Dentálna hygiena šetrí peniaze a dokonca môže zachrániť život

 

ÚSTNE ZDRAVIE

 

Ústa a zuby zohrávajú v zdraví oveľa väčšiu úlohu, než si zvyčajne uvedomujeme. Rôzne zdravotné problémy môžu byť ukryté práve pod zubami. Platí to však aj naopak – stav ústnej dutiny môže odhaliť niektorú z vážnych diagnóz. Dôvodov, prečo má zmysel pravidelne chodiť na dentálnu hygienu, je viac.

 

Problémy so srdcom, chronický zápal šliach, potrat, bolesť hrdla, slziace oko… To je len pár zdravotných problémov, ktoré môžu prameniť zo stavu chrupu a súvisieť so skrytými zápalmi pod zubami.

„Prepojenie medzi stavom chrupu a tkanív v ústach s ostatnými orgánmi tela je nepopierateľné. Ale môže to byť aj naopak. Prišiel k nám napríklad veľmi známy futbalista, jeho meno poznajú na celom svete. Mal veľké problémy so šľachami, hrozilo, že bude musieť futbal zavesiť na klinec, pretože napriek liečbe sa mu zápal stále vracal. Nakoniec sa ukázalo, že má skrytý zápal zuba. Keď sa vyriešil, vyriešili sa aj problémy so šľachami,“ hovorí doc. MUDr. Martin Tvrdoň, CSc., odborný garant kliniky Dr. Martin.

Na zubných klinikách majú skúsenosti aj s tým, že v spojitosti so stavom chrupu pomohli človeku odhaliť ďalšie vážne aj život ohrozujúce diagnózy – napríklad cukrovku, ochorenie obličiek, problémy s pečeňou.

doc. MUDr. Martin Tvrdoň, CSc., odborný garant kliniky Dr. Martin.
doc. MUDr. Martin Tvrdoň, CSc., odborný garant kliniky Dr. Martin.

Odhalenia z dentálnej hygieny

Možno sa budete diviť, ale podozrenia, že niečo nie je v poriadku, sa rodia aj v kresle na dentálnej hygiene. „Odporúčanie dať si urobiť dentálnu hygienu pred preventívnou prehliadkou u zubára má svoje medicínske opodstatnenie,“ vysvetľuje dentálna hygienička Ľubica Thierová, Dipl.d.h. „Keď odstránime povlak a zubný kameň, ktorý sa tvorí aj v medzizubných priestoroch, dá sa lepšie zhodnotiť stav zubov, ďasien aj ústnej dutiny. Neraz som pacientovi pomohla zistiť, že má začínajúci zubný kaz alebo som mala podozrenie, že sa pod zubom skrýva zápal. Ďalšie vyšetrenia to potvrdili. Veľa prezradí aj dych pacienta, často môže signalizovať metabolické poruchy.“

Preventívnu prehliadku by sme mali absolvovať raz ročne, dentálnu hygienu dvakrát do roka. A ako dopĺňa docent Martin Tvrdoň, nemali by sme ju vynechať ani pred operáciou akéhokoľvek druhu. „Mal by to byť bežný štandard, ktorý by pomáhal predchádzať komplikáciám po operácii. Skryté hnisavé ložisko pod zubom môže totižto narobiť problémy v inej časti tela a skomplikovať pooperačný stav a rekonvalescenciu,“ upozorňuje.

 

Reálne šetrenie peňazí

Samozrejme, dentálna hygiena niečo stojí. Ibaže pravidelná profesionálna hygiena v skutočnosti šetrí peniaze. „Ošetrenie malého kazu odhaleného na dentálnej hygiene je jednoduchšie aj lacnejšie než sanovanie boľavého zuba s hlbokým kazom. Šetriť peniaze pomáha dentálna hygiena aj vtedy, ak pomôže zachrániť pred stratou zuba. Liečba začínajúcej paradentózy je určite jednoduchšia aj lacnejšia než zubný implantát alebo mostík. A, samozrejme, pomáha predchádzať akýmkoľvek problémom so zubami od kazov až po zápaly,“ vysvetľuje dentálna hygienička Ľubica Thierová.

Tajný život zubov

Čím neskôr sa problém v ústnej dutine odhalí, tým je jeho riešenie náročnejšie, zdĺhavejšie aj drahšie.

