Tipy a triky na prípravu najlepšej kávy 

KULTÚRA PITIA KÁVY

 

Koľko ľudí pije kávu? Podľa nedávnych prieskumov sú to tri štvrtiny Slovákov a dve tretiny Čechov vo veku od 15 do 60 rokov – čo rozhodne nie je málo. Hoci sú na svete oveľa väčší kávičkári ako sme my, kávová kultúra má u nás svoje miesto. K tomu samozrejme patrí aj vhodný spôsob prípravy.

Konzumácia kávy historicky súvisela s nezdravým životným štýlom, ktorého súčasťou sú fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, zlá strava a sedavý spôsob života. Najnovšie poznatky však kladú kávu do pozitívnejšieho svetla a dnes existujú údaje, ktoré naznačujú, že káva má priaznivé účinky na ľudské zdravie. Podrobnejšie sme sa im venovali v druhom tohtoročnom vydaní Bedekra zdravia.

OBĽÚBENOSŤ KÁVY NEUSTÁLE RASTIE

V rámci Európy je káva najpopulárnejšia v škandinávskych krajinách, Rakúsku a Holandsku. V Nórsku sa ročne spotrebuje takmer desať kilogramov kávy na obyvateľa, čo je podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu (ICO) dvojnásobok priemernej spotreby v Európe. Ešte viac kávy však vypije priemerný Fín – až 12 kg za rok. Obyvatelia krajiny, ktorú domáci volajú Suomi, sú veľmi nároční na kvalitu, o čom hovorí aj nasledujúca štatistika: rozpustná káva tvorí len jedno percento z celkovej spotreby. Jednoznačnou svetovou jednotkou sú však Spojené štáty americké. Kávičkári si tu až tak nepotrpia na kvalitu kávy, pri kúpe dávajú prednosť už pomletej (viac ako dve tretiny spotrebiteľov), a instantná predstavuje asi 11 % z celkovo predanej kávy. Zrnková asi len 8 %. V kávovom rebríčku nemôžeme vynechať ani Talianov. Obyvatelia Apeninského polostrova vypijú ročne 35 miliónov šálok kávy, čo je viac ako 600 šálok na „hlavu“. Za zmienku stojí aj to, že prvé profesionálne prístroje na prípravu espressa sa zrodili práve v Miláne na začiatku dvadsiateho storočia.

Káva obsahuje množstvo látok, z ktorých mnohé sú potenciálne biologicky aktívne. Kofeín, cafestol a kahweol sa nachádzajú v káve vo významných množstvách. Z pražených a mletých kávových zŕn sa uvoľňujú pôsobením horúcej vody, ale do značnej miery sa zachytávajú napríklad na papierovom filtri pri príprave kávy.

 

SYNONYMUM DOMÁCEJ POHODY

Káva sa mnohým z nás spája s domácou pohodou. Agentúra STEM/MARK pred časom vykonala prieskum, ktorý ukázal, že až 60 % slovenských kávičkárov vypije okolo 15 šálok kávy týždenne, avšak 22 % z nich si ich dopraje až okolo 25. Položili ste si však niekedy otázku, či pijete dostatočne kvalitnú kávu? Pozrime sa teraz bližšie na to, ako si kvalitný nápoj pripraviť.

Tipy na prípravu najlepšej kávy

Pravidlo 1: Používajte čerstvé kávové zrná

Bezpochyby je káva najlepšia, ak sa použije v priebehu niekoľkých dní po upražení. Nákup v miestnej pražiarni je najistejší spôsob ako získať absolútne najčerstvejšie zrná. Dávajte si pozor na nákup voľne uloženej kávy z výstavných košov v supermarketoch. Kyslík a jasné svetlo sú najväčšími nepriateľmi chuti pražených zŕn. Kávové zrná balené v pražiarňach s dôrazom na kvalitu, ktoré sa predávajú v pevných, vákuovo uzavretých vreckách, sú isto lepšou voľbou.

