Byť iná ako ostatné ….a bez predsudkov

Byť iná ako ostatné ….a bez predsudkov

Hormón, hormóny, hormonálna antikoncepcia – slová a slovné spojenia toľkokrát skloňované v médiách a predsa stále opradené množstvom mýtov a poloprávd: napríklad, že vnútromaternicové systémy sú len pre staršie vydaté ženy. Podobným verili naše babičky, a žiaľ, stále im veria aj dnešné mladé ženy. Neopodstatnene.


„Hormóny sú každodennou súčasťou ženy a pomáhajú jej byť ženou v tom pravom zmysle slova,“ hovorí doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., z Gynekologicko-pôrodníckej nemocnice Koch v Bratislave. „Vďaka nim ste krásne, môžete rodiť deti, máte trpezlivosť ich vychovať, máte menej infarktov a karcinómov hrubého čreva v mladšom veku ako muži. Keď nefungujú ako majú, trápite sa s nepravidelným cyklom, bolestivou menštruáciou, akné, predmenštruačnými ťažkosťami. Vo väčšine problémov vieme nájsť riešenie. Napríklad antikoncepciou. Antikoncepcia má okrem jej hlavného poslania – chrániť pred neželanou graviditou a pomôcť graviditu plánovať – aj liečebný efekt,“ vysvetľuje docent Záhumenský.


Ženy to asi majú v génoch. Chcú sa páčiť, byť jedinečné a najmä iné ako tie ostatné. A predsa v niektorých oblastiach života preferujú názor väčšiny a spoliehajú sa na to, čo povedala kamarátka, sestra, kolegyňa. Aj v súvislosti s antikoncepciou. „Denne sa stretávam s podobnými názormi a dovolím si tvrdiť, že nie sú opodstatnené. To, čo je vhodné pre jednu, nemusí pomôcť druhej,“ poznamenáva docent Záhumenský. Každá žena je totiž iná a práve preto jedinečná, aj v súvislosti s výberom antikoncepcie či liečby.


Význam antikoncepcie

Antikoncepcia chráni ženu pred neželaným otehotnením. Pomocou nej môže pár plánovať tehotenstvo na obdobie, keď je už na rodičovstvo pripravený. Neplánovaná gravidita často vedie k skratovým reakciám, najčastejšie k umelému ukončeniu gravidity potratom. „Prináša to so sebou riziko závažných komplikácii, nielen medicínskych, ako sú zápaly, zrasty, neplodnosť, ale aj závažné psychologické dôsledky, ktoré môžu byť dlhodobé a môžu zásadne ovplyvňovať kvalitu života mladej ženy. Ženy, ktoré neplánovane otehotnejú a rozhodnú sa pokračovať v tehotnosti častejšie nedôsledne navštevujú poradňu, častejšie, aj nevedome, užívajú rôzne lieky, prípadne požívajú alkohol a cigarety. Najdôležitejšie je však pozitívne plánovanie rodičovstva v prípade žien s chronickým dlhodobým ochorením, ktoré by nemali otehotnieť náhodne, ale až po príprave a stabilizácii základného ochorenia. Typickým príkladom je cukrovka, ale aj astma bronchiale, vysoký tlak alebo ochorenia štítnej žľazy. Týmto ženám sa preto vždy indikuje účinná antikoncepcia až do obdobia, kedy budú zdravotne pripravené pre nastávajúcu tehotnosť,“ vysvetľuje docent Záhumenský.

Aké vlastnosti má mať antikoncepcia?

Antikoncepcia by mala byť účinná, cenovo prijateľná, bez vedľajších účinkov a po vysadení by nemala ovplyvňovať plodnosť. Každá forma antikoncepcie spĺňa niektoré kritérium viac a niektoré menej. Napríklad prerušovaná súlož je lacná, prijateľná, skoro bez vedľajších účinkov, ale je pomerne nespoľahlivá. „Hormonálna antikoncepcia je vysoko účinná, nie vždy úplne lacná, nesie so sebou aj isté riziká vedľajších účinkov, ale aj množstvo neantikoncepčných benefitov. Napríklad znižuje riziko výskytu cýst na vaječníkoch a v prsníkoch, rovnako ako riziko vzniku myómov aj endometriózy,“ špecifikuje lekár. „Pred výberom formy a spôsobu antikoncepcie by mal prebehnúť pomerne dôkladný rozhovor medzi lekárom a klientkou a spoločne by mali „našiť“ vhodnú formu antikoncepcie.“

Mýty o formách antikoncepcie

Gynekológovia sa neraz stretávajú s názorom, že jediná naozaj bezpečná metóda antikoncepcie je tabletka. Je to mýtus? „Aj keď v prieskumoch stále vychádza tabletková forma antikoncepcie ako najobľúbenejšia, v spoľahlivosti sa radí až za sterilizáciu, podkožné implantáty a vnútromaternicovú hormonálnu antikoncepciu. Antikoncepčnú účinnosť tabletky totiž môže narušiť hnačka, vracanie alebo súčasné užívanie niektorých iných liekov, napríklad antibiotík, extraktov z ľubovníka, antidepresív či liekov proti kŕčom,“ vymenúva lekár. Po zavedení implantátu alebo vnútromaternicového telieska môže žena na dlhé roky zabudnúť na dodržiavanie prísnych pravidiel užívania. S vnútromaternicovou antikoncepciou sa však spája ďalší mýtus – nie je vraj vhodná pre ženy, ktoré ešte nerodili. „Nie je to pravda,“ vysvetľuje docent Záhumenský, „je možné ju používať už od 18 rokov veku. Pokiaľ často zabúdate užiť tabletku, alebo pre vás užívanie estrogénov nie je vhodné, môžu byť hormonálne vnútromaternicové systémy dobrou alternatívou. Sú vysoko účinné v prevencii tehotenstva, aj menštruácia je zvyčajne slabšia, a teda aj menej bolestivá. Vnútromaternicové teliesko je možné kedykoľvek odstrániť a už budúci mesiac môže žena otehotnieť.“ 

DO PLOCHY

Čo hovoria prieskumy?

Z najnovších českých prieskumov medzi ženami vo veku 18 až 35 rokov agentúry IPSOS vyplynulo, že z atribútov, ktoré by mala spĺňať dobrá a vyhovujúca antikoncepcia, okrem spoľahlivosti a bezpečnosti, by to mali byť pohodlnosť a jednoduchosť užívania a prijateľná cena. Dôvodom zmeny antikoncepcie je predovšetkým snaha o antikoncepciu šetrnejšiu k ženskému telu, nižšie náklady na jej užívanie a zníženie frekvencie návštev gynekológa kvôli novému receptu.

DO PLOCHY

Mýty sú jedna vec, realita druhá. Neuspokojte sa len s povedačkami. Vyhnete sa zbytočným dôsledkom, ktorým by ste vďaka antikoncepcii mohli predísť. Hľadajte informácie, pýtajte sa a premýšľajte. A to čo zistíte, konzultujte so svojím gynekológom, pretože on vás pozná najlepšie a poradí, čo je pre vaše telo najvýhodnejšie.
(red)

65 COMMENTS

LEAVE YOUR COMMENTS