu C

PREVENCIA A LIEČBA VITAMÍNOM C

Testy na koronavírus ukazujú, že sa z covidu vyliečili. Sú však aj pacienti, ktorí následky infekcie pociťujú dlhé týždne, dokonca mesiace. Infekciou totiž môže mať poškodených hneď niekoľko orgánov. Trápi ich dýchavičnosť, únava, ale aj úzkosť a depresia. Aj také môžu byť následky  dlhodobého covidu, tzv. post-covid syndrómu.

Väčšina ľudí infikovaných koronavírusom sa podľa všeobecných odporúčaní po potvrdení infekcie liečila doma. Pri miernych príznakoch zvyčajne symptomaticky – podobne ako pri iných vírusových ochoreniach. V prípade, že sa objavili závažnejšie príznaky v podobe sťaženého dýchania a tzv. dychovej tiesne, pacient putoval do nemocnice. Scenár starostlivosti je dobre známy: lekári sa sústreďovali na ventilácie, hospitalizácie na JIS a dnes už aj na očkovanie.

Kto je náchylnejší?

MUDr. Andrea Štipkalová zo Všeobecnej ambulancie pre dospelých, Poliklinika Mýtna v Bratislave.

Priemerne ostávajú pacienti s dlhodobým covidom v starostlivosti lekárov niekoľko týždňov. Takmer polovica všetkých chorých ešte tri mesiace po prekonanej infekcii bojuje s následkami v podobe respiračných príznakov. Najčastejšie horšieho dýchania, kašľa, únavy alebo bolesťou na hrudníku. Mnohí majú okrem toho stále porušené čuch a chuť. Avšak dlhodobý covid, a to sa neraz podceňuje, má na zdravie aj iný nepriaznivý dopad v podobe neurologických a ďalších prejavov. „Najviac pacientov evidujem medzi tými, ktorí sú až nadmieru pracovne vyťažení, nedoprajú si oddych, majú zlú životosprávu, ale paradoxne často ochorejú aj pacienti extrémne fyzicky vyťažení, napríklad športovci –  takí majú zvyčajne aj ťažší priebeh ochorenia na covid. Potvrdilo sa tiež, že rizikové sú aj obezita a astma, ale nie je to celkom tak, že najväčšie riziko a najviac zomierajú len pacienti v seniorskom veku,“ hovorí MUDr. Andrea Štipkalová zo Všeobecnej ambulancie pre dospelých, Poliklinika Mýtna v Bratislave.

Výskumný tím odborníkov z King’College v Londýne, ktorí sledujú pretrvávajúce príznaky nakazených prostredníctvom aplikácie Covid Symptom Study, sa zameral aj na to, akí pacienti sú z hľadiska pretrvávajúceho dlhodobého covidu rizikoví. Predbežné závery naznačujú, že okrem ľudí s nadváhou alebo astmou sú to tiež ženy. Riziko však rastie aj s vekom a predovšetkým s početnosťou príznakov v priebehu ochorenia. Okrem spomínaného kašľa, straty čuchu a chuti pacienti dlhodobo pociťujú únavu, bolesti hlavy alebo črevné ťažkosti. Podľa britskej odborníčky Claire Stevesovej z King ‚College, ak má človek v prvom týždni viac ako päť rôznych príznakov, je to jeden z kľúčových rizikových faktorov, že bude mať dlhodobé následky. Zatiaľ čo muži sú viac náchylní k ťažkým priebehom covidového ochorenia a častejšie tiež umierajú, ženy môžu mať  vyššie riziko dlhodobých následkov covidu. U nás, keďže v prvej vlne sme nemali až toľko pacientov s covidom, pre krátkosť času ešte nevieme vyhodnotiť, aké majú naši pacienti následky z dlhodobého hľadiska. Tieto dáta poznáme skôr zo zahraničia, kde mali viac pacientov v prvej vlne. „Pacienti s covidom začali pribúdať od jesene.