Pravidlo 2: Správne skladovanie kávových zŕn

Kávové zrná vždy skladujte vo vzduchotesnej nádobe. Sklenené zaváracie poháre alebo keramické nádoby s gumovým tesnením sú dobrou voľbou. Zrná nikdy neuchovávajte v chladničke (sú pórovité a ľahko absorbujú vlhkosť a pachy). Odborníci na chute dôrazne neodporúčajú zmrazovať kávu. V optimálnom prípade si kúpte naraz zásobu čerstvých zŕn na päť až sedem dní a uchovávajte ich pri izbovej teplote.

Pravidlo 3: Vyberte si dobrú kávu – v rámci vášho rozpočtu

Na každého, kto je ochotný ísť za hranice masovo predávaných komerčných značiek, čaká úžasný svet kávových chutí. Špeciálne kávy, ktoré uvádzajú krajinu alebo oblasť pôvodu, môžu poskytnúť excelentné chuťové zážitky. Na trhu sú dva hlavné typy zŕn – Arabica a Robusta. Zrná Arabica sa produkujú vo väčšej miere, majú širšiu škálu chutí a vo všeobecnosti sa považujú za „lepšie“. Preto vyhľadávajte 100-percentne čistú Arabicu. Lacné alternatívy môžu obsahovať zrná Robusta, ktoré sú známe vyšším obsahom kofeínu a drsnou chuťou. Anglický výraz nasty – označujúci niečo nepríjemné, sa medzi vyznávačmi kávy Arabica bežne spája s Robustou. Luxusná stopercentne čistá Arabica môže byť drahá, ale existuje veľa dobrých značiek, ktoré ju predávajú aj v bežných obchodoch alebo pražiarňach za prijateľnú cenu.

Pravidlo 4: Vlastné mletie

Káva začína strácať svoju kvalitu takmer okamžite po zomletí. Najchutnejšiu pripravíte zo zŕn pomletých tesne pred prípravou. Znalci kávy uprednostňujú mletie v drahých mlynčekoch, ale cenovo dostupné elektrické mlynčeky s vírivou čepeľou odvedú užitočnú prácu, najmä ak sa mlynček počas mletia kýva, aby sa získali jemné, rovnomerne veľké častice.

Pravidlo 5: Vyhnite sa lacným filtrom

Papierové filtre na kávu za výhodné ceny podľa odborníkov znamenajú horšiu kávu. Hľadajte filtre „bielené kyslíkom“ alebo „bez dioxínov“. Prípadne môžete investovať do pozláteného filtra s dlhou životnosťou. Hovorí sa, že poskytuje maximálnu chuť, ale ak je káva pomletá príliš jemne, môže prepustiť sediment.

Pravidlo 6: Správna voda a správna teplota sú najdôležitejšie

Nič nedokáže pokaziť šálku kávu tak, ako voda z vodovodu s chlórom alebo nepríjemnými príchuťami. Vážni milovníci kávy používajú balenú pramenitú vodu alebo filtre s aktívnym uhlím. Zmäkčená alebo destilovaná nie je na prípravu kávy vhodná – minerály sú pre dobrú kávu nevyhnutné. Príliš horúca voda bude extrahovať zlúčeniny v káve, ktoré sú skôr horké ako príjemné. Správna teplota vody na varenie je 93 °C, asi 45 sekúnd po dosuahnutí bodu varu. Väčšina dobrých kávovarov reguluje teplotu automaticky. Nečakajte, že káva si po uvarení zachová svoju najlepšiu chuť dlho. Opätovné ohrievanie alebo dlhšie držanie na ohrievacej platforme spôsobia, že aj tá najlepšia káva bude horká a bude chutiť zle.

Pravidlo 7: Udržujte svoje vybavenie čisté

Každých pár týždňov čistite skladovacie nádoby a mlynčeky, aby ste odstránili všetky mastné nánosy. Najmenej raz za mesiac prelejte kávovar silným roztokom octu alebo špeciálnym čističom kávovaru, aby ste rozpustili všetky minerálne usadeniny. Pred opätovným použitím dôkladne prepláchnite.

Váženie mletej kávy prináša lepšie výsledky ako používanie odmeriek alebo lyžíc na odmeranie kávy – digitálna kuchynská váha je veľmi praktická. Všeobecne sa pri príprave odporúča použiť 15 gramov (približne polievková lyžica) mletej kávy na 250 ml šálku kávy.

