Pochúťka aj liek

Pravdou dnešnej doby je, že farmaceutický priemysel vládne svetu. Nie je tomu inak ani v prípade maku siateho (Papaver somniferum L.). Niet sa čo čudovať, veď makovina (makovica so stopkou dlhou asi 10 cm) je bohatým zdrojom ópia. Pre medicínu majú ópiové alkaloidy a farmaceutické prípravky s obsahom týchto látok bezpochyby mimoriadny význam. Morfín alebo morfium je hlavný alkaloid ópia, ktorý je tzv. „zlatým štandardom“ v liečbe silnej bolesti. Na druhej strane však hrozí jeho zneužitie v podobe jeho ″agresívnejšieho″ a návykového derivátu heroínu. To má za následok, že pestovanie maku je v niektorých štátoch sveta zakázané. 


Na Slovensku je legislatíva pestovania maku prísna. Podľa zákona 167/1998 Zb. o návykových látkach je zakázané z maku získavať ópium (§ 15) a pestovanie maku na výmere väčšej než 100 m² podlieha ohlasovacej povinnosti (§ 29). Využitie maku ako zdroja opiátov je však len jedna z ciest využitia tejto plodiny a jej semena. 
Druhým aspektom využitia maku je potravinárstvo. Makové semeno s veľmi nízkym až stopovým obsahom alkaloidov sa vo veľkej miere využíva pri príprave kysnutého pečiva; je vhodné na rôzne posýpky a plnky. Makový olej je kulinárskou pochúťkou a, nakoľko má vynikajúcu chuť, odporúča sa predovšetkým pri príprave studených jedál, napríklad zeleninových a cestovinových šalátov. Je určite vhodnou alternatívou pre olivový, ľanový alebo tekvicový olej. 


Keď hovoríme o maku, každý z nás si vybaví drobné semienka modrej či šedej farby. Na trhu však existuje aj biely mak (odrody Albín a Sokol). Je to prastarý druh maku s orieškovou chuťou a arómou a tak skutočná lahôdka! 
O zdravotných účinkoch maku je dnes v odbornej literatúre mnoho zmienok. Semeno maku je významným zdrojom bielkovín, vlákniny, fytosterolov a látok zo skupiny vitamínu E, tzv. tokoferolov. Mak je bohatý na železo, horčík a predovšetkým na vápnik, ktorého obsahuje oveľa viac než mlieko a mliečne výrobky. Z tohto dôvodu je zrejmý jeho priaznivý vplyv na stavbu kostí, mak je vhodný pri prevencii osteoporózy. Pozitívne však jeho konzumácia vplýva na zdravotný stav vlasov, nechtov a zubov. 
Makové semeno obsahuje vysoký podiel tukov, všeobecne sa uvádza hodnota okolo 50 %. Nutričná hodnota makového oleja sa zvyšuje s množstvom mono- a poly- nenasýtených mastných kyselín. Je všeobecne známe, že nasýtené tuky a cholesterol patria k najväčším rizikovým faktorom v našej strave a ich nadmerný príjem v potrave je spojený so vznikom srdcovo-cievnych ochorení. Preto je obrovskou snahou odborníkov v zdravej výžive znížiť pomer nasýtených tukov smerom k poly-nenasýteným. V skutočnosti totiž stále častejšie konzumujeme nasýtené tuky a tak vedome zvyšujeme hladinu cholesterolu v tele.


