Lieky sa totiž môžu vzájomne ovplyvňovať a vznikajú tzv. liekové interakcie. Niekedy bývajú aj pozitívne, často však, naopak, zmenia účinok liečby. Ten sa môže oslabiť alebo zosilniť, čo pochopiteľne nie je dobré. Následné dopady na naše zdravie môžu aj nemusia byť vážne. Kombinovanie viacerých liekov môže tiež vyvolať vznik nežiaducich účinkov a okrem starostí s pôvodným ochorením spôsobiť ešte viac problémov. Niektoré nežiaduce účinky nás môžu dokonca ohroziť až na živote.
Za pojmom liekové interakcie sa skrýva medicínsky problém, o ktorom sa v posledných rokoch čoraz častejšie hovorí. Týka sa aj nás, slovenských pacientov. Skúsenosti zdravotných poisťovní ukazujú, že aj na Slovensku majú pacienti predpísané lieky, ktoré vzájomne reagujú, ako aj tie, ktoré by sa naraz užívať nemali.
Ročne ide o státisíce liekových interakcií, pričom tisícky sú závažné. Nie všetky interakcie sú však nebezpečné, asi v pätine prípadov môžu, nám pacientom, aj prospieť.
Nežiaduce liekové interakcie však často vedú k zdravotným problémom a nezriedka aj k hospitalizáciám. Koľko presne je takýchto prípadov na Slovensku, je ťažké povedať, keďže chýbajú štatistiky. V susednej Českej republike odhadujú, že ročne sú takéto interakcie príčinou asi 3 400 hospitalizácií a dokonca aj stoviek úmrtí pacientov. Navyše, nadmerné užívanie liekov, najmä proti bolesti, môže viesť až k vzniku závislosti, porovnateľnej s inými návykovými látkami.
Riziko stúpa s počtom užívaných liekov. Najviac ohrození sú preto chronicky chorí pacienti, ktorí zvyčajne užívajú viacero liekov naraz. Nie je ničím neobvyklým, keď majú naši starí rodičia na stole niekoľko krabičiek liekov. Najčastejšie dochádza ku kontraindikáciám v prípade liekov na srdcovo-cievne ochorenia, liekov na kostrovo-svalový a nervový systém. Preto je vždy dôležité informovať lekára, ktorý nám predpisuje lieky, aj o ďalších, ktoré užívame. Aby nám mohol predpísať liečbu, ktorá nám pomôže, potrebuje poznať všetky informácie, ktoré by na ňu mohli mať vplyv. Ak pochybujeme, či sme lekárovi povedali o všetkých liekoch, môžeme sa na prípadné liekové interakcie kedykoľvek spýtať aj lekárnika v lekárni.
Dáta zo zdravotných poisťovní potvrdzujú, že mnoho z nás, pacientov, užíva naraz lieky predpísané od rôznych lekárov. Tabletky nám predpíše napríklad všeobecný lekár, neurológ aj kardiológ. Viacerí však lekárom zabudneme povedať, že užívame aj iné lieky, prípadne si nepamätáme ich názov. Pacient je laik, ktorý nie vždy vie poskytnúť presný názov, alebo množstvo liečiva v lieku. Lekár tak môže iba hádať, akú liečbu nám jeho kolega predpísal. Názvy všetkých liekov si možno preto spísať na papier, aby sme na niektorý v ambulancii nezabudli.
„Liek nie je tovar bežnej potreby. Preto sú lieky dostupné len v lekárni, kde pri výdaji oboznámi farmaceut alebo farmaceutický laborant pacienta s potrebnými informáciami. Ďalším zdrojom informácií je písomná informácia pre používateľa – príbalový leták. Aby mohla byť liečba bezpečná a účinná, je dôležité poznať správne užívanie lieku. Preto si prečítajte príbalový leták vždy pred použitím nového lieku, hovorí Mgr. Peter Gylaník.“
Viac na: www.liekysrozumom.sk
(red)