Keď si zlomíte nohu, môžete volať záchranku. Ale čo ak sa vám zlomí duša?

DUŠEVNÉ ZDRAVIE 

 

K hlavnej myšlienke Svetového dňa duševného zdravia, DUŠEVNÉ ZDRAVIE PRE VŠETKÝCH A BEZ ROZDIELOV, sa aktívne pripája aj Slovenská psychiatrická spoločnosť. Už druhý rok po sebe sa prostredníctvom talkshow BEZHLAVO rozhodla pokračovať v otvorených rozhovoroch s verejnosťou. Okrem najväčších liniek pomoci sa k nej tento rok pripojilo aj Ministerstvo zdravotníctva SR. Pri tejto príležitosti odovzdala odborná spoločnosť prvýkrát aj Novinársku cenu Nezábudka za najzodpovednejšie informovanie o samovražednom konaní v slovenskom mediálnom priestore.

Keď si niekto zlomí nohu, môže si zavolať záchranku, ktorá ho odvezie k lekárovi. Čo však urobí niekto, kto cíti, že sa mu láme duša? Na túto otázku sa opäť netradičným spôsobom rozhodla reagovať Slovenská psychiatrická spoločnosť, ktorá pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia 2021 zorganizovala už druhý ročník talkshow s názvom BEZHLAVO a BEZ ROZDIELOV.

„Minulý rok sme sa prvýkrát rozhodli uchopiť Svetový deň duševného zdravia netradičným spôsobom. Vďaka veľmi  pozitívnej spätnej väzbe a tomu, že otvorenosťou a priblížením k verejnosti búrame mýty a predsudky o psychiatrii a duševných poruchách, sme sa v tom rozhodli pokračovať. Aktuálnosť a dôležitosť tejto témy navyše okrem jesene a blížiacich sa Dušičiek výrazne podčiarkla aj pandémia. Ukázala nám, že viac ako kedykoľvek predtým, je dôležité starať sa nielen o fyzické, ale aj duševné zdravie,“ vysvetľuje doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.

 

Prvá pomoc pre dušu na Slovensku existuje

K psychiatrom sa tento rok pridali aj „záchranári“ duševného zdravia, ktorí na Slovensku ponúkajú anonymnú, bezplatnú, bezbariérovú a nepretržitú prvú pomoc pre dušu. Ide o psychológov, terapeutov, sociálnych pracovníkov a ďalších profesionálov – operátorov liniek pomoci, ktorí pomáhajú ľuďom neraz v najťažších životných chvíľach.

„V minulých rokoch sme v týchto dňoch otvárali dvere psychiatrických ambulancií, dnes spoločne nazrieme do pracovní liniek dôvery. Sme veľmi radi, že tento rok sme sa spojili s najväčšími linkami pomoci. Vďaka nim môžeme ľuďom pripomenúť, že sa majú na koho ,bezhlavo´ a bezbariérovo obrátiť. Ak sa niekto z akýchkoľvek dôvodov bojí alebo nemôže spraviť prvý krok k návšteve psychológa alebo psychiatra, má k dispozícii telefónne čísla, emailové adresy a internetové poradne, ktoré mu anonymne pomôžu v rámci prvej pomoci pre dušu. Práve oni sú dôkazom toho, že duševné zdravie je na Slovensku dostupné pre všetkých a bez rozdielov,“ vysvetľuje docentka Ľubomíra Izáková.

doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.
doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.

 

K výzve sa pripája aj ministerstvo zdravotníctva

Bezbariérovú prvú pomoc pre duševné zdravie podporuje aj Ministerstvo zdravotníctva SR. Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského je duševné zdravie jednou z hlavných priorít rezortu. „Aj vďaka Plánu obnovy chceme dostať starostlivosť o duševné zdravie na Slovensku do formy. Spustili sme prvú Národnú linku na podporu duševného zdravia a v spolupráci s psychiatrami aj neziskovými organizáciami sa chceme postarať o to, aby mal na Slovensku každý bezbariérový prístup k prvej pomoci pre duševné zdravie,“ dodáva minister Lengvarský.

Prvá Novinárska cena za písanie o samovražednom konaní

Svetová zdravotnícka organizácia vydala ešte v roku 2017 základné odporúčania k informovaniu o samovražednom konaní v mediálnom priestore. Zodpovedný prístup k informovaniu o samovraždách podľa nej vedie k znižovaniu počtu napodobňujúcich samovražedných pokusov. „Nezodpovedné publikovanie informácií o tomto konaní môže byť spúšťačom ďalšieho samovražedného konania. Na tzv. Wertherov efekt upozorňujeme v Slovenskej psychiatrickej spoločnosti už niekoľko rokov,“ vysvetľuje docentka Izáková.  „Teší nás, že po dvoch rokoch od vyhlásenia Novinárskej ceny Nezábudka, ktorá sa inšpirovala kritériami WHO, sme za rok 2020 vôbec prvýkrát spomedzi 17 nominácií mohli vyhlásiť laureáta tejto ceny. Veríme, že článkom z dielne novinárky Lucie Čížovej z redakcie Dobré noviny, sa budú inšpirovať aj ďalší novinári,“ uzatvára prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti a prezrádza, že novinársku výzvu plánujú predĺžiť aj na ďalší rok.

LINKY POMOCI:

Linka dôvery Nezábudka
www.linkanezabudka.sk – 0800 800 566

Internetová linka dôvery pre mladých ľudí IPčko.sk

Chatová a emailová poradňa na www.ipcko.sk

Linka detskej istoty (Linka pomoci pre deti a mladých ľudí)
www.ldi.sk – 116 111

Národná linka na podporu duševného zdravia

0800 193 193

Linka pomoci obetiam násilia

www.pomocobetiam.sk – 0850 111 321

Krízová linka pomoci
www.krizovalinkapomoci.sk – 0800 500 333

(red)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Súvisiace články