Ako uľaviť chrbtu rýchlo a efektívne

 Neurológ radí

 

Ak vás trápia bolesti chrbtice, mali by ste vedieť, že existuje riešenie. Problémy s chrbtom výrazne znižujú kvalitu života a my chceme žiť dobrý život! Čo odporúča neurológ?

 

Chrbtica to s nami nemá ľahké. Tridsaťštyri pomerne subtílnych kostí musí znášať záťaž celého tela. Nemal by to byť problém, veď je na to v spoluprácu so svalmi, ktoré sú s chrbticou spojené, uspôsobená. No stačí malá odchýlka, a vzniká veľký problém…

Chrbtica má svoj typický tvar. Zo zadného pohľadu je priama, ale z bočného je prehnutá do tvaru „S“ – s krčnou lordózou, hrudnou kyfózou a opäť lordózou v bedrovej časti. Chorobné je bočné vybočenie – skolióza, ale aj narušenie prirodzených zakrivení. Či už ide o zvýraznenie hrudnej kyfózy, ktoré sa ľudovo nazýva hrb, alebo napriamenie krčnej a bedrovej lordózy,“ hovorí neurológ doc. MUDr. Michal Minár.

Všetky tieto problémy majú spoločnú príčinu. „Je to oslabenie početných drobných svalov okolo chrbtice. Hovorí sa im paravertebrálne svaly, a ich úlohou je práve stabilizácia a správne držanie chrbtice,“  vysvetľuje odborník.

Pohyb je nutné dobro

Aby vás chrbát bolel čo najmenej a dovolil vám žiť plnohodnotný život bez obmedzení, je potrebné dodržiavať dve veci – pravidelne sa hýbať a kontrolovať si správne držanie tela.

Pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, nemusí byť ani náročná, ani prehnaná. Naopak, chrbtica oceňuje pokojný pohyb. Vhodné sú napríklad plávanie, kalanetika alebo joga, prípadne chôdza – treba však dbať na správne držanie tela.

Boľavý chrbát, pokazený deň

Niekedy môžeme celý deň sedieť či stáť úplne dokonale, no v noci potom spať v polohe, ktorá chrbtici nevyhovuje. Výsledok? O slovo sa prihlási bolesť chrbtice…

Problémy s ňou môžu byť začiatkom nepríjemného začarovaného kruhu. Bolesť chrbtice, a všeobecne akákoľvek bolesť, negatívne vplýva na náladu, pracovný výkon aj na spánok, čo výrazne znižuje celkovú kvalitu života človeka,“ upozorňuje lekár.

 

Sedenie je v tom nevinne

 

Najčastejšou príčinou akútnej bolesti je zlý, pre chrbticu neprirodzený pohyb. Samozrejme, čím je chrbtica kvôli ochabnutým paravertebrálnym svalom menej stabilná, tým horšie sa tento pohyb prejaví,“ pokračuje neurológ.

Podľa neho za bolesti chrbtice nemôže to, že celé hodiny sedíme, ale to, ako sedíme. „Sedavé zamestnanie vedie najmä k ochabnutiu zadnej skupiny svalov, čím sa chrbtica stáva nestabilnou a náchylnou na problémy. Mnoho ľudí sedí väčšinu pracovnej doby, potom v aute či dopravnom prostriedku, následne doma pred televízorom. Fyzická aktivita sa vytráca, čo je jeden z najvýznamnejších rizikových faktorov pre ochorenia chrbta.“

Pomoc existuje!

 

„V akútnom štádiu je najdôležitejší pokoj na lôžku, aby sa ubolená chrbtica a svaly uvoľnili. Teplo na oblasť chrbta pôsobí proti svalových kŕčom a zmierňuje bolesť. Lieky proti bolesti síce chrbticu nevyliečia, ale pomôžu prekonať akútnu bolesť. Ešte vhodnejší ako tabletka je lokálny krém, ktorý nezaťaží tráviaci trakt ani pečeň, a zároveň uľaví od bolesti,“ odporúča neurológ Michal Minár.

 

Autor: Simona Nováková

Foto na titulke: Shutterstock

 

Súvisiace články

osteoporoza

Osteoartróza je najčastejšie kĺbové ochorenie. Prvé zmeny, ktoré zachytí röntgen, sa objavujú už v tridsiatke a po päťdesiatke ich má

bolest-noh-priciny

ORTOPÉD RADÍ   Okrem toho, že bolesti rúk, nôh alebo kĺbov znepríjemňujú život a obmedzujú naše aktivity, môžu signalizovať aj i