NEBUĎME ĽAHOSTAJNÍ K CIGARETÁM V RUKÁCH DETÍ

 Viete, či vaše deti fajčia? Prieskumy ukazujú, že skúsenosti s klasickými cigaretami má viac ako štvrtina neplnoletých a so zahrievaným tabakovým výrobkom, s e-cigaretou a s nikotínovými vrecúškami takmer desatina. A práve nové formy, ako sú e-cigarety a nikotínové vrecúška, používajú tínedžeri v poslednom čase viditeľne viac. Tieto zistenia potvrdzujú pedagógovia zo škôl aj aktuálne kontroly Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Cigarety či iné produkty určené na fajčenie alebo s obsahom nikotínu sú pre mladistvých, ale aj deti, stále lákavé. Navyše riziko, že sa deti dostanú k cigaretám, sa zvyšuje aj s novými typmi výrobkov, ako sú elektronické cigarety alebo nikotínové vrecúška, a s pribúdajúcimi obchodmi, ktoré tieto výrobky predávajú. Podľa posledných kontrol dodržiavania zákazu predaja tabakových výrobkov a výrobkov určených na fajčenie osobám mladším ako 18 rokov, ktoré po celom Slovensku v roku 2023 realizovala Slovenská obchodná inšpekcia na konci leta v spolupráci s iniciatívou Na veku záleží, si ich dokáže kúpiť každé tretie dieťa. Dokonca aj deti, ktoré chodia ešte len na základnú školu.

VÝSLEDKY KONTROLY SOI

Figuranti v dvoch vekových kategóriách, od 11 do 14 rokov a od 15 do 17 rokov –už s platným dokladom totožnosti, sa pod dohľadom kontrolórov SOI snažili v rámci mystery shoppingov kúpiť cigarety, výrobky určené na fajčenie, ktoré neobsahujú tabak, bezdymové tabakové výrobky a elektronické cigarety v rôznych typoch predajných jednotiek. Ich zistenia sú alarmujúce.

„Z 623 kontrolných nákupov v kamenných prevádzkach boli tabakové výrobky a výrobky určené na fajčenie predané v 224 prípadoch, čo predstavuje 35,95 %, pričom takmer 20 % z týchto pochybení sa týkalo predaja mladistvým vo veku 11 až 14 rokov. Z výsledkov kontroly tiež vyplýva, že najviac porušení zákona naši inšpektori zistili v nákupných centrách, pohostinstvách, kaviarňach, elektroobchodoch a obchodoch s rozličným tovarom. Z celkového počtu 119 kontrolných nákupov došlo k porušeniu v 55 prípadoch – v takmer každej druhej prevádzke,“ upozorňuje Nadežda Machútová, ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie.

PRVÝKRÁT KONTROLA INTERNETOVÝCH OBCHODOV

Od septembra 2022 umožňuje zákon predaj tabakových výrobkov, výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, bezdymových tabakových výrobkov a elektronických cigariet aj na diaľku. Slovenská obchodná inšpekcia preto v roku 2023 vykonala kontrolu aj v e-shopoch a odpovedala tým tiež na pribúdajúce podnety od samotných rodičov, že ich deti si kúpili výrobky na fajčenie práve cez internet.

V e-shopoch sa vykonalo spolu 54 kontrol, pričom v 11 prípadoch SOI zistila, že predávajúci nepoužíval funkčný systém overovania veku kupujúceho, takže umožnil predaj kontrolovaných výrobkov aj osobám mladším ako 18 rokov. To znamená, že zákon porušili v 20 % prípadov. „Je preto dôležité, aby vek nebol len deklaratórne potvrdený kupujúcim, napr. odkliknutím informácie, že má 18 rokov alebo na webe s vyplnením základných údajov, prípadne len potvrdením veku v telefonickej nahrávke, bez akéhokoľvek overenia. Musí dôjsť k verifikácii veku kupujúceho predávajúcim, a to najneskôr pri dodaní uvedených výrobkov kupujúcemu,“ vysvetľuje Nadežda Machútová. 

