Stratégie na zvládnutie únavy (nielen) pri lupuse

ZRIEDKAVE REUMATICKÉ CHOROBY

„Nepoznám jedného človeka, ktorý by pri lupuse nepociťoval únavu. Je to jeden z najčastejších prejavov ochorenia,“ píše na svojom blogu www.petronelas.com Petra, mladá pacientka s lupusom. Rozhodla sa podeliť o svoje skúsenosti na ceste za zdravím. Súčasťou tejto cesty je, okrem liečby, pravidelný režim, cvičenie, správne stravovanie, rovnováha medzi prácou a voľným časom, odpočinok.

Únava pri lupuse – čo to je?

Únava je pocit vyčerpania a znížená kapacita vykonávať psychickú alebo fyzickú prácu. Pri lupuse sa môžete unaviť už len tým, že sa osprchujete alebo si urobíte raňajky. Únava vám bráni vykonávať aj tie najjednoduchšie úlohy. Aj takto môžete zdravému človeku opísať únavu pri lupuse.

Čo spôsobuje únavu?

Na únavu môže vplývať viacero faktorov – zdravotné problémy, spoločenské a emocionálne problémy. Lekári, ktorí pravidelne neprichádzajú do kontaktu s pacientmi s lupusom, môžu únavu pripisovať len lupusu. To však nemusí byť pravda. Existujú aj ďalšie príčiny únavy, na ktoré sa teraz bližšie pozrieme.

Problémy so štítnou žľazou – dajte si skontrolovať TSH, pretože nedostatočne aktívna štítna žľaza vám môže spôsobovať únavu.

Stres – stres z práce, z ochorenia, stres zo školy, môže ovplyvňovať nielen vaše psychické zdravie, ale aj to, ako sa cítite. A pritom je to jedna z vecí, s ktorou si viete poradiť aj sami, resp. s pomocou rodiny, priateľov, lekárov.

Depresia – porozprávajte sa so svojím reumatológom o vašich pocitoch. Môže vám navrhnúť návštevy psychológa alebo psychiatra, ktorí vám s depresiou dokážu pomôcť.

Zápal – keďže pacienti s lupusom berú lieky na potláčanie imunitného systému, a navyše, aj lupus je zápalové ochorenie, častejšie sa pri lupuse objavujú zápaly. No, a pri zápale sa cítite unavení.

Nespavosť – nekvalitný nočný spánok zaručene spôsobuje únavu. Dôvodov na nespavosť je hneď niekoľko, napr. nežiaduce účinky niektorých liekov alebo bolesti.

Nízka hladina vitamínu D – zo štúdií vieme, že znížené hodnoty vitamínu D, ktorý získavame prirodzene zo slnka, spôsobujú únavu.

Berieme si toho na seba veľa – to spôsobuje únavu aj zdravým ľuďom. Je potrebné, aby ste si aktivity naplánovali, aby ste si nevyčerpali všetku energiu.

 

Niektoré lieky môžu tiež spôsobovať únavu. Každý sme iný, takže sa určite porozprávajte so svojím lekárom o pocitoch únavy.

 

  • Lieky na prechladnutie alebo alergiu.
  • Lieky na uvoľnenie svalov.
  • Lieky na krvný tlak.
  • Antidepresíva.
  • Lieky proti bolesti.
  • Prednison – mnohí ľudia s lupusom berú prednison. Môže pôsobiť ako stimulant, a môže spôsobovať aj nespavosť. V prípade, že ho beriete a máte podobné prejavy, poraďte sa so svojím reumatológom, aby ste upravili dávkovanie, príp. zmenili čas, kedy ho beriete.
  • Jedlo – mnohých ľudí s lupusom zaujíma stravovanie a jeho vplyv na chorobu. Zatiaľ neexistuje dostatok štúdií, aby sme mohli jednoznačne poradiť ľuďom s lupusom. Existuje štúdia o príjme rybieho oleja, ktorá hovorí, že môže únavu znižovať. Iná štúdia sa zameriava na diétu s nízkym obsahom cukru a nízkokalorickú diétu. Naznačuje, že podobná strava môže pre ľudí s lupusom znamenať zmiernenie únavy. Je však potrebné vykonať ďalšie štúdie, aby sme to mohli jednoznačne povedať.

AKO HOVORIŤ O ÚNAVE S REUMATOLÓGOM?

Napriek tomu, že únava je súčasťou života pacientov s lupusom, stále nevieme, ako ju zvládnuť. Keď ideme na kontrolu k reumatológovi, často nezostane dostatok času na rozprávanie o únave. Tu je niekoľko otázok, na ktoré si môžete odpovedať pred stretnutím s lekárom a venovať sa tak aj téme únavy.

Ako ste sa v noci vyspali?

Koľko hodín po prebudení dokážete produktívne pracovať, pred tým než vás „únava skolí“?