Pokiaľ ide o pocovidový priebeh, tzv. post-covid syndróm, pacientov okrem dýchavice v dôsledku poškodenia pľúc často trápia prejavy ako únava, nesústredenosť, depresia, nespavosť, svalová slabosť, čiže skôr prejavy neuropsychického rázu,“ objasňuje MUDr. Andrea Štipkalová. Prejavy po prekonaní infekcie sú však veľmi rôzne. Typická je práve nepredvídateľnosť covidu. Doktorka Štipkalová sa v ambulancii stretáva aj s tým, že ľudia, ktorí mali ľahký priebeh covidu, majú výraznejšie prejavy post-covid syndrómu. „Toto ochorenie je pre nás stále ešte veľkou neznámou. Podľa môjho názoru, či už mali covidoví pacienti ľahký alebo ťažký priebeh, všetci môžu profitovať z podpornej terapie infúznym vysokodávkovým vitamínom C. Nemôžeme si byť istí, aké komplikácie covid vyvolá. Aby sme sa im vyhli, nemali by sme čakať, aby sa situácia nezhoršila alebo nezopakovala. Preto je vhodné nasadiť vitamín C aj preventívne. Céčko má v podpornej infúznej terapii covidu veľmi veľký potenciál. Vitamín C má antioxidačné účinky, pôsobí protizápalovo, a tiež proti zrážanlivosti krvi a zápalovým reakciám vyvolaným cytokínovou búrkou.

V dôsledku infekcie koronavírusom a oxidačnému stresu dochádza v organizme k búrlivému zápalovému procesu, ktorý vyvoláva zrážanie krvi. V pľúcnych mechúrikoch sa vytvárajú drobné zrazeninky, ktoré zabraňujú prenosu kyslíka. Vzniká silná zápalová reakcia ako najškodlivejší následok infekcie, nadmerne sa aktivuje imunitný systém. Následkom týchto procesov a potom aj v dôsledku hojenia, vzniká v pľúcnom tkanive väzivové tkanivo, čo vedie k zjazveniu tkaniva – fibróze pľúc. Pľúcne tkanivo stráca elasticitu a pacient má pocit, že sa nevie nadýchnuť či dodýchať. Tento proces je už viac-menej nezvratný, pacient trpí dýchavicou. Práve infúzny vitamín C ako silný antioxidant má schopnosť cytokínovú búrku potlačiť. Výborne účinkuje najmä proti únave a vyčerpaniu,“ vysvetľuje doktorka Štipkalová. V súvislosti s ďalšími mutáciami covidu, najmä s britskou mutáciou, ktorá začala medzi potvrdenými prípadmi covidu u nás prevažovať, treba myslieť tiež na to, že aj ľudia, ktorí už covid mali, sa v budúcnosti môžu opäť infikovať. „Aj preto by sme mali nielen liečiť postcovidové stavy, ale dbať aj na to, aby sa tieto stavy nezhoršili. Prevencia infúznym vitamínom C je vhodná aj preto, aby nedošlo k reaktivácii alebo sekundárnej infekcii inou mutáciou covidu a aby sa utlmili zápalové procesy spôsobené covidom, ktoré môžu následne vyvolať poškodenie orgánov. Aj v prípade, keď samotný vírus už nemusí byť prítomný,“ dopĺňa všeobecná lekárka.

Hmla v mozgu

Dýchavičnosť a únava však nie sú jedinými dlhodobejšími prejavy, ktorými pacienti v mnohých prípadoch pri ťažkom priebehu infekcie koronavírusom a aj po prekonaní covidu trpia. Niektorí ľudia sa sťažujú aj na takzvanú mozgovú hmlu ako nesústredenosť, nespavosť alebo výpadky pamäte označili viacerí. S takýmito následkami infekcie dlhodobo zápasí aj 52-ročný Maroš z Bratislavy. „Infikoval som sa v októbri minulého roka, a priebeh môjho ochorenia bol ťažký, hoci horúčky som nemal, len zvýšenú teplotu. Tri týždne som sa nemohol ani postaviť z postele, nemohol som kvôli tráviacim problémom jesť, schudol som 11 kíl, mal som hrozné bolesti hlavy. Okrem zápalu pľúc som trpel aj halucináciami a napriek tomu, že pacienti uvádzajú stratu čuchu a chuti, tieto dva zmysly som mal naopak vyburcované na maximum,“ opisuje Maroš priebeh covidu. Ešte aj po piatich týždňoch od infekcie, keď bol konečne schopný vstať z postele, prejavovali sa mu neurologické príznaky ako následok infekcie. „Uvedomoval som si, že mi pamäť neuveriteľne zlyháva, robil som nezmyselné veci, išiel som do obchodu a zabudol som prečo.