AKO ZÍSKAVAJÚ DETI A TÍNEDŽERI CIGARETY?

Predovšetkým ich zoženú cez priateľov alebo im ich niekto ponúkne. Tretí najčastejší spôsob, ako sa deti a tínedžeri dostávajú k cigaretám a tabakovým výrobkom určeným na fajčenie, je, že si ich vedia priamo kúpiť v obchode, trafike, na čerpacích staniciach a v iných obchodoch. Podľa Národného výskumu používania tabakových a nikotínových výrobkov v populácii detí a adolescentov, ktorý na jeseň 2022 zrealizovala agentúra FOCUS pre Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, „mladí ľudia dokonca uviedli, že im klasické cigarety, e-cigarety, zahrievaný tabak, či nikotínové vrecúška bez problémov predali vo viac ako polovici prípadov,  ak si daný výrobok chceli kúpiť,“ komentuje výsledky prieskumu Martin Slosiarik, sociológ z agentúry FOCUS.

PREČO JE PRE MLADÝCH FAJČENIE NEBEZPEČNÉ?

Až 90 % pravidelných dospelých fajčiarov začalo fajčiť už v tínedžerskom veku. Odborníci sa jednohlasne zhodujú v tom, že na mladý organizmus, ktorý je stále vo vývoji, má fajčenie ešte závažnejší vplyv ako na organizmus dospelých. Aj menej intenzívne fajčenie môže deťom a tínedžerom významne znížiť imunitu, znížiť obsah kyslíka v krvi, spôsobovať častejšie respiračné ochorenia, zvyšovať riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb, a to najmä riziko zvýšeného krvného tlaku už mladom veku. Fajčenie od skorého veku sa podpisuje pod väčšiu únavu detí, pokles ich výkonu a častejšie bolesti hlavy. Neplnoletým fajčiarom sa tiež rýchlejšie kazia zuby, v jeho dôsledku viac trpia zápachom z úst a z estetického hľadiska je tiež jedným z faktorom nezdravej pleti a predčasnej tvorby vrások.

NÁVYKOVÝ NIKOTÍN

„Mladý človek navyše často fajčí pod vplyvom rovesníkov, v ich spoločnosti, v partii, a v tomto prostredí sa môžu vyskytovať aj iné drogy, napr. alkohol, marihuana, alebo iný spôsob konzumácie nikotínu, pri ktorom je ešte rýchlejšia cesta k závislosti ako pri klasickom fajčení. Napríklad čoraz populárnejšie nikotínové vrecúška majú omnoho vyšší obsah nikotínu, ako klasické cigarety. Bežná cigareta obsahuje asi 8 mg nikotínu, beztabakové vrecúško obsahuje 20 mg, tabakové neraz aj viac. Z toho vyplýva, že má silný stimulačný a psychoaktívny účinok, a vyšší návykový potenciál v porovnaní s klasickou cigaretou,“ upozorňuje Zuzana Kamendy, odborníčka na závislosti z Centra pre liečbu drogových závislostí. Veľkým problémom sú podľa odborníkov aj elektronické cigarety, ktoré mnohí predajcovia ani nepovažujú za zdroj nikotínu, a preto ich bez akejkoľvek prekážky predajú aj deťom a mladistvým.

NA TÍNEĎZEROV NEFUNGUJÚ ZÁKAZY, H3KNITE ICH

Tínedžeri podľa prieskumov, ale aj skúseností pedagógov fajčenie nevidia ako problém a nevnímajú ani to, že škodí ich zdraviu. Považujú ho za cool a je súčasťou života v partii. Častým dôvodom, prečo fajčia, je stres, ktorý si cigaretami kompenzujú. „Vidíme, že študenti fajčia a v poslednom období viditeľne viac elektronické cigarety a kupujú si nikotínové vrecúška. Je to problém, ku ktorému sa snažíme pristupovať inak,“ hovorí Peter Guldan, stredoškolský pedagóg zo SOŠ Masmediálnych a informačných štúdií v Bratislave a zároveň jeden zo spolutvorcov inovatívneho preventívneho projektu H3KNISA, podľa odporúčaní Európskej komisie. 