Existuje niečo, čo nemôžete viac robiť, čo by ste robiť chceli (v rámci realistických obmedzení súvisiacich s vaším ochorením)?

Aké sú vaše denné aktivity?

Ako často sa cítite unavení?

Aké sú dôsledky vašej únavy?

Ako únavu zvládate?

Na škále od 1 do 10 určte, ako veľmi ste unavení.

 

TIPY NA ZVLÁDNUTIE ÚNAVY

Okrem rozhovoru s lekárom existujú kroky, ktoré môžete podniknúť aj vy sami na to, aby ste sa necítili takí unavení.

Buďte na seba dobrí. Nedajte sa rozhodiť únavou a ostatnými ľuďmi okolo vás. Únava nie je lenivosť. Urobte si zoznam vecí, ktoré chcete za deň stihnúť a potom z neho vyškrtajte nedôležité veci, príp. ich odložte na inokedy. Upratovať naozaj netreba každý deň. Vždy si naplánujte aj čas na oddych a spánok. Požiadajte svojich blízkych o pomoc. Objednajte si knihy, darčeky, potraviny online s donáškou.

Počúvajte svoje telo. Keď sa cítite unavene, určite si oddýchnite. Čo len 15- či 20-minútový tzv. power nap (rýchly šlofík) dokáže urobiť divy. Nie je hanba ani v práci požiadať o predĺženie obedovej pauzy. Nie je hanba požiadať o pomoc svokru, kamošku, či susedu, aby vám postrážili deti, keď si potrebujete oddýchnuť. Ľudia aj dnes dokážu prekvapiť svojou dobrotou.

Cvičenie je dôležité. Každý si pod cvičením predstavuje niečo iné. Na to, aby cvičenie bole efektívne, nemusí vás vyčerpávať. Už len 35 minút rýchlejšej chôdze prekrví vaše telo a vy sa budete cítiť sviežejšie. Chôdza je to najjednoduchšie a najlacnejšie, čo môžete pre seba denne urobiť.

Ponaťahujte sa. Strečing vám pomôže udržiavať vaše kĺby v dobrej forme. Na internete nájdete výborné cviky na naťahovanie za pár minút. Váš reumatológ vás môže odporučiť k fyzioterapeutovi, ktorý zaručene poradí s vhodnými cvikmi. Keď dôjdete do bodu, že vám strečing už nestačí, môžete prejsť na posilňovanie, aby ste tonizovali svaly, ktoré obalia a zároveň ochránia vaše kĺby. Keď k tomu pridáte kardio cvičenie – rýchlu chôdzu, bicyklovanie, plávanie, nordic walking a urobíte pre seba a svoju únavu viac ako zdraví ľudia.

Robte si prestávky aj pri práci. Dlhé sedenie pred počítačom nie je dobré pre nikoho. Každú hodinu by ste sa mali postaviť, poprechádzať a ponaťahovať. Stačí pár minút. Fyzioterapeut vám môže predpísať aj „vankúšik na aktívne sedenie“.

Plánujte a stanovujte si priority. Lupus určite zmenil váš život od základov a stanovil vám iné priority. Zdravie by malo byť na prvom mieste na každom vašom zozname. Ako som písala v prvom bode, upratovanie naozaj nemusí byť v top päťke. Uprednostnite cvičenie a oddych pred žúrkou a ponocovaním.

Prijmite únavu ako súčasť svojho života. To, že máme lupus, nie je naša vina. Neviňte sa za to! Určte si priority, dajte ich vedieť aj svojmu okoliu, žiadajte a prijmite pomoc. Život s lupusom môže byť napĺňajúci, nielen odriekajúci.

Viac na www.petronelas.com

petronelas
blogerka Petra z Revúcej

Prečo som sa rozhodla vytvoriť tento blog?

Volám sa Petra a pochádzam z malého mesta v strede Slovenska, z Revúcej. Ak by ste nevedeli, tak je to mesto prvého slovenského gymnázia. Na tento fakt som náležite hrdá.

Na mojom blogu na jednom mieste nájdete informácie o ochorení zvanom systémový lupus erythematosus, o jeho diagnostike, liečbe, stravovaní, cvičení, práci na sebe, ale aj o tom, ako sa napríklad pripraviť na tehotenstvo. Chcem vám ukázať moju cestu za zdravím – prečo som sa rozhodla tak, ako som sa rozhodla; čo funguje a na čom som sa popálila; kam sa chcem dostať; kam sa aj vy môžete dostať.

Súčasťou akceptovania každého ochorenia je podľa mňa vyrovnanie sa s faktom, že máte chronické ochorenie, že vyliečiť sa nie je možné, ale sú určité kroky, ktoré nám môžu pomôcť na ceste za zdravím. Jedným z týchto krokov je pravidelný režim, cvičenie, správne stravovanie, rovnováha medzi prácou a voľným časom, odpočinok.

(red)

Toto na titulke: Shutterstock

Súvisiace články