Makový olej je vhodnou alternatívou pre zdravý životný štýl. Obsahuje vysoké percento ″prospešných″ poly-nenasýtených mastných kyselín, najmä esenciálne mastné kyseliny (kyseliny linolová a alfa-linolénová), ktoré si organizmus nevie syntetizovať sám a musí ich prijímať v potrave. Tieto látky sú potrebné pre tvorbu životne dôležitých tkanivových hormónov stimulujúcich činnosť nervového i svalového tkaniva. Dominantnými mastnými kyselinami v oleji semena maku sú kyseliny olejová (C18:1, n-9) a linolová (C18:2, n-6). Menšie zastúpenie predstavujú kyseliny palmitová, linolénová a stearová. Kyselina linolová, ktorú makový olej obsahuje v najvyššom množstve, je ω-6 esenciálna mastná kyselina. Je pre organizmus nevyhnutná a jej nedostatok sa prejavuje symptómami ako padanie vlasov a zlé hojenie rán. Veľmi významným izomérom kyseliny linolovej je CLA – konjugovaná kyselina linolová. Znižuje nahromadený tuk v tele a podporuje rast svalov; je preto obsiahnutá v mnohých prípravkoch pre športovcov. Mnohí odborníci ďalej predpokladajú, že kyselina olejová (ω-9) by mohla byť účinná pri prevencii a liečbe rakoviny prsníka, znižuje totiž pôsobenie onkogénu zodpovedného za vznik tohto zákerného ochorenia u žien.


Makový olej má taktiež upokojujúce účinky na psychiku. Uvoľňuje kŕče a tlmí bolesti hlavy. Odporúča sa pri chronickej únave, pri strese, psychickej i fyzickej námahe. Vhodný je aj počas tehotenstva a dojčenia, najmä z dôvodu obsahu vápnika a horčíka, ktoré mamičky a ich ratolesti potrebujú. Keďže obsahuje všetky dôležité látky na podporu krvotvorby, pôsobí aj proti anémii. 
Olej z maku je vhodný i na lokálne vonkajšie použitie. Pôsobí pozitívne na pokožku. Regeneruje a hydratuje predovšetkým tú, ktorá má sklony k popraskaniu.  A taktiež niečo pre dámy – odborníci odporúčajú aplikovať tento olej na suchú a citlivú pokožku či už obsiahnutý v kozmetických prípravkoch, alebo samostatný olej doma zmiešaný napríklad s ružovou vodou. Koži dodá zamatový vzhľad a vyhladí drobné vrásky okolo očí. Neváhajte makový olej použiť taktiež pri masáži, krásne zregeneruje telo i dušu. 


V domácnosti sa vám pri využívaní semena maku môže stať, že zhorkne. Príčina je jednoduchá: mak obsahuje veľa oleja. Ak sa semeno poškodí počas zberu alebo je nesprávne uskladnené, olej preniká na povrch semena a dochádza k tzv. oxidácii. Vtedy sa tvoria nežiadúce produkty rozkladu a voľné mastné kyseliny, ktoré spôsobia, že vôňa a chuť sa stávajú nepríjemnými. Olej tak stráca svoje pozitívne zdraviu-prospešné vlastnosti. Ak sa pýtate ako tomu predísť, odpoveď je jednoduchá. Týmto nežiadúcim procesom výborne prospieva svetlo, teplo a vzduch. Preto sa odporúča olej uchovávať v chladničke a v tmavej nádobe. Dôležité je, aby bola nádoba s olejom vždy dobre utesnená, tak sa zabráni styku oleja s kyslíkom. Semeno maku môžeme skladovať v chladničke alebo mrazničke, tak bude dobre ochránené pred nežiadúcimi faktormi a neželanými efektmi horknutia. A pravdaže, pomelieme vždy len toľko semena, koľko potrebujeme spracovať. 
Semeno maku ako i olej z neho získaný nám teda ponúkajú širokú paletu zdraviu-prospešných účinkov. Doprajme si z času na čas makový koláč alebo makovú plnku alebo využime mak ako posýpku cestovín. Ak sa však predsa len neoddáme (a nielen na Vianoce) tradičným makovým pupákom alebo závinom, naordinujme si jednu čajovú lyžičku maku alebo makového oleja ráno nalačno, či večer pred spaním. Prečo? No predsa, pre zdravie!

RNDr. Andrea Hlinková

Centrum výskumu rastlinnej výroby Piešťany
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave

 

Súvisiace články