 

Koľko ľudí, toľko chutí

Pokiaľ ide o najlepšie spôsoby prípravy kávy, veľa ľudí má svoje názory ako na to, aké pomôcky sú potrebné a čo presne predstavuje dobrú šálku kávy. Či už máte radi rituál ručnej prípravy kávy alebo zbožňujete svoj automatický kávovar, neexistuje nesprávna metóda – avšak každá má svoje plusy a mínusy.

Existujú tri bežné spôsoby prípravy kávy doma – ak nebudeme uvažovať o „zalievanej“. Obľúbená je domáca prekvapkávaná káva, rovnako ako klasický kávovar, no jedným z favoritov je aj French press.

 

Ako pripraviť najlepšiu domácu prekvapkávaná kávu

Ak chcete jemnú, lahodnú, aromatickú a komplexnú šálku kávy, potom oceníte klasickú domácu prekvapkávanú kávu.

Najprv priveďte do varu studenú vodu v kanvici. Ak používate celé zrná, pomeľte ich najemno. Medzitým vložte filter do prekvapkávača a opláchnite ho horúcou vodou. Tým sa odstránia papierové zvyšky na filtri a prekvapkávač sa zohreje, takže vaša káva zostane dlhšie horúca. Vodu použitú na oplachovanie vylejte. Do filtra pridajte pomleté zrná a uistite sa, že povrch je rovný. Keď má voda teplotu medzi 90 a 95 °C, pomaly a rovnomerne nalejte na pomleté zrná toľko vody, aby boli úplne ponorené, začnite od stredu a postupujte smerom k okrajom. Zastavte nalievanie skôr, ako sa káva začne prekvapkávať. Takéto zalievanie sa nazýva bloom – kvitnutie. Pomaly nalejte zvyšnú vodu, pričom hladinu vody v prekvapkávači udržujte medzi polovicou a tromi štvrtinami. Celý proces by mal trvať tri až štyri minúty. Opatrne vyberte filter. Podávajte a vychutnávajte.

Ako pripraviť najlepšiu kávu pomocou kávovaru

Počas hektického rána sa nič nevyrovná jednoduchosti prípravy kávy v kávovare. Ak nemáte kávovar so zabudovaným mlynčekom a používate celé zrná, pomeľte ich na jednotnú konzistenciu podobnú bežnej kuchynskej soli. Pomleté zrná preneste do hlavice kávovaru s filtrom a potom ju vložte do stroja. Nalejte čistú vodu do nádoby v zadnej časti stroja a zapnite ho. Uistite sa, že stroj raz za mesiac vyčistíte prefiltrovaním zmesou vody a octu, čím sa odstránia všetky nahromadené zvyšky.

Ako pripraviť najlepšiu kávu pomocou French pressu

Ak máte radi kávu s plnou bohatou chuťou, potom je metóda French press presne pre vás. Takto pripravujete kávu lúhovaním mletej kávy priamo v horúcej vode – bez filtra – namiesto toho, aby voda prešla cez mletú kávu uloženú na filtračnom papieri.

french-press
French press

Najprv priveďte vodu do varu v kanvici. Ak používate celé zrná, pomeľte ich na konzistenciu podobnú strúhanke (hrubšie, ako by ste chceli na zalievanie). Kúsky zŕn by mali mať rovnakú veľkosť, bez veľkého množstva jemnej drviny. Pomleté zrná vložte do French pressu. Zalejte ich vodou s teplotu medzi 90 a 95 °C. Doba lúhovania je približne štyri minúty, potom pomaly ponorte a stlačte lis, čím sa oddelí usadenina kávy od nápoja. Podávajte a užívajte si. Ak kávu neplánujete ihneď vypiť, nenechávajte ju v lise, pretože zhorkne. Nalejte ju do inej nádoby a vychutnajte neskôr.

 

Autor: prof. MVDr. Tatiana Kimáková, PhD.
Ústav verejného zdravotníctva a hygieny, Lekárska fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Súvisiace články

kava-ucinky-zdravie

Káva. Jej vôňa a chuť. Očarujúca zmysly, podnecujúca chuťové vnemy. Navodzujúca príjemnú atmosféru oddychu, posedenie s priateľmi, úža