Osteoartróza je najčastejšie kĺbové ochorenie. Prvé zmeny, ktoré zachytí röntgen, sa objavujú už v tridsiatke a po päťdesiatke ich má polovica obyvateľstva.
Osteoartróza je štvrtým najčastejším zdravotným problémom žien. U mužov jej patrí ôsma priečka. Viac ako päťdesiat percent pacientov, ktorí vyhľadajú všeobecného lekára, trápi degeneratívne ochorenie chrbtice.
Pri osteoartróze hovoríme o dlhotrvajúcom, pomaly sa vyvíjajúcom ochorení jedného alebo viacerých kĺbov v dôsledku opotrebovania a poškodenia kĺbovej chrupky. Výsledkom sú zmeny všetkých tkanív kĺbu (kosti, kĺbovej výstelky, kĺbového puzdra, väzov) sprevádzané bolesťou, ako aj obmedzenie funkcie a zmena tvaru kĺbu. Najčastejšie sú postihnuté váhonosné kĺby, čiže kolenné kĺby (gonartróza) a bedrové kĺby(koxartróza), ale napríklad aj drobné kĺby rúk (risartróza) a chrbtice.
Na vzniku artrózy sa podieľajú viaceré rizikové faktory. Patrí k nim obezita (vedie k nadmernému zaťažovaniu hlavne váhonosných kĺbov), dedičnosť (osteoartróza malých kĺbov rúk), vek (prirodzené starnutie chrupky), hypermobilita, úraz (poranenie kolena, skrížených väzov a meniskov, zlomeniny), zápaly (reumatoidná artritída), metabolické ochorenia (dna, osteoporóza), preťažovanie kĺbov (ťažká fyzická práca, jednostranné zaťažovanie kĺbov), poruchy nervového zásobenia kĺbu a strata svalovej sily, vrodené a vývojové chyby (rozdielna dĺžka končatín), kontaktné športy (hokej, futbal) a podobne.
Kĺbová chrupka, ktorá pokrýva kosť, zabezpečuje spolu s kĺbovou tekutinou normálnu funkciu kĺbu, keď pri pohybe takmer nedochádza k treniu. Zároveň tlmí všetky tlaky a nárazy vznikajúce pri chôdzi alebo pohybe, čím chráni kosť pod chrupkou pred poškodením. Osteoartróza sa začína poškodením chrupky – bunky vytvárajú menej kvalitnú medzibunkovú hmotu, a tak klesá obsah stavebných zložiek chrupky. Chrupka sa postupne stenčuje, stráca pružnosť a jej povrch sa stáva drsným. Proces urýchľujú aj zápalové látky, ktoré sa uvoľnia počas zániku chrupky. Kosť pod chrupkou čiastočne popraská a nové kostné tkanivo sa vytvára hlavne na okraji kĺbov (skleróza, výrastky).
V kĺbovej chrupke sa nenachádzajú nervy a jej úbytok prebieha zo začiatku bez zápalu. Prvú fázu osteoartrózy preto nemusí sprevádzať výraznejšia bolesť. Najprv sa bolesť ozve pri námahe (chôdza po schodoch) a pri prvých pohyboch („kým ju rozchodíme“). Neskôr sa dostaví tzv. ponámahová bolesť večer, nezriedka aj v noci. Sprevádzajú ju občasné opuchy a obmedzený pohyb v dôsledku rannej stuhnutosti. Diagnózu u pacienta s klinickými príznakmi zvyčajne potvrdí röntgenové vyšetrenie. Jeho súčasťou je aj vyšetrenie krvi a moču, ktoré môže vylúčiť iné ochorenia prejavujúce sa kĺbovými symptómami.
Liečba sa zameriava na zníženie bolesti, zlepšenie funkcie kĺbu a ochranu chrupky pred jej odbúravaním, teda na spomalenie, respektíve zastavenie ochorenia. Osteoartróza si vyžaduje komplexný liečebný postup, pri ktorom sa kombinuje nechemická liečba, chemická liečba a prípadný operačný zákrok (náhrada kĺbu). Nechemickú liečbu tvorí poučenie pacienta o základných princípoch ochrany kĺbov, fyzikálna liečba (elektroliečba, magnetoterapia, laseroterapia), ortézoterapia (používanie rôznych pomôcok – palička, barly, korzet, správna obuv) a liečebný telocvik. Bolesti a nepravidelné zaťaženie svalstva majú za následok, že vzniká svalová nerovnováha s bolestivým napätím svalov. V pokročilejšom štádiu sa pacient nezaobíde bez liekov. Pri akútnych príznakoch sa podávajú lieky proti bolesti a zápalu vo forme tabliet, injekcií (do svalu alebo priamo do kĺbu), mastí, gélov a sprejov. Ďalšou skupinou sú látky ovplyvňujúce štruktúru chrupky (chondroitín sulfát, glukozamín sulfát, diacereín, kyselina hyalurónová). Tieto liečivá spomaľujú degeneratívne procesy odohrávajúce sa v kĺbe. Nezriedka sa pri liečbe uplatňuje kombinácia oboch druhov liekov.
Možno osteoartróze predísť, prípadne ju oddialiť? Prevencia spočíva v udržiavaní optimálnej hmotnosti, v konzumácii stravy bohatej na vitamíny a minerálne látky a v udržiavaní svalstva v dobrej kondícii.
Autor: MUDr. Elena Ďurišová