Alergická rinitída a astma

RESPIRAČNÉ ALERGICKÉ OCHORENIA

Respiračné alergické ochorenia, a medzi nimi aj alergická astma, patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia vo svete. Zároveň alergická astma úzko súvisí s alergickou rinitídou. Takmer polovica pacientov s respiračnou alergiou trpí oboma ochoreniami a každým rokom počet pacientov pribúda.

Alergia zhoršuje kvalitu života a predstavuje tak nielen spoločenskú, ale aj ekonomickú záťaž. V súčasnosti postihuje jedného z troch ľudí a podľa odhadov ňou do roku 2025 bude trpieť až polovica svetovej populácie. Ak sa alergická rinitída (zápal horných dýchacích ciest) adekvátne nelieči, rozvíja sa v mnohých prípadoch postupom času do astmy, čo je zápal dolných dýchacích ciest. Astma je aj preto štvrté najrozšírenejšie chronické ochorenie na svete a odhaduje sa, že ňou bude do roku 2025 trpieť jeden z 12 Slovákov. Liečba astmy a ďalších následných ochorení je výrazne drahšia. Podľa údajov zdravotných poisťovní stojí ročne dvojnásobne viac ako liečba alergickej rinitídy.

Alergia vs. astma

Alergia je spôsobená nadmernou reakciou imunitného systému na látky, ktoré sú inak vo väčšine prípadov neškodné. Medzi bežné spúšťače respiračných alergických ochorení patria pele, roztoče z domáceho prachu, plesne a srsť či perie zvierat. Kontakt s nimi môže viesť k rozličným prejavom vrátane alergickej rinitídy, zápalu spojiviek (svrbenie očí a nadmerné slzenie) a alergickej astmy. Mnohým ľuďom s alergickou rinitídou sa tiež časom rozvinie astma.

Zatiaľ čo alergická rinitída spôsobuje zápal horných dýchacích ciest, nosa a podráždenie očí, alergická astma má primárny dopad na dolné dýchacie cesty. Prejavy alergickej astmy zahŕňajú pískavé dýchanie, tlak v hrudi, dýchavičnosť a pretrvávajúci kašeľ. Respiračné alergické ochorenia majú významný dopad na kvalitu života: spôsobujú poruchy spánku, obmedzenie denných aktivít, zníženie kvality života a celosvetovo vedú k miliónom vymeškaných dní v škole a v práci.

Mnoho ľudí sa nelieči správne

Podľa imunológov a alergológov sa správne lieči, vrátane cielenej imunoterapie, len 10 % pacientov s alergiou. V skutočnosti je množstvo ľudí, ktorí nemusia byť správne diagnostikovaní alebo sa neliečia, a tým pádom možno očakávať, že neliečená alergia sa v priebehu rokov rozvinie do astmy.

Prečo je dôležité zachovať si čistý nos?

Počas jari a leta môže peľ stromov a tráv vyvolávať alergickú rinitídu, ktorú sprevádza výtok z nosa, kýchanie alebo svrbenie očí. Nos ako vstupná brána do dýchacích ciest je, obrazne povedané, zodpovedný za to, čo sa dostane do pľúc. Z tohto dôvodu udržiavanie čistého nosa pravidelným oplachovaním pomáha zabrániť tomu, aby sa bežné prechladnutia vystupňovali do ťažších pľúcnych problémov, ako je napríklad bronchitída. Čistý nos pomáha tiež zmierňovať príznaky alergie tým, že znižuje zápal v nose. Účinnou pomôckou, ktorá udrží nos v čistote a súčasne pomáha aj v liečbe ochorení dolných dýchacích ciest, je inhalátor. Liečebný efekt ním možno dosiahnuť pri respiračných ochoreniach, ako sú akútne aj chronické ochorenia dolných aj horných dýchacích ciest, zápal priedušiek, zápal pľúc, hrtanu, nosových a čeľustných dutín, chronická obštrukčná choroba pľúc a, samozrejme, aj alergie a astma. Inhalátor transformuje tekuté lieky na aerosól s malými časticami, ktorý dopraví liečivá hlboko do dolných dýchacích ciest. Inhalovať, napríklad fyziologický roztok alebo liečivé minerálne vody, sa odporúča aj v rámci prevencie respiračných ochorení v detskom veku, aby sa zabránilo prepuknutiu ťažšieho stavu ochorenia a následnej liečbe antibiotikami.

Výhody inhalačnej liečby:

 

  • aplikácia liečiva priamo do dýchacích ciest
  • rýchly a efektívny nástup liečby
  • obmedzenie vedľajších účinkov liekov
  • Prevencia respiračných ochorení.

(iba)

 

Súvisiace články

astma

RESPIRAČNÉ OCHORENIA   Alergie sú aktuálne najčastejším chronickým ochorením v Európe, už dnes nimi trpí asi 150 miliónov Európano

astma

RESPIRAČNÉ CHOROBY   Pacientov s chronickým zápalovým ochorením dýchacích ciest, akým je aj astma, celosvetovo aj u nás neustále pri