Je zápal prsníka nebezpečný?

Advertorial

Zápal prsníka je bakteriálne ochorenie, ktorým trpia najmä ženy počas dojčenia, ale môže sa vyskytnúť aj inokedy. Pokiaľ sa mastitída, ako sa zápal prsníka nazýva odborne, podchytí v skorom štádiu, liečba je krátka a rýchla. Zapálený prsník však môže signalizovať aj iný zdravotný problém a niekedy zaň môže tesná podprsenka…

 Napätie v prsníku, ktorý je aj na pohľad červený, opuchnutý a bolí – to sú neklamné príznaky zápalu prsníka. Zvyčajne sa o slovo prihlásia aj teplota nad 38 °C, zimnica, bolesť hlavy a svalov, triaška, niekedy aj zvracanie. Ak sa problém včas nerieši, môže sa vytvoriť aj hnisavé ložisko (absces) a zápal sa šíri ďalej do tela.

„To všetko sú jasné príznaky zápalu prsníka, ale na stanovenie správnej diagnózy je dôležité, aby prsník vyšetril lekár. Pohľadom, pohmatom, prípadne aj ultrazvukom a niekedy je potrebné aj vyšetrenie krvi na potvrdenie zvýšenej hladiny zápalových markerov,“ vysvetľuje MUDr. Martin Dziuban z kliniky zdravia a krásy Chirkoz.

Zapálený prsník bolí

Pri zápale prsníka rozlišujeme zápal bradavky a zápal prsnej žľazy. Môže mať akútny (jednorazový) alebo chronický (opakujúci sa) priebeh. Avšak vždy ho sprevádza nepríjemná bolesť. Môže byť prítomná aj vtedy, ak ide o problém so zadržiavaním materského mlieka. Na rozdiel od zápalu prsníka je vtedy bolesť menšia, začervenanie nevedie až do podpazušia a njamä nie je prítomná malátnosť a pocit veľkej nevoľnosti.

Upchatý mliekovod sa v prvých týždňoch po pôrode vyskytuje často, ale na rozdiel od zapáleného prsníka si nevyžaduje medikamentóznu liečbu.

Zápal prsníka pri dojčení

Zápal prsníka sa najčastejšie vyskytuje počas dojčenia, a to najmä počas šestonedelia (mastitis puerperalis). Je to veľmi nepríjemná situácia. Čerstvá mamička (zvyčajne prvorodička) sotva príde domov z pôrodnice, má plné ruky práce s novorodencom, nemá čas na nič, nieto na oddych, a do toho sa jej zapália prsníky…

Zrazu je ešte unavenejšia, má teplotu a k fyzickým problémom sa pridá psychický problém – sťažená možnosť dieťatko dojčiť.

Zápal prsníka spôsobuje baktéria (najčastejšie tzv. zlatý stafylokok, Staphylococcus aureus), ktorá sa bežne vyskytuje v koži. Pôvodcami zapáleného prsníka však môžu byť aj streptokoky (alebo kvasinka z rodu Candida (Candida albicans).

Do prsníka sa patogény dostanú cez poškodené tkanivá (pri dojčení vznikajú drobné ranky, tzv. ragády), a to buď z úst novorodenca, alebo si ich žena doniesla domov z nemocnice.

Rozvoj zápalu môže podporiť aj nedostatočná, alebo nesprávna hygiena prsníkov.

Zápal prsníka mimo dojčenia

Nepríjemnosti spojené so zápalom prsníka sa však môžu vyskytnúť aj v inom období než je tehotenstvo alebo dojčenie.

Svoje o tom vedia stovky žien vo veku 20 až 40 rokov. Zápal mliečnej žľazy sa vtedy označuje ako mastitis nonpuerperalis a má rovnaké prejavy ako mávajú dojčiace ženy, hoci príčina vzniku je iná a inde. Tento problém určite patrí do rúk lekára, ktorý odhalí príčinu zápalu.

Infekcia sa totiž môže do prsníka dostať krvou alebo lymfou z inej časti tela. Rizikovými faktormi sú aj vrodené alebo získané deformity prsníkov – preto sú po operácii pŕs dôležité pravidelné preventívne prehliadky.

Lekári často spájajú zápal prsníkov s fajčením a ako dôvod problémov označujú aj príliš úzku podprsenku, ktorá zabraňuje normálnej cirkulácii krvi a ďalších tekutín.

Pri mastitíde mimo obdobia dojčenia je dôležité najmä v prípade  žien, ktoré trpia cukrovkou, vylúčiť tvorbu nádoru.

