Trápia vás ťažké nohy? Pomôže vám kompresná liečba

CHRONICKÉ ŽILOVÉ OCHORENIE

 

Nejakou formou chronického žilového ochorenia trpí len na Slovensku až osem z desiatich obyvateľov. Väčšina z nich však návštevu lekára odkladá. Ide pritom o zápalové ochorenie, ktoré sa bez správnej liečby zhoršuje. Súčasťou prevencie rozvoja ochorenia je aj nosenie kompresných podkolienok.

Prvé príznaky chronického žilového ochorenia (CHŽO) môžu pôsobiť nevinne. Nepríjemný pocit ťažkých nôh, bolesti, svrbenie kože, opuchy a kŕče. Pri nedostatočnej liečbe počas ďalších rokov ochorenie napreduje, tvoria sa varixy – kŕčové žily, dochádza k zmene sfarbenia a poškodeniu kože a podkožného tkaniva dolnej končatiny až do otvoreného vredu predkolenia. Vôbec nejde o zanedbateľnú nepríjemnosť či kozmetický problém, ale o chronické, zápalové ochorenie, ktoré patrí do starostlivosti lekára!

Mnoho ľudí, najmä ženy, ktoré v práci dlho a často stoja či sedia, však návštevu lekára odkladajú. Pocit ťažkých nôh, kŕče či bolesti pripisujú náročnému zamestnaniu, veku a hmotnosti. Tieto príznaky sú však prejavom CHŽO, spojeného s menejcennou činnosťou žilovej steny a chlopní, čo si vyžaduje liečbu. V začiatočných štádiách pomôže medikamentózna a kompresná liečba, rozvinuté ochorenie si podľa stupňa postihnutia vyžaduje buď konzervatívnu liečbu alebo sklerotizáciu či chirurgické riešenie.

Len pár rozšírených žiliek?

Drobné rozšírené metličky na dolných končatinách, tzv. teleangiektázie, môžu byť jedným zo symptómov ochorenia, najmä ak človeka obťažujú nepríjemné pocity ťažkých nôh a opuchy. Niekoho môžu obťažovať „len“ opuchy a unavené nohy a pritom môže mať už závažné postihnutie žilového systému. Iný, aj napriek veľkým varixom, sa na žiadne problémy nesťažuje. Lekári upozorňujú, že aj pacient s miernymi príznakmi by mal navštíviť angiológa alebo cievneho chirurga a dať sa vyšetriť sonograficky, čo umožní presne odhaliť jednak stupeň, rovnako ako aj miesto postihnutia žilového systému. Na základe sonografického vyšetrenia lekár stanoví správnu liečbu.

Pohyb a zmena životného štýlu

K rozvoju CHŽO prispievajú genetika, ženské pohlavie či vek. Tieto faktory ovplyvniť nedokážeme. Avšak to, či máme nadváhu a obezitu, nedostatok pohybu, dlho v práci sedíme alebo stojíme, ovplyvniť môžeme. Rovnako ako aj nedostatok vlákniny a s tým súvisiace časté zápchy (na cievy v podbrušku a slabinách pôsobí vnútorný tlak, ktorý sťažuje činnosť žíl) či tesné oblečenie a obuv na vysokých opätkoch. Riziko zvyšuje tiež horúce prostredie, fajčenie a tiež antikoncepcia a hormonálna liečba. Preto sú súčasťou manažmentu ochorenia zmena životosprávy, ovplyvnenie sedavého spôsobu života a nedostatku pohybu, a pri nadváhe a obezite úprava hmotnosti.

Kompresia je najjednoduchší spôsob prevencie

V prípade, že človek trávi väčšinu svojho pracovného času za počítačom a denne sedí dlhodobo aj niekoľko hodín, prevenciou je nosenie kompresných podkolienok. Samotné ochorenie sa tým neovplyvní, ale do určitej miery môže urýchliť odtok krvi z dolných končatín a výsledkom je zmiernenie opuchov a nepríjemných pocitov ťažoby. Kompresné pančuchy či podkolienky vyvíjajú v rôznych častiach chodidla a predkolenia rozdielny tlak, čo má svoj význam. Tlak, ktorý kompresia vyvíja na kožu a pod ňou ležiace štruktúry, pôsobí proti gravitačnej sile, čo podporuje „prácu“ svalovej pumpy a zlepšuje odtok krvi a lymfy z dolných končatín. Nosenie kompresných podkolienok nielenže zmierni nepríjemné príznaky, ale je aj najjednoduchšou prevenciou vzniku hlbokej žilovej trombózy spojenej s cestovaním.

(red)

 

Foto na titulke: Shutterstock

Súvisiace články