Pri tvorbe kolagénu zohráva úlohu aj vitamín C

VÝŽIVA PRE KĹBY

Vitamín C nie je len jedným z najdôležitejších antioxidantov, ale podieľa sa na dôležitých enzymatických reakciách, a preto má zásadný vplyv na hojenie rán, imunitu a funkciu nervovej sústavy. Bez vitamínu C sa nemôže tvoriť pevný a funkčný kolagén. Nedostatok kolagénu sa prejaví na stave krvných ciev, spojivového tkaniva, chrupaviek a kosti. Čo sa prejaví zápalmi, edémami a bolesťami.

Vitamín C aktivuje látkovú premenu v bunkách, priamo zasahuje do premeny energie získanej z potravy na telesnú energiu, podporuje obranyschopnosť organizmu a je esenciálny pre produkciu kolagénu, čo má vplyv na jeho tvorbu a aj funkciu väzivového tkaniva, kostí a zubov. Nedostatok vitamínu C spôsobuje poškodenie kolagénu, a keďže je kolagén významnou zložkou spojivového tkaniva kĺbov, dochádza aj k degenerácii chrupavky a obmedzeniu pohyblivosti. Vitamín C pomáha redukovať bolesti kĺbov vyvolané artritídou dvomi hlavnými mechanizmami: svojimi antioxidačnými vlastnosťami a podporou stability a syntézy kolagénu.

Nedostatok vitamínu C negatívne ovplyvňuje organizmus z hľadiska dlhodobého zdravia, čo sa prehlbuje najmä vo vyššom veku. Medzi chorobné stavy spojené s nedostatkom vitamínu C patria zápalové reumatické ochorenia, alergie, srdcovo-cievne ochorenia, opakujúce sa infekcie, ale aj únavový syndróm.

Vitamín C ako silný antioxidant

Vitamín C alebo kyselina askorbová je jedným z najdôležitejších antioxidantov, to znamená, že pomáha predchádzať vzniku oxidačného stresu. Oxidačný stres je výsledkom škodlivých účinkov reaktívnych foriem kyslíka, známych pod názvom voľné radikály, ktoré vznikajú počas normálneho metabolizmu. Voľné radikály zohrávajú úlohu v rozvoji a aj zhoršení tzv. civilizačných ochorení, ako sú ochorenia srdca a ciev, cukrovka alebo chronický zápal.

„Vitamín C pomáha redukovať bolesti kĺbov vyvolané artritídou dvoma mechanizmami: jednak svojím antioxidačným pôsobením a na druhej strane podporou stability a syntézy kolagénu.“

Voľné radikály a poškodenie kĺbu

Reaktívne formy kyslíka môžu poškodiť vnútornú výstelku kĺbu, ktorá je bohato cievne i nervovo zásobená, hladká a lesklá a produkuje kĺbový maz. Táto väzká tekutina znižuje trenie, zabezpečuje funkciu „maziva“ kĺbov, a tým aj ich normálnu pohyblivosť a má veľký význam vo výžive chrupavky. Účinkom voľných radikálov sa však vnútorná výstelka kĺbu rozrušuje a tekutina z nej uniká. Kĺb prichádza o svoje mazivo, chrupavka degeneruje a vysychá. Kĺbové hlavice sa o seba otierajú a postihnuté kĺby bolia. Práve vitamín C zohráva dôležitú rolu v ochrane kĺbovej chrupavky a vnútornej výstelky kĺbu, a tak redukuje bolesti kĺbov a dokonca aj zápal.

Tvorba kolagénu

Vitamín C sa podieľa aj na syntéze a tvorbe kolagénu, už v prvých fázach syntézy počas produkcie prekurzora kolagénu – prokolagénu. Vitamín C sa je látka potrebná pre aktivitu enzýmov zodpovedných za trojrozmerné zosieťovanie prokolagénu, čo je proces, v ktorom  kolagén získava štrukturálnu pevnosť. Vďaka svojej pevnosti v ťahu sú kolagénové vlákna hlavnou zložkou kostí, väzív, šliach, chrupiek a kože. Aký vplyv má nedostatok vitamínu C na tvorbu kolagénu? Okrem toho, že produkcia kolagénu vekom klesá, nedostatok tohto antioxidantu vedie k tvorbe zdeformovaného a nestabilného kolagénu, čím sa spojivové tkanivá ako chrupavky a väzivá môžu ľahko poškodiť. Vitamín C sa tak môže stať účinným pomocníkom v liečbe rôznych foriem artritídy. Ak teda chceme telu dodávať kolagén zvonka, je dôležité nezabúdať ani na dostatočnú dennú dávku vitamínu C, čo zabezpečí dobrú vstrebateľnosť kolagénu.

(iba)

Foto titulka: Shutterstock

Súvisiace články

vitamin C

PREVENCIA A LIEČBA VITAMÍNOM C Testy na koronavírus ukazujú, že sa z covidu vyliečili. Sú však aj pacienti, ktorí následky infekcie poci

vitamin-C

Liečebný proces hojenia, a s tým spojené opuch a bolesť, sprevádza  oxidačný stres, ktorý negatívne ovplyvňuje regeneráciu tkaniva a s