„Z každého jedla a pitia nám zostávajú zvyšky na zuboch a medzi nimi. Ak si ich večer pred spaním dôkladne odstránime dôslednou domácou dentálnou hygienou, chránime si stav zubov, peňaženku aj ďalšie orgány tela. Nie vždy však na to máme čas, chuť, energiu, trpezlivosť… Aj preto ku mne niektorí pacienti chodia každé tri mesiace, dentálnu hygienu berú ako výbornú prevenciu zdravotných problémov a ja sa pod to podpisujem,“ dopĺňa dentálna hygienička.

Cieľom je udržiavať zuby čo najdlhšie hladké a bez povlaku, ktorý je niekoľko hodín mäkký, ale potom zmineralizuje, stvrdne a mení sa na zubný kameň, ktorý vypĺňa priestor medzi zubami. Nedá sa dobre vyčistiť a zbavíme sa ho iba na dentálnej hygiene.

Domáca dentálna hygiena

Na dôkladnú domácu dentálnu hygienu odporúča hygienička tri pomôcky – medzizubnú kefku alebo dentálnu niť, jednozväzkovú (jednoštetinkovú) zubnú kefku a klasickú zubnú kefku (môže byť aj elektrická alebo sonická).

Večerný rituál čistenia sa začína niťou, ktorou odstránime všetky zvyšky jedla spomedzi zubov. „Potom prichádza na rad jednozväzková kefka, ktorou sa krúživými pohybmi čistí každý zub zvlášť. Nepoužívame pritom pastu. Toto čistenie zaberie viac času, preto to môžeme robiť napríklad pri pozeraní televízie alebo čítaní knihy,“ odporúča Ľubica Thierová. „Klasickú alebo rotačnú kefku s pastou použijeme ako poslednú, aby na zuboch ostali pôsobiť všetky dobré látky obsiahnuté v zubnej paste.“

Kto má chuť, môže si ústa ešte vypláchnuť ústnou vodou. Dentálna hygienička odporúča robiť to dôkladne a aspoň pol minúty, aby sa účinné látky z ústnej vody dostali všade kam treba. Ráno si stačí umyť zuby klasickou kefkou a pastou.

Zamerané na deti

Hygienička okrem vyčistenia chrupu vždy učí, motivuje a radí, ako si doma zuby správne umývať. „Robím to, lebo opakovanie je matka múdrosti a tiež preto, že po návšteve u zubára sa zvykneme niekoľko týždňov  starať o zuby dôkladne, postupne však naša snaha slabne. Keď si to u mňa v kresle pacient zopakuje, opäť nadobudne chuť venovať sa svojmu chrupu o čosi viac,“ usmieva sa dentálna hygienička.

Veľký dôraz kladie aj na správnu dentálnu hygienu detí, s ktorou by mali pomáhať rodičia. Jednak si tým vytvoria návyk, ktorý im bude v dospelosti veľmi osožný, a zároveň rodičia pomáhajú deťom predchádzať problémom so zubami. „Aj pre deti existujú nielen detské zubné kefky, ale aj dentálne nite. Sú farebné, zábavné a ak sa z čistenia zubov stane hra, spokojnejší sú rodičia aj deti. Postup pri umývaní je rovnaký ako v prípade dospelých. Ak si deti čistia zuby samy, rodič by im ich mal dočistiť, aj keď je dieťa pomaly na hranici puberty. Vidím veľké rozdiely v zdraví stoličiek detí, ktorým sa o zuby starajú aj rodičia, a detí, ktoré to majú na starosti samy,“ uzatvára odborníčka.

Zdravý tip

Zápach z úst môže byť nepríjemný pre okolie, ale zároveň môže signalizovať zdravotný problém. „Pochádzať môže z kazov, zo žalúdka, ale aj z jazyka, na ktorom je povlak. Určite treba zistiť príčinu a podľa toho zvoliť riešenie,“ je presvedčená odborníčka na dentálnu hygienu Ľubica Thierová.

Ak chcete zistiť, či cítite iba sami seba alebo je váš dych skutočne nepríjemný aj pre okolie, ponúka ľahký test. „Obliznite si ruku a ovoňajte ju. Prípadne si môžete ovoňať medzizubnú kefku. Ak cítite zápach, problém má aj okolie. Ak nie, ide iba o váš pocit.“

(red)

 

Súvisiace články

dentalna-hygiena-deti

DETI A DENTÁLNA HYGIENA   So starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu začíname už od narodenia. Rodičia sa starajú o prvé zúbky svojich