Liečba zapáleného prsníka

Prvou pomocou pri zápale prsníkov sú teplé obklady na prsia. Uľahčia aj následné dojčenie alebo odsávanie mlieka. Ak však problém trvá viac ako 48 hodín, bolesť neustupuje a teplota stúpa, je zrejmé, že zápal nebol spôsobený upchatými mliekovodmi a treba vyhľadať lekára. Nenaordinuje antibiotickú liečbu, pokiaľ nie je skutočne nutná, ale v prípade potreby vie predpísať taký druh antibiotík, ktorý môžu užívať aj tehotné a dojčiace ženy. Úľavu od problémov prinesú zvyčajne už do 48 hodín od začiatku užívania. Dôležité však je neprestať ich brať, aby sa zápal nevrátil.

Zápal bradaviek sa lieči lokálne masťami a krémami.

V prípade teplôt sa odporúča užívať aj lieky na teplotu (antipyretiká) vhodné pre dojčiace ženy.

Dôležité je vyprázdňovať prsníky

Súčasťou prevencie aj liečby zápalu prsníkov je dostatočné vyprázdňovanie prsníkov. Ženy by mali pokračovať v dojčení, ak ide o mierny zápal a nespôsobil ho streptokok. Vtedy treba mlieko odsávať a neponúkať ho bábätku.

Dojčenie aj odsávanie sú pri zápale prsníkov nepríjemné a bolestivé, ale sú dôležité preto, aby sa mliekovody ďalej neupchávali a aby sa neprestalo produkovať materské mlieko. Po každom vyprázdnení zapálených prsníkov žena pocíti úľavu.

Rady starých mám

Mnohé ženy vyskúšali aj alternatívne spôsoby liečby zápalu prsníka. Údajne pomáha vychladený kapustový list alebo list viniča. Chlad môže po vyprázdnení prsníkov skutočne načas uľaviť od bolesti a zároveň zabraňuje rozmnožovaniu pôvodcu infekcie a rozširovaniu zápalu. Listy kapusty alebo viniča však samy osebe nemajú antiseptické účinky.

V rámci domácej liečby zápalu prsníka môže pomôcť a určite nezaškodí masáž prsníkov. Zmierniť tlak na prsiach pomáha masáž chrbta, konkrétne okolo lopatiek, ramien a šije.

Niektoré ženy odporúčajú zábal z vychladeného tvarohu aj obklady zo šalviového čaju. Vyskúšať to môžete, ale šalviový čaj určite nepite – znižuje produkciu mlieka.

 Prevencia zápalu prsníka

Najlepšou ochranou pred mastitídou je podľa lekárov oddych a pokoj. To sa dobre hovorí, ale každá mama vie, že dosiahnuť tento stav je v podstate nemožné.

O to dôležitejšia je dôkladná a pravidelná hygiena prsníkov počas dojčenia. Prsné dvorce a bradavky treba ošetrovať vhodnými masťami.

Preventívne a hojivo pôsobí aj samotné materské mlieko. Nechajte kvapku zaschnúť na bradavkách po dojčení.

Prevenciou zápalu prsníkov je aj ich dôkladné vyprázdňovanie dojčením a/alebo odsávaním.

Odporúča sa tiež dostatočný pitný režim, vhodná životospráva a podprsenka, ktorá prsia správne drží a zároveň netlačí ani prsníky, ani okolité tkanivá.

Vedeli ste, že…?

…zápal prsníkov v šestonedelí (mastitis puerperalis) postihuje väčšinou ženy do 30 rokov veku (60 %)?

… zápal prsníkov trápi najmä prvorodičky? Viacnásobné mamy postihuje podstatne zriedkavejšie, hoci sa nevyhýba ani im.

… iba 20 % zápalov prsníkov postihne oba prsníky súčasne?

… ak sa vytvoril absces (hnisavé ložisko), treba okamžite prestať s dojčením? Hnis treba z tohto miesta odstrániť, čo je zákrok, ktorý patrí do rúk lekára. Môže použiť punkciu (prepichnutie ložiska sterilnou ihlou), no niekedy je nutný malý rez.

 

Foto na titulke: Shutterstock

 

 

Súvisiace články

lymfaticky-system

CHOROBY LYMFATICKÉHO SYSTÉMU   Lymfedém patrí medzi chronické choroby, ktoré sa postupom času zhoršujú. V dôsledku narušenej funkci