„Klinickú symptomatológiu – bolesť, spôsobujú zvyčajne najviac namáhané časti pohybového aparátu. Konkrétne sú to váhonosné kĺby a chrbtica. Ak sú postihnuté opotrebovaním – artrózou, bolia pri väčšej námahe a preťažení, eventuálne po operácii alebo po úraze,“ vysvetľuje ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák, PhD. MPH.
Podľa odborníka by sme si dokázali mnohé bolesti ušetriť, keby sme mali dobré pohybové návyky: správne chodili a sedeli, vo vhodnom uhle dvíhali bremená. Väčšina z nás má však nesprávne držanie tela. Je predsa pohodlnejšie sedieť so spustenými ramenami a zohnúť sa po tašku s nákupom bez toho, aby sme krčili kolená. A potom máme problém.
„Akútne alebo opakované bolesti, napríklad chrbtice, vznikajú pri zlých pohybových vzorcoch, pri práci v predklone, pri dvíhaní bremien, ale takisto aj pri častom preťažovaní,“ pokračuje ortopéd. „Pozornosť treba venovať varovným signálom preťažovania pohybového aparátu vo forme začínajúcej bolesti, ale aj prevencii.“
Čo treba robiť? Ako sa vyhnúť bolesti, keď je telo už rokmi a námahou opotrebované, ale stále potrebujeme podávať výkon? „Pokiaľ sú kĺby alebo chrbtica postihnuté chronickým ochorením, odporúčam používať ortézy, napríklad na koleno alebo zápästie. Pomáha aj bedrový pás a vhodné podložky na zmiernenie tlaku,“ radí MUDr. Jozef Vojtaššák.
Len čo pocítime bolesť, mali by sme tento signál tela brať vážne a venovať mu pozornosť. Ak ho budeme ignorovať, bude všetko iba horšie. „Základom liečby je prerušenie fyzickej aktivity a pokojový režim, znehybnenie bolestivej lokality. Vhodná je aj aplikácia protizápalovej liečby. Má väčšinou aj kombinovaný analgetický účinok,“ hovorí odborník. K dispozícii sú aj lokálne prípravky na tíšenie bolesti a zápalu. Nanášajú sa na boľavé miesto, ktoré takto možno aj namasírovať a zároveň nezaťažujú tráviacu sústavu. Ak bolesť pretrváva niekoľko dní, miesto opuchne alebo začervená, treba vyhľadať lekársku pomoc. Po stanovení diagnózy ortopéd naordinuje vhodnú liečbu. „Pri akútne vzniknutej bolesti identifikujeme príčinu a tomu prispôsobujeme liečbu. Používame rôzne formy, napr. na lokálnu aplikáciu, tabletky na perorálne použitie alebo injekčne a infúzne podanie na dosiahnutie výraznejšieho systémového účinku,“ dodáva J. Vojtaššák.
Okrem akútnej bolesti spôsobenej úrazom alebo preťažením môžu bolesti končatín signalizovať aj iné ochorenie:
Autor: Simona Nováková