Viac je niekedy viac!

OCHRANA KOŽE

 

Idete s kožou na slnko? Počas minulého leta sme si horúčav užili dosť a ešte nás čakajú teplé dni a niektorých možno aj exotické dovolenky. Aj preto Liga proti rakovine zdôrazňuje, aby sme nepodceňovali ochranu kože. Nejde o výstrahu, ale o upriamenie pozornosti na možnosti prevencie pred rizikom vzniku rakoviny kože. Až štyrom z piatich prípadov rakoviny kože sa totiž dá predísť správnou prevenciou.

Opálenie ako ochrana

Leto je neodmysliteľne spojené s pobytom na slnku a opaľovaním. Nie všetci však vedia, že opálenie je ochrannou reakciou organizmu a hovorí o tom, že koža bola poškodená. Stmavnutie kože spôsobuje pigment melanín, ktorý chráni DNA pred poškodením. Pri vystavení slnku začnú pigmentové bunky – melanocyty produkovať väčšie množstvo hnedého pigmentu melanínu v snahe absorbovať čo najviac UV žiarenia. Výsledkom je zhnednutie našej pokožky. Náš organizmus sa chráni a k tomu, aby ochrana bola účinná, mu treba pomôcť.

Čím viac, tým viac…

Najúčinnejšou prevenciou pred UV žiarením je správna aplikácia dostatočného množstva „opaľovacieho“ krému – prostriedku na ochranu kože pred slnečným žiarením, a to v pravidelných intervaloch. Dospelý človek by mal pri jednej aplikácii použiť približne pol decilitra prípravku. Vo všeobecnosti platí, že by sme sa v letných mesiacoch mali v čase obeda vyhýbať pobytu na priamom slnku. Pri výbere správneho ochranného prostriedku je dôležité sledovať na obale dva údaje. Číselný údaj predstavujúci stupeň ochrany proti UVB žiareniu, tzv. SPF (sun protection factor) a ochranu pred UVA žiarením, ktorá sa na krémoch označuje hviezdičkami. Pričom pri oboch údajoch platí – čím vyššie číslo a vyšší počet hviezdičiek, tým účinnejšia ochrana. Krém, olej alebo mlieko treba aplikovať v dostatočnom množstve (platí, čím viac, tým lepšie) a rovnomerne na celé telo (vrátane nosa, pier, chrbta, krku, uší) minimálne 15 až 30 minút pred vystavením sa slnečnému žiareniu a potom ideálne ešte tesne pred ním. V prípade, že sa chystáte stráviť deň na slnku v prírode, treba sa natrieť každé dve hodiny. Ak plánujete stráviť deň pri vode, odporúča sa natierať sa minimálne  každých 40 minút a vždy po kúpaní. Voda totiž môže ochrannú vrstvu krému narušiť.

Spálená koža

Ak sa na slnku spálite, znamená to, že ste ochranu podcenili. Pokožka je vtedy povrchovo poškodená, začervenaná, horúca a bolestivá na dotyk. Spálené miesta ošetríte prostriedkom na to určeným, ktorý sa rýchlo vstrebáva a prinesie úľavu od bolesti a pálenia. Ak ste zaspali na slnku bez prostriedku na ochranu kože pred spálením, následne vzniknuté pľuzgiere neprepichujte, pretože kožu chránia. Ak však samé prasknú, použite dezinfekciu na báze jódu, ktorá neštípe. Aby ste zamedzili horším následkom spálenia, poraďte sa s odborníkom.

 Vedeli ste, že..?

Ochrana pred slnečným žiarením sa však netýka len letnej sezóny. V menšom meradle je naša pokožka vystavená UV žiareniu celoročne. V zime dokonca môže byť žiarenie vplyvom odrazu slnka ešte intenzívnejšie. Odraz slnka od snehu zvyšuje intenzitu žiarenia najvýraznejšie a to až o 85 %, piesok o 17 % a voda o 5 %.

Sledujte sa

V neposlednom rade je veľmi dôležité poznať svoje telo, nechať si každý rok skontrolovať kožu dermatológom, prípadne ho navštíviť aj častejšie, ak spozorujete zmeny znamienok, prípadne iné atypické poškodenia kože, ako sú nehojace sa rany či šupinaté miesta.

Bezplatná Onkoporadňa Ligy proti rakovine

liga proti rakovine

V čase fungovania Onkoporadne sa môžete na bezplatnej linke 0800 11 88 11 (alebo poradna@lpr.sk) obrátiť na skúsených lekárov, psychológov, výživových asistentov a sociálno-právne poradkyne, ktorí vám radi zodpovedajú vaše otázky v oblasti liečby alebo prevencie nádorových ochorení.

Viac na www.lpr.sk

 

 

Súvisiace články

melanom

OCHORENIA KOŹE Počet prípadov melanómovej aj nemelanómovej kožnej rakoviny v posledných rokoch neustále narastá vo všetkých vekových sk