Stačí aj 20 sekúnd. Pravidelné umývanie rúk mydlom ostáva najlepším spôsobom prevencie infekcií

Počas pandémie koronavírusu sa téma hygieny rúk a predchádzania infekciám skloňovala vo všetkých pádoch. Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization – WHO) tento rok upozorňuje, aké je nevyhnutné, aby sme si ruky umývali pravidelne a správne. Nielen počas Svetového dňa umývania rúk, ktorý si od roku 2008 pripomíname 15. októbra.

HARTMANN – RICO takéto aktivity dlhodobo podporuje. Boj proti infekciám je jednou z jeho kľúčových výziev. Spoločnosť sa stotožňuje s hlavnou myšlienkou kampane, že umývanie rúk mydlom ostáva najjednoduchším, najúčinnejším a tiež finančne dostupným spôsobom prevencie chorôb a záchrany životov.

Pandémia ochorenia Covid-19 zvýšila opatrnosť k vlastnému zdraviu, v nemalej miere aj k osobnej hygiene. Viac ako 75 % opýtaných používa na hygienu rúk mydlo i dezinfekciu. Takmer 50 % po nej siahne aj po príchode domov. Ukázal to prieskum, ktorým HARTMANN – RICO oslovil bezmála tisíc respondentov. Vyše 40 % z nich uviedlo, že dezinfekciu použije dva- až trikrát denne.

„Hoci sme jedným z hlavných svetových výrobcov dezinfekcie, popri zdravotníckych zariadeniach kde je to nevyhnutnosť, odporúčame jej použitie predovšetkým tam, kde nie je také jednoduché umyť si ruky vodou a mydlom alebo je nutné dočasne zvýšiť štandard hygieny rúk. Napríklad, keď má niekto v domácnosti infekčné ochorenie,“ potvrdzuje Petr Havlíček, ktorý je v spoločnosti HARTMANN – RICO zodpovedný za oblasť dezinfekcie.

 

Iba 20 sekúnd

Nečistými rukami veľmi jednoducho môžeme prenášať nebezpečné vírusy, baktérie a huby, ktoré môžu spôsobiť napr. žltačku typu A, vírusové aj bakteriálne hnačkové ochorenia a rad ďalších infekčných ochorení. Iba 20 sekúnd spolu s mydlom a vodou postačí na účinnú prevenciu. Zanevrieť by sme nemali ani na dezinfekciu, ktorá je bezpochyby nenahraditeľná všade tam, kde sa zhromažďuje veľa ľudí,  napr. v hromadnej doprave, na úradoch, ale aj v nemocniciach. Tam je rozumné použiť ju pri príchode aj odchode.

Skupina HARTMANN a s ňou aj slovenský HARTMANN – RICO preto už v minulom roku začali kampaň Misia: Prevencia infekcií, ktorá bojuje za vyššiu prevenciu infekcií. Je kombináciou edukácie a projektov, ktoré si kladú za cieľ znižovať riziko infekcií a zlepšovať hygienické štandardy nielen v zdravotníckych zariadeniach.

O Svetovom dni umývania rúk

Globálny deň umývania rúk vyhlásila WHO po prvý raz v roku 2008. Každoročne si ho pripomíname 15. októbra. Je zameraný na všetkých dospelých a deti, ale najmä na školy, domovy dôchodcov, nemocnice a všetky ďalšie zdravotnícke zariadenia. Ide o medzinárodnú iniciatívu podporovanú inštitúciami, ako sú Svetová banka, UNICEF, Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC/USA) a rôzne ďalšie spoločnosti.

HARTMANN – RICO

Spoločnosť HARTMANN – RICO, a. s. patrí medzi najvýznamnejších výrobcov a distribútorov zdravotníckych prostriedkov a hygienických výrobkov v Českej republike. Vznikla v roku 1991 vstupom spoločnosti PAUL HARTMANN AG do vtedajšieho štátneho podniku Rico vo Veverskej Bítýške. Spoločnosť je súčasťou medzinárodnej skupiny HARTMANN so sídlom v nemeckom Heidenheime. Viac ako 20 rokov pôsobí aj na Slovensku. HARTMANN – RICO zamestnáva v Českej republike a na Slovensku viac ako 1 500 ľudí.

Súvisiace články

hartmann

Tržby skupiny HARTMANN sa vo finančnom roku 2022, ktorý významne poznamenala nestabilná ekonomická aj geopolitická situácia, vyšplhali na 2,3

hartmann-bacillol

PR Článok Počas pandémie koronavírusu sa dezinfekcia rúk stala súčasťou každodenného života. Potreba chrániť sa pred nákazou mnohýc

hartmann

V rámci Svetového dňa bezpečnosti pacientov vyhláseného Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) spustila skupina HARTMANN iniciatívu s cie

V čase pandémie sa dezinfekčné prostriedky v súvislosti s rizikom infekcie koronavírusom stali veľmi žiadaným tovarom. V porovnaní s mi

hartmann

Spoločnosť HARTMANN-RICO zakladá Nadačný fond HARTMANN, ktorého cieľom je vzdelávať opatrovateľov pracujúcich v zariadeniach sociálnych s