Rozhodli ste sa urobiť niečo pre zdravie a zajtra sa chystáte vybehnúť na hrádzu či do lesa? Nepodceňte prípravu. Často stretávam v lese mladších aj starších mužov, ktorí bežia o dušu, fučia ako parná lokomotíva a pot z nich tečie cícerkom. V ich tvárach možno čítať napätie, stres, teda všetko, len nie radosť, pôžitok z pohybu. Možno sa stavili s kamošmi, že desať kilometrov dajú ako nič. Ísť na beh zhurta sa nevypláca.
Beh bol najprirodzenejším pohybom našich predkov. Niet pochýb o tom, že boli v lepšej fyzickej kondícii ako my. Povedať si, že od zajtra začnem behávať, lebo chcem byť zdravý, krásny, žiaduci neodporúčame. Skôr ako vyrazíte na lesné cestičky, na dráhu opusteného školského ihriska, na hrádzu alebo za dedinu do polí, venujte čas príprave. Začnite rýchlou chôdzou. Trénujte ju pravidelne, najlepšie každý deň, minimálne však tri razy do týždňa. Pracujte pri chôdzi celým telom, pohybujte rukami pokrčenými v lakťoch. Možno si budete pripadať smiešne, ale táto fáza prípravy na behanie je dôležitá. Buďte trpezlivý, telo vám dá signál, kedy už možno začať striedať rýchlu chôdzu s behom. Postupne sa rozbeháte jedna radosť. Ak túto fázu podceníte, nemusí sa to páčiť vášmu srdcu a môžete skončiť s infarktom v nemocnici. Aj neskôr nezaškodí dopriať telu chvíľu pauzu a niekoľko metrov prejsť chôdzou. Experti na beh odporúčajú na začiatku sa rozcvičiť, pretiahnuť si svaly strečingovými cvičeniami a rovnako urobiť aj na záver.
Dôležitejšie ako to, čo máte na sebe, je dôležité, čo máte na nohách. Do tenisiek sa oplatí investovať. Od nich bude do značnej miery závisieť, či sa vaše nohy budú cítiť pohodlne, či si pohyb vychutnáte. Ortopédi odporúčajú zvoliť si na beh radšej lesné chodníčky ako asfalt či betón. Na tvrdom povrchu dostávajú kĺby veľmi zabrať a neprimeraná záťaž ich môže poškodiť. Ani mäkký, poddajný povrch, napríklad piesok nie je ideálnym povrchom na behanie. Zapájajú sa síce rôzne svalové skupiny, aj tie, o ktorých ani netušíte, že ich máte, ale vo vzduchu visí hrozba úrazu. Prinajmenšom vyvrtnutý členok pribrzdí sľubne rozbehnutú bežeckú sezónu.
Netrénovaní bežci sa často sťažujú na pichanie v boku. „Zanedbali prípravnú fázu,“ konštatujú bežeckí mazáci. Beh patrí k najzdravším fyzickým aktivitám. Tí, čo pravidelne behajú, sú odolnejší voči chorobám, posilňujú si imunitný systém. Zo zdravého pohybu profituje celé telo. Beh môže byť liekom na zlú náladu, aj na depresie. Uvoľňujú sa pri ňom hormóny šťastia. Nie je však všeliek. Tí, čo majú nadváhu či zdravotné problémy by mali skúsiť radšej iný šport. Ak zamýšľate začať s rekreačným behaním, a nie ste celkom fit, poraďte sa radšej s lekárom. Niekedy je vhodné urobiť určité vyšetrenia, ktoré môžu odhaliť napríklad zlú geometriu tela, vychýlenú panvu a podobne.
VR