Kegelove cviky

Kegelove cviky

Jednou z možností terapie stresovej inkontinencie je liečebná gymnastika zameraná na posilnenie svalstva panvového dna.

Ucelenou sestavu cviků, která je vhodná pro ženy každého věku a tělesných zdatností, naleznete na DVD Technika Pelvicore. Obsahuje názorné ukázky a srozumitelný popis jednotlivých cviků. DVD je možné objednat zdarma na www.tena.sk.

Existuje viacero cvikov, ktorými pacientky môžu pozitívne ovplyvniť svoj zdravotný stav. Ak pacientka cvičí každý deň, už po týždni začne pozorovať určité zlepšenie.
Začať treba s piatimi opakovaniami pri každom cviku, postupne možno dávku zvyšovať až na 20 opakovaní. Zvyšovanie dávky má byť postupné, celková doba cvičenia sa môže pohybovať od 10 do 30 minút. Cvičenie možno spojiť aj s ďalšími cvikmi, ktoré žena pravidelne a rada cvičí, napr. cvičenia na chrbticu a pod.
Cviky liečebnej gymnastiky pri stresovej inkontinencii moču môžu cvičiť aj zdravé ženy v rámci prevencie. 

Základným cvikom je sťahovanie zvieračov konečníka a močovej rúry podobne, ako keď chceme zadržať stolicu alebo moč. Tento cvik možno robiť kdekoľvek a kedykoľvek. Ale pozor – nesnažte sa to cvičiť počas močenia. Opakované prerušovanie močenia môže inkontinenciu ešte zhoršiť.
Pri cvičení dbajte na koordináciu dýchania s pohybom. Nadychujte sa vždy nosom a vydychujte otvorenými ústami. Ak vás cvičenie veľmi nebaví, spríjemnite si ho počúvaním obľúbenej hudby, mali by ste si ju však zvoliť tak, aby podporovala rytmus cvičenia, nie rozptyľovala či rušila. 
1.    cvik
Základná poloha: Ľah na chrbte, ruky voľne pri tele, nohy vystreté. Pri nádychu napnite stehenné svaly, stiahnite sedacie svaly a vtiahnite konečník a močovú rúru. Pri výdychu svalstvo uvoľnite.
2.    cvik
Cvičí sa rovnako ako prvý, len pri nádychu sa mierne dvíha panva.
3.    cvik
Základná poloha: Ľah na chrbte, ruky voľne pri tele, nohy zohnuté v kolenách, chodidlá opreté o podložku. S nádychom dvíhajte panvu a súčasne stiahnite sedacie svaly, vtiahnite konečník a močovú rúru. Pri výdychu panvu spúšťajte a uvoľnite svalstvo.
4.    cvik
Základná poloha: Rovnaká ako pri cviku č. 3. Bicyklujete, pričom počas celého cvičenia treba plynule dýchať.
5.    cvik
Základná poloha: Ľah na bruchu, čelo opreté o chrbty rúk, nohy vystreté. S nádychom vytáčate hlavu, ruky a trup doľava, súčasne sťahujeme sedacie svaly a zvierače. Pri návrate do základnej polohy plynule vydychujete. Cvičenie opakovať striedavo na jednu aj na druhú stranu.
6.    cvik
Základná poloha: Kľak, paže vystreté, hlava vzpriamená. Zvierače nevťahujete, striedavo zanožujete ľavú a pravú končatinu. Pri zanožovaní sa nadýchnite a pri návrate do základnej polohy vydýchnite.
7.    cvik
Základná poloha: Podobná ako pri cviku č. 6. Pri nádychu predpažíte pravú ruku a zanožíte ľavú nohu. Pri návrate do základnej polohy vydýchnite. Opakovať s druhou rukou a nohou, pričom je lepšie ich striedať než robiť najskôr sériu s pravou nohou a ľavou rukou a potom sériu s opačnými končatinami.
8.    cvik
Základná poloha: Kľak, hlava vzpriamená. Pri nádychu ľavé koleno posúvate k pravej ruke a súčasne vťahujete zvierače. Naspäť uvoľňujete a vydychujete. Obdobne cvičíme s pravým kolenom k ľavej ruke. (Aj tu treba cvičiť striedavo raz s jednou, raz s druhou nohou.)
9.    cvik
Základná poloha: Kľak. Cvik je známy ako mačací chrbát. Pri prehýbaní sa nadychujete, pričom hlavu dvíhate dohora. Pri vyklenutí chrbtice nahor hlavu spustite nadol a vydychujete. Vo výdychu zotrvajte o čosi dlhšie ako v nádychu.
10.    cvik
Základná poloha: Ľah na chrbte, ruky voľne pozdĺž tela, vystreté nohy oprite o stenu (dvere, ribstol) a prekrížte. Pri nádychu dvíhate panvu, pričom sťahujete sedacie svaly a vťahujete zvierače. Pri spúšťaní panvy na podložku sa s výdychom uvoľnite.
11.    cvik
Sadnite si na okraj žinenky či podložky, kolená pritiahnite k hrudníku a kolíšte sa. Pri pohybe vzad sa nadýchnite, stiahnite sedacie svaly a vťahujte zvierače. Pri pohybe dopredu sa s výdychom uvoľnite.
Niektoré cviky (vťahovanie konečníka a zvierača) môžete cvičiť aj počas dňa, napríklad v kancelárii, no len vtedy, ak sa na ne môžete na tých pár okamihov plne sústrediť.
Ak sa vám niektoré cviky zdajú spočiatku ťažké, nevzdávajte sa – zakrátko vám to pôjde ako po masle a odmenou vám bude zlepšenie zdravotného stavu.

MUDr. Peter Brenišin

BrenCare, s. r. o., Poprad
Gynekologická ambulancia a ambulancia gynekologickej urológie

Súvisiace články

psychicke-zdravie-bedeker

DUŠEVNÉ ZDRAVIE Duševné zdravie sa na Slovensku dlhodobo podceňuje. Okolo stigmatizovanej psychiatrie kolujú mýty a predsudky. Z obáv, ako za

  doc. MVDr. Tatiana Kimáková, PhD., Ústav verejného zdravotníctva a hygieny LF UPJŠ v Košiciach Už v osemdesiatych rokoch min

prof. MUDr. Juraj Payer, CSc., Univerzitná nemocnica Bratislava Menopauza je obdobie v živote ženy, kedy prirodzene klesá tvorba ženských

Pacientov, ktorých trápi vysoké kardiovaskulárne riziko, každoročne pribúda. Znepokojivé je, že práve neprenosné chronické ochorenia môž

Bergendiova

Človek s dobre fungujúcou imunitou má väčšie šance, že aj také ochorenie, akým je  COVID-19, zvládne bez komplikácií. Preto mladí ľudi

Úloha zdravých potravín a správnej výživy pri prevencii civilizačných chorôb Zdravá výživa účinne prispieva k prevencii chorôb srdc