H3KNISA pripravovala iniciatíva Na veku záleží niekoľko mesiacov s pedagógmi, odborníkmi na závislosti, influencermi, mladými ľuďmi a špecialistami na komunikáciu. „Z každodennej praxe s mladými vieme, že na nich nefungujú príkazy, zákazy, mentorovanie, ani pokiaľ ide o fajčenie. Študenti fajčia a skúšajú fajčenie. Avšak radi diskutujú, debatujú v malých komunitách, počúvajú a akceptujú prirodzené autority a ľudí, ideálne z ich generácie, ktorí už niečo dosiahli,“ vysvetľuje koncepciu projektu Peter Guldan. A to im prináša H3KNISA, Deň bez vyučovania plný zaujímavých workshopov s inšpiratívnymi mladými ľuďmi, ktorí môžu študentov motivovať hecnúť sa a heknúť si svoj život k lepšiemu. Bez cigariet a bez fajčenia. Do projektu H3KNISA sa školy môžu prihlásiť na www.h3knisa.sk. 

PREVENCIA PROTI FAJČENIU DETÍ A MLADISTVÝCH JE ÚLOHOU NÁS VŠETKÝCH 

Odborníci združení v iniciatíve Na veku záleží prinášajú niekoľko odporúčaní pre rodičov a okolie, ako môžu deťom pomôcť s problémom fajčenia.

AKO PREDCHÁDZAŤ TOMU, ABY NAŠE DETI A TÍNEDŽERI ZAČALI FAJČIŤ.

 

  1. Porozprávajte sa doma o škodlivých účinkoch fajčenia.
  2. Budujte si otvorený vzťah so svojím tínedžerom, vďaka dobrým vzťahom sa s vami podelí o svoje problémy.
  3. Zistite, čo stresuje vaše dieťa, č
  4. o môže byť dôvodom, prečo začne fajčiť alebo prečo nevie skončiť.
  5. Spoznajte priateľov a partiu svojho tínedžera.
  6. Buďte dobrým vzorom – nefajčite. Ak stále fajčíte, rozhodnite sa prestať. Ak to nedokážete urobiť sami, hľadajte programy na odvykanie od fajčenia, ktoré vám pomôžu.
  7. Pomôžte mu prestať fajčiť. Zatiaľ čo mnohí dospievajúci si myslia, že môžu kedykoľvek prestať fajčiť, výskumy ukazujú opak. Tínedžeri sa môžu stať závislými už po vyfajčení piatich balení cigariet. Poraďte sa a urobte si spoločný plán, ako prestať fajčiť.

Fajčenie detí a mladistvých je problémom nás všetkých. Zodpovední sme zaň všetci, nielen výrobcovia a predajcovia. Pri príležitosti Medzinárodného dňa bez cigariet, ktorý sme si pripomenuli 20. novembra iniciatíva Na veku záleží aj tento rok vyzýva: POVEDZME NIE FAJČENIU DETÍ A MLADISTVÝCH.

Foto: shutterstock.com

Viac na www.navekuzalezi.sk

 

Súvisiace články

Známi influenceri a mladí ľudia hovoria študentom aby nefajčili. Ale inak. Deň bez vyučovania. Žiadne výchovné koncerty, žiadne prednáš

fajcenie-liecba

ROZHOVOR   Počas pandémie sa veľkou témou pre odborníkov na závislosti – adiktológov, stali online závislosti. Nekonečné skrolovani

fajcenie-deti-rodicia

FAJČENIE A OBEZITA Deti vystavené cigaretovému dymu majú väčšiu pravdepodobnosť nadváhy, na rozdiel od tých, ktoré neboli vystavené pasí