Správny pitný režim? Máme v ňom medzery

ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

 

Až 70 % Slovákov si myslí, že pitný režim dodržiava správne. Najnovší prieskum agentúry FOCUS ukázal, aká je realita. Správny pitný režim deklarujú viac ako dve tretiny respondentov, najčastejšie pritom ide o mužov, starších ľudí a obyvateľov väčších miest. Gastroenterológ doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH tvrdí, že v správnych návykoch dodržiavania pitného režimu máme medzery. Potvrdili to aj niektoré zistenia prieskumu.

Voda tvorí viac ako polovicu nášho organizmu. Pre jeho správne fungovanie je tak alfou a omegou. Aj napriek tomu pitný režim častokrát podceňujeme, prípadne ho nedodržiavame správne. Ako je to naozaj, zisťoval nedávny reprezentatívny prieskum, ktorý realizovala renomovaná agentúra FOCUS. Cieľom prieskumu bolo zistiť aktuálny stav a následne, v spolupráci s odborníkmi, edukovať verejnosť o správnych návykoch či potrebe minerálov v tele.

ROBÍME CHYBY A VERÍME MÝTOM

Výsledky odhalili, že až 70 % ľudí si myslí, že pitný režim dodržiava správne. Okrem čistej vody majú Slováci v obľube neochutené minerálne vody (56 %), čaje (40 %) a kávu (36 %). Veľa však pijeme aj sladené nápoje. Navyše, 12 % respondentov zaradilo medzi tri svoje najobľúbenejšie nápoje aj alkohol. „Treba si uvedomiť, že dôležitá je nielen samotná hydratácia, ale hlavne jej zdroj,“ vysvetľuje gastroenterológ Ladislav Kužela.  

Aj keď si často myslíme, že pitný režim dodržiavame správne, robievame chyby a veríme mýtom. Prieskum zaznamenal pozitívne, ale aj negatívnejšie zistenia. Potešujúce je, že 79 % respondentov pije tekutiny priebežne celý deň. Veľa Slovákov ich pije aj ráno po prebudení (70 %) a 54 % po nich siahne aj pred spaním. Po jedle pije tekutiny až 74 % ľudí, pred jedlom však len 32 %. „Veľa ľudí si myslí, že pitie tekutín počas jedla má zlý vplyv na trávenie. Nie je to pravda. Pitie vody pred jedlom má napríklad preukázateľný vplyv na chudnutie, pomáha regulovať pohyby čreva, je nápomocné pri trávení živín v tráviacej trubici a je aj prevenciou pred zápchou,“ upresňuje Ladislav Kužela.

Rovnováhu tekutín vyrovnávajte počas celého dňa

Menej lichotivé je zistenie, že 85 % Slovákov pije menej tekutín v zime ako v lete. Až 37 % respondentov tiež uviedlo, že mávajú pocit dehydratácie. „Čakať na smäd sa nevypláca. Keď začneme byť smädní, už sme podhydratovaní. Telo nám dáva vedieť, že sme stratili veľa vody. Lepšie je pravidelne vyrovnávať rovnováhu tekutín počas celého dňa,“ upozorňuje ďalej Kužela.

Zaujímavé sú aj názory na to, či na správny pitný režim stačí len čistá voda z kohútika. Aj keď 62 % opýtaných Slovákov pije balené minerálne vody často, až 80 % z nich si myslí, že na správny pitný režim ich nepotrebujeme a stačí nám len čistá voda z kohútika.

„Minerálka aj voda z kohútika obsahujú viaceré telu prospešné látky. Sú aj štúdie, ktoré poukazujú na benefity ich pravidelného pitia. Neverte ani mýtom o škodlivosti perlivých variant napríklad v tom, že spôsobujú okyslenie organizmu. Dokážu totiž hydratovať telo rovnako ako neperlivé a štúdie tiež predpokladajú, že nám môžu uľahčiť prehĺtanie, dokážu jedlo v žalúdku udržať dlhšie, môžu tak pomôcť pri chudnutí a sú prospešné aj pre pacientov so zápchou,“ hovorí gastroenterológ Ladislav Kužela.

Počas letných mesiacov treba zintenzívniť pitný režim

Gastroenterológ doc. MUDr. Peter Minárik, PhD. upozorňuje však aj na príliš veľké prevodňovanie, príjem a výdaj vody by mali byť v rovnováhe. „Potreba príjmu tekutín závisí predovšetkým od telesnej hmotnosti. Pre dospelých sa odporúča 35 až 40 mililitrov tekutín na kilogram telesnej hmotnosti. Väčšia masa telesného zloženia vyžaduje aj väčší príjem tekutín. V prípade mužov to často vychádza na 3,5 litra a v prípade žien na 2,5 litra,“ vysvetlil gastroenterológ Peter Minárik.

Seniori by si na pitný režim mali dávať pozor obzvlášť počas letných dní. Vekom podiel vody v tele klesá a pocit smädu nie je až taký intenzívny. Potenie tiež podporuje dehydratáciu. „Deťom a seniorom hrozí dehydratácia oveľa častejšie,“ informoval gastroenterológ. Ľahká dehydratácia sa prejaví pocitmi smädu, vo vyššom štádiu aj psychickými poruchami či blúznením.

Dobrým zdrojom tekutín sú podľa Petra Minárika aj nesladený čaj alebo káva, tú by sme však nemali radiť do pitného režimu. „Dehydratácia z kávy nehrozí, no je močopudná. Preto by sme mali s jednou šálkou kávy vypiť aspoň dva decilitre vody,“ upozornil.

Na pitný režim by nemali zabúdať ľudia ani počas cestovania, pretože práve v lietadle, kde je vzduch riedky a suchý, je odparovanie ľudského tela intenzívnejšie. Pri dlhých interkontinentálnych letoch sa zahusťuje krv aj moč a pri dlhodobom sedení môže vzniknúť žilová trombóza, doplnil gastroenterológ. Takémuto stavu sa dá jednoducho zabrániť, a to pravidelným pitným režimom, cvičením s nohami a nosením kompresných podkolienok.

(red)

 

Súvisiace články