Bolesti hlavy a na hrudi pretrvávali dlhodobo. Neuveriteľná únava ma sprevádza doteraz. V porovnaní s tým, ako som sa cítil pred covidom, sa unavím po akejkoľvek strednej a niekedy aj menšej námahe. Problémy s dýchaním už až tak veľmi nepociťujem,“ spomína Maroš. Bolesti hlavy Maroša trápia dlhodobo, čo poukazuje práve na výrazné neurologické následky. „Samotný covid je neurotropný – napáda bunky nervového systému a vyvoláva prejavy ako tŕpnutie prstov, psychické problémy, stratu pamäte, vyčerpanosť. Všetko toto je následok zápalových procesov. Keďže céčko lieči zápal a má antioxidačný účinok, má potenciál zmierniť takéto následky. Navyše má tiež stimulačné a antidepresívne účinky, podporuje a pôsobí na imunitný systém a je to veľmi bezpečný prostriedok, ktorý dokáže predchádzať vážnym následkom a aj zachytiť polymorfné, mnohotvárne postihnutie, charakteristické pre infekciu covidom,“ hovorí doktorka Štipkalová. „Podľa mojich skúseností pri použití vysokých dávok infúzneho vitamínu C v liečbe postcovidových pacientov pôsobí tento vitamín práve na nešpecifické prejavy, akými je aj únava, na ktorú sa aj spolu s bolesťami hlavy sťažuje najviac pacientov.

Pacienti sa z nej rýchlejšie zotavia, rýchlejšie prebehla rekonvalescencia. V súčasnosti je však najväčší problém v tom, že v ambulancii nemôžem prijať covidových pacientov. Poskytnúť im podpornú terapiu im môžem až po prekonaní covidu,“ zamýšľa sa doktorka Štipkalová. V rekonvalescencii je však rovnako ako podporná liečba dôležité aj nenamáhať sa, dopriať si dostatok oddychu, podobne ako to lekári zdôrazňujú pri chrípke. Aj tu platí staré známe „chorobu treba vyležať“. „Oddych sa veľmi podceňuje nielen v rekonvalescencii, ale aj pri aplikácii céčka. Ak človek prepína svoje sily, neoddychuje, nemá dostatok spánku, a nedá telu priestor, aby sa imunita naštartovala, céčko stráca svoju účinnosť aj preto, že imunita sa buduje v spánku. Samotné céčko bez oddychu má len polovičný efekt,“ uzatvára lekárka.

Vysoké dávky infúzneho vitamínu C sa dostali aj do medicínskych odporúčaní

mudr.kyselovič
prof. PharmDr. Ján Kyselovič, PhD. z Jednotky klinického výskumu V. internej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava

V liečbe vírusových a zápalových ochorení sa už desaťročia klinicky používajú vysoké dávky vitamínu C. Céčko je podľa odborníkov bezpečné a nespája sa so závažnými nežiaducimi príznakmi. Nové poznatky týkajúce sa farmakokinetických vlastností vitamínu C a nedávne predklinické štúdie oživili záujem o využitie vysokých infúznych dávok tohto vitamínu nielen ako podpornej terapie v liečbe rakoviny, ale aj ako prostriedku, ktorý sa začal ako adjuvantná terapia – liečba, ktorá má zosilniť účinky základnej terapie, podávať aj pri liečbe ťažkých foriem COVID-19. „Predpokladá sa, že vitamín C ako silný antioxidant je obzvlášť účinný v prevencii, resp. pri znížení rizika oxidačného stresu v dôsledku cytokínovej búrky pri rozvoji akútneho respiračného distress syndrómu alebo syndrómu akútnej dychovej tiesne,“ vysvetľuje prof. PharmDr. Ján Kyselovič, PhD. z Jednotky klinického výskumu V. internej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava. Aj preto sa intravenózne podávanie vysokých dávok kyseliny askorbovej dostalo do Zásad a odporúčaní pre diagnostiku a liečbu pacientov s potvrdeným COVID-19 na Oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny, ale aj na Národnom onkologickom ústave pre liečbu pacientov s covidom. Na základe klinických skúseností, ktoré zatiaľ nie sú podporené veľkými vedeckými štúdiami, ale na pracoviskách sa v tiesni úspešne využívajú, možno podať vnútrožilovo v rôznych intervaloch počas dňa a v závislosti od závažnosti infekcie a dĺžky trvania choroby vysoké dávky vitamínu C až do odznenia príznakov (napríklad 200 mg/kg telesnej hmotnosti/deň rozdelené na štyri dávky). „Na základe štúdií o kritických ochoreniach, akým je aj zápal pľúc alebo sepsa sa v súčasnosti odporúča suplementácia intravenózneho vitamínu C ako podporná liečba pre hospitalizovaných pacientov s covidom,“ hovorí profesor Kyselovič. „Hoci v jednotlivých štúdiách nebola presne určená najúčinnejšia dávka, boli použité dávky od 10 000 mg do 20 000 mg s popisovaným pozitívnym efektom na zníženie úmrtnosti bez vedľajších účinkov. Podľa expertov z amerického Národného inštitútu zdravia sú dávky vitamínu C 1,5 mg/kg bezpečné a bez nežiaducich účinkov, čo potvrdzuje aj množstvo klinických skúšaní,“ dopĺňa. V poslednom období sa podľa profesora Kyseloviča a stránky ClinicalTrial.gov, ktorá eviduje všetky väčšie klinické štúdie, vykonalo okolo 1 300 klinických štúdií zameraných na kyselinu askorbovú a 102 z nich bolo zameraných na imunitu. Niektoré z nich sú orientované priamo na covid, pretože sa ukázalo, že vysoké dávky infúzneho vitamínu C majú ako podporná terapia veľký zmysel. Prečo je práve tento vitamín taký dôležitý pre imunitu? „Vitamín C patrí medzi výnimočné, charakteristické, vysoko špecifické a kľúčové molekuly ľudského tela. Je to nenahraditeľná molekula a súčasne rozhodujúci faktor zdravia a vitálnej pohody. Je dokázané, že vitamín C stimuluje imunitný systém a jeho užívanie je prospešné pri infekciách respiračného systému,“ vysvetľuje profesor Kyselovič. Vitamín C tiež stimuluje leukocyty k zvýšenej degradácii baktérií a vylučovaniu protilátok, podporuje syntézu interferónu, zvyšuje odolnosť proti chladu. Potlačuje bronchiálnu hyperaktivitu aj pri astme – znižuje frekvenciu záchvatov a zvyšuje expiračný objem. Takáto podporná terapia skracuje pobyt na jednotkách intenzívnej starostlivosti a aj významne znižuje úmrtnosť. Zápal pľúc pri covide je extrémne rýchlo sa rozvíjajúce ochorenie s vysokou mierou úmrtnosti. Hlavnou patogenézou je akútne poškodenie pľúc, ktoré spôsobuje syndróm dychovej tiesne a smrť. Pri liečbe týchto stavov by mali hrať úlohu antioxidanty. Príslušné klinické štúdie a správy ukazujú, že včasné podanie vysokej dávky vitamínu C tiež potláča infekciu SARS-Cov-2.

 

Pacientsky príbeh

Dobré skúsenosti s podpornou terapiou vysokodávkovým infúznym vitamínom C má aj Martin z Bratislavy.

„Poznáte príslovie sýty hladnému neverí? Podobne si zdravý človek ani nevie predstaviť, ako sa cíti alergik, keď sa začne peľová sezóna. Nádcha, slzenie, zdurenie nosovej sliznice, kýchanie, svrbenie, problémy s dýchaním, spánkom a únava. Roky sa trápim s alergiou, liečim sa, ale v podvedomí sa stále obávam, aby sa môj stav nezhoršil. Vtedy si viac ako inokedy uvedomujem, ako veľmi záleží na dobrej kvalite života. Som presvedčený, že každý z nás hľadá v čase ochorenia všetky možné doplnkové spôsoby liečby, aby udržal ochorenie pod kontrolou a neobmedzovalo ho v práci a v bežnom živote. Môj ošetrujúci lekár mi odporučil podpornú liečbu infúznym céčkom a tak už päť rokov preventívne chodím k imunologičke na pravidelné preliečenie. Zistil som, že mi to naozaj pomáha v posilňovaní imunity. Terapiu využívam aj v období sezónnych ochorení proti prechladnutiu, chrípke, infekčným a zápalovým ochoreniam. V mojom prípade céčko určite zmierňuje aj priebeh nechcenej kamarátky alergie.“

Martin z Bratislavy

Ivana Baranovičová

Súvisiace články

Bergendiova

Človek s dobre fungujúcou imunitou má väčšie šance, že aj také ochorenie, akým je  COVID-19, zvládne bez komplikácií. Preto mladí ľudi

oblicky

COVID INFOSERVIS   Zahraničné štúdie ukazujú, že okolo 18 % pacientov, ktorí pri covidovom ochorení prešli akútnych zlyhaním obliči

liga proti rakovine

ONKOLOGICKÉ OCHORENIA  Význam prevencie onkologických ochorení je nespochybniteľný. Len na Slovensku každoročne pribudne viac ako 30 000 ľu

POST-COVID

AKO ZVLÁDAŤ COVID Ľudí, ktorí trpia dlhotrvajúcimi následkami ochorenia COVID-19 pribúda. Lekári podobnú epidémiu doteraz poznali len z

martinka

Diabetes mellitus a COVID-19. Správna výživa a pohyb a ich význam pri redukcii rizika a dôsledkov ochorenia Pacienti s diabetom